Facebook Google+ Twitter

Moskwa: Rocznica śmierci Anny Politkowskiej

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-10-07 07:40

Równo przed dwoma laty w centrum Moskwy zginęła Anna Politkowska, rosyjska dziennikarka śledcza i obrończyni praw człowieka. Gdy wchodziła do windy w swoim domu, zabójca postrzelił ją w klatkę piersiową i głowę. Politkowska - zwana "sumieniem Rosji" - pracowała dla "Nowej Gaziety", opiniotwórczego, lecz niewiele znaczącego w Rosji tytułu.

Amnesty International od dwóch lat apeluje do władz rosyjskich, by śledztwo w sprawie zabójstwa dziennikarki zostało rzetelnie przeprowadzone, a sprawcy oraz zleceniodawcy zabójstwa ukarani. Monika Deptuła z Amnesty International Polska twierdzi, że jej stowarzyszenie zrobi wszystko, by o Politkowskiej nie zapomniano. Deptuła jest zdania, że Politkowskiej należy się ogromny szacunek, gdyż zapłaciła najwyższą cenę za walkę o prawa człowieka. Rzetelnie i obiektywnie opisywała przypadki łamania praw człowieka na terenie Czeczenii.

Amnesty International jest zaniepokojone tym, że władze nie wyciągnęły wniosków z morderstwa Anny Politkowskiej i w dalszym ciągu dochodzi do podobnych aktów przemocy. Zdaniem Moniki Deptuły, śmierć Politkowskiej spowodowała, że sami dziennikarze zaczęli unikać tematów dotyczących patologii na różnych szczeblach władzy i zastosowali autocenzurę.

Stowarzyszenie Amnesty International w przededniu rocznicy śmierci Politkowskiej wydało oświadczenie, w którym wyraża zaniepokojenie skalą przemocy wobec dziennikarzy oraz obrońców praw człowieka w Rosji. Organizacja wezwała rosyjskie władze do zapewnienia wszelkich niezbędnych środków, by sprawcy i zleceniodawcy morderstwa Politkowskiej zostali ukarani.

Amnesty International jest też zaniepokojone wzrostem przestępczości w Rosji, w tym tajemniczą śmiercią Magomeda Jewłojewa, właściciela niezależnego portalu internetowego w Inguszetii.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.