Facebook Google+ Twitter

Moskwa się cieszy. Nie będzie podatku od oszczędności na Cyprze

Parlament w Nikozji odrzucił projekt podatku od oszczędności. Swojego zadowolenie z wyniku obrad nie kryje również Rosja, której obywatele zgromadzili w cypryjskich bankach liczny kapitał.

 / Fot. www.swiatwakacji.netCypr, który jeszcze do niedawna był tzw. rajem podatkowym, teraz dołączył do grona państw ze strefy Euro zagrożonych bankructwem. Wobec zaistniałej sytuacji, rząd w Nikozji wspólnie z Międzynarodowym Funduszem Walutowym, postawili wprowadzić na Cyprze podatek od oszczędności.

Nieopodatkowane pozostałyby jedynie oszczędności poniżej 20 tysięcy euro. Kwoty od 20 tysięcy do 100 tysięcy euro podlegałyby podatkowi w wysokości 6,75 procent. Od zasobów finansowych większych niż 100 tysięcy euro, fiskus pobierałby daninę wynoszącą 9,9 procent. Zakładano, że jeśli cała operacja powiedzie się, do cypryjskiego budżetu wpłynie ponad 7 miliardów euro - podaje Dziennik.pl. Taki rezultat sprawiłby, że Cypr mógłby liczyć na kolejną pomoc Eurostrefy, wynoszącą 10 miliardów euro.

Pomysł jednak od samego początku budził liczne kontrowersje i sprzeciw znacznej części parlamentu w Nikozji. W ostatnim czasie na Cyprze odbywały się liczne demonstracje, ludzie protestowali przeciwko zabraniu przez państwo części ich oszczędności.

Wczoraj wieczorem cypryjski parlament ostatecznie odrzucił projekt podatku od depozytów bankowych. Jak informuje Dziennik.pl, za wprowadzeniem jednorazowej opłaty nie opowiedział się żaden parlamentarzysta: 36 posłów było przeciwko podatkowi, a 19 wstrzymało się od głosu.

Z wyniku wczorajszego głosowania bardzo cieszy się Moskwa, bowiem Rosjanie są jedną z najliczniejszych grup obcokrajowców lokującą oszczędności na Cyprze. Według szacunków analityków blisko 30 procent zagranicznych depozytów w cypryjskich bankach należy do Rosjan. Łącznie, na prywatnych i firmowych kontach, obywatele Federacji zdeponowali prawie 30 miliardów dolarów. W przypadku wprowadzenia podatku, ich właściciele straciliby ponad 3 miliardy dolarów. Premier Rosji, Dmitrij Miedwiediew, pomysł opodatkowania oszczędności określił jako konfiskatę cudzych pieniędzy. Natomiast rosyjski prezydent Władimir Putin, zapowiedział, że jeśli projekt podatku od oszczędności zostanie przez cypryjski parlament przyjęty, Rosja będzie musiała zweryfikować swoje dotychczasowe stosunki z Nikozją - czytamy na łamach Dziennik.pl.

Pomimo negatywnego wyniku głosowania nad wprowadzeniem podatku od oszczędności, Europejski Bank Centralny zapowiada, że nie zostawi Cypru samego i będzie w dalszym ciągu zapewniał wsparcie finansowe dla zagrożonych banków cypryjskich.

Poważne kłopoty finansowe kolejnego państwa strefy euro powodują znaczny spadek wartości tej waluty. Notowanie euro względem dolara jest najsłabsze od 3 miesięcy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Nie ma miejsca spotkanie z Putinem i nie bedzie rozmow na tym szczeblu. Oferta obciecia lokat w "cypryjski" sposob, dla wszystkich krajow Unii, jest gotowa i czeka w Brukseli, brakuje jednomyslnej zgody przedstawicieli panstw czlonkowskich EU oraz oficjalnej akceptacji EZB (bank europejski), jasne ze banki nie chca stracic, lecz wiedza. Musi byc obcieta nadprodukcja....pieniedzy, pomimo minimalnych procentow nie ma wyjscia.
Tak wlasnie wyglada matematyka o snach europejskich...
Kiedys nawet Polak sie dowie jak dziala ta oczywistosc.
Nalezy sie nauczyc i zrozumiec zasady dzialania zegara, zanim sie nie stanie...stop.
Polska to dziwny kraj.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Moskwa się cieszy ?
Powinni się wstydzić ,że rosyjscy oligarchowie uciekają z podatkami na Cypr .
Rosja to dziwny kraj.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Państwa powinny zwiększyć produkcje szczególnie rolniczą.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.