Facebook Google+ Twitter

Moskwa uważnie przygląda się polityce Baracka Obamy

Szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej, Siergiej Ławrow, z nadzieją przygląda się perspektywom współpracy z nową administracją USA, jednakże podkreśla, że na konkrety jest jeszcze za wcześnie.

Siergiej Ławrow Minister Spraw Zagranicznych Rosji / Fot. http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/5/51/Sergeilavrov.jpg/417px-Sergeilavrov.jpg- Jak i cały pozostały świat, Rosja z wielkim zainteresowaniem śledzi pierwsze dni prezydentury Baracka Obamy. Ale, oczywiście, jest jeszcze zbyt wcześnie by wyciągać jakieś wnioski o tym, co dla świata będą oznaczać zmiany w Białym Domu - zaznaczył szef rosyjskiego MSZ w artykule, opublikowanym w piątek w brytyjskiej gazecie "Guardian".

Jednocześnie Siergiej Ławrow wyraził nadzieję, że zmiana administracji w USA daje możliwość bardziej wielostronnego podejścia pozwalającego zmniejszyć sprzeczności i przezwyciężać problemy.
- Jeśli poważnie myślimy o szerszej współpracy, musimy zacząć od zrzucenia z siebie więzów dawnej zimnowojennej rywalizacji. Europa i Ameryka Północna dawno wyszły poza te napięcia, ale instytucje wydają się wciąż zamrożone w czasie, podobnie jak niektóre nasze reakcje - oświadczył Ławrow.

Minister spraw zagranicznych Rosji zaznaczył, że prawo międzynarodowe oraz przywiązanie do Karty Narodów Zjednoczonych powinno być podstawą nowego systemu. Zapowiadane i toczące się przemiany powinny doprowadzić do powstania forum, które pozwalałoby skutecznie rozwiązywać problemy dotyczące bezpieczeństwa przez wiele następnych lat.

- Taki traktat mógłby powstać tylko na drodze procesu demokratycznych negocjacji z udziałem wszystkich państw regionu oraz wielostronnych organizacji bezpieczeństwa działających w regionie - zaznaczył Siergiej Ławrow.
Taka inicjatywa może stworzyć szansę na skuteczniejszy dialog niż ten prowadzony w formule OBWE, a także pozwoliłaby wykorzystać pomysły naukowców i ekspertów Ameryki Północnej, Europy i Rosji.

Źródła:
- " Interfax"
- „Goniec Polski” Wielka Brytania

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

(+) To dobrze, że świat nakierowuje się na pokój i współpracę! Oby na zawsze ucichła zimnowojenna retoryka!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oczywiście plus za ważne aktualności. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Słowa, słowa, słowa....., czekamy na czyny.
Wielcy tego świata pociągają za nitki, a społeczeństwa konsumują skutki takiej zabawy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czy dalit jeszcze żyje?

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) Wielcy tego Świata przyjęli dobry kierunek polityki skierowany na współpracę i współdziałanie. Oby tylko konsekwentnie się go trzymali! Tak rodzi się nadzieja...

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 31.01.2009 00:17

+))) ....a jednocześnie rosyjskie czołgi wjechały do Gori... Hipokryci dobrze się mają. Dalici - znacznie gorzej.... Marr

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.