Facebook Google+ Twitter

Moskwa: zidentyfikowano drugą samobójczynię-zamachowca

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2011-07-09 16:56

Po pięciu dniach, służby policyjne dokonały identyfikacji drugiej kobiety, która wysadziła się w poniedziałek, 29 marca, na stacji Kultur Park w moskiewskim metrze.

Kobietę zidentyfikowali rosyjscy śledczy. Jej tożsamość ustalono po serii badań kryminalistycznych i genetycznych oraz procedurze identyfikacji. To 17-letnia Dzhennet Abdullayeva, żona przywódcy bojówek islamskich Umlata Magomedowa (30 lat). Mężczyzna został zabity pod koniec grudnia zeszłego roku przez Rosyjskie Siły Federalne. Jego grupa była związana z islamskim ruchem Doku Umarov, który potwierdził odpowiedzialność za dokonane zamachy bombowe. Nie jest jasne dlaczego para nie nosiła tego samego nazwiska. Podobno wzięli ślub przez internet. Nie wiadomo czy rzeczywiście był ważny.

Świadek zamachu, student medycyny z Malezji - Simon Eih Xing (lat 23) stał przez ok. 20 minut z Dzhennet w tłoku i wspominał, że: „Ona nie była ubrana w chustę. Jej źrenice były rozszerzone, jak po narkotykach, prawie wcale nie mrugała powiekami, co było przerażające”. Liczba ofiar śmiertelnych od chwili zamachu do 2 kwietnia wzrosła do 40 osób.

Druga kobieta-zamachowiec (stacja Lubyanka) to prawdopodobnie 20-letnia Czeczenka Markha Usterkhanowa. Była wdową po samozwańczym "Emirze" w regionie Gudermes w Czeczenii - Eminie Khizriyevie-Saidzie. Został on zastrzelony przez policję w październiku zeszłego roku. Khizriyev był oskarżony o próbę zamachu na Ramzana Kadyrowa, Kreml poparł prezydenta Czeczenii.

Powodem zamachów bombowych w rosyjskim metrze była zemsta kobiet za śmierć mężów. Rosyjskie władze zapowiedziały ukaranie winnych zamachu oraz zapowiedziały zastosowanie kary śmierci.

timesonline.co.uk
cnn.com

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.