Facebook Google+ Twitter

Most połączy Europę z Azją. Zaprojektował go... Leonardo da Vinci

Gdy w roku 1502 do Rzymu na rozmowy z papieżem przybyli wysłannicy sułtana Bajazyda II, zrodziła się wtedy koncepcja budowy mostu łącząca Europę z Azją. Projekt powierzono genialnemu Leonardo da Vinci. Mostu jednak nie zbudowano.

http://commons.wikimedia.org/wiki/File:LeonardoDaVinci-Tomb.JPG / Fot. fot: Claudev8, This file is licensed under the Creative Commons Attribution-Share Alike 2.5 Generic, 2.0 GenericW tamtych czasach nad Bosforem był już most stworzony na beczkach. Jednak jego konstrukcja była bardzo niestabilna i słaba. Wysłannicy sułtana poszukiwali w Rzymie inżyniera, który zbudowałby taką konstrukcję nad Złotym Rogiem i zadowolił sułtana.

Projekt powierzono Leonardo da Vinci, o czym świadczy znaleziony w 1952 roku w Archiwum Państwowym w Muzeum Topkapı w Stambule dokument podpisany: kopia listu, który niewierny imieniem Lionardo przysłał z Genui.

Na podstawie tego dokumentu uczeni wnioskują, że już w roku 1503 genialny architekt, malarz, wynalazca zaprojektował konstrukcję, która miała połączyć dwa brzegi potężnego wówczas imperium. Rysunek mostu przedstawiony przez Leonarda przedstawia opływową konstrukcję z podporami w kształcie ogona ptaka. Mistrz miał podpisać go: most z Pery do Konstantynopola, szerokości 40 łokci, wysokości 70 łokci nad powierzchnią wody długości 600 łokci, z czego 400 łokci nad morzem, 200 nad lądem, tak, by stał na podporach.

Ówczesna jednostka miary równa jest dzisiejszej w proporcji: łokieć= 58,60 cm. Jak na tamtejsze warunki most miał mieć długość ok. 352 m, z czego nad wodą ok. 235 m. Taka konstrukcja w tamtym okresie byłaby najdłuższym mostem na świecie. Obliczenia wskazują, że Leonardo da Vinci znał w przybliżeniu rzeczywistą szerokość Złotego Rogu, która w zakładanej lokalizacji (w pobliżu wieży Galata) ma współcześnie ok. 280 m.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.