Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

25578 miejsce

Mosty międzykulturowe Azerbejdżan - Polska

Azerbejdżan od Polski dzieli w linii prostej 2,5 tys. kilometrów. Pierwsze kontakty o handlowym charakterze zanotowano na przełomie X i XI wieku. Stosunki dyplomatyczne nawiązane zostały za panowania króla Kazimierza IV Wazy w XV wieku.

Od lewej prezes Kerim Haciyev, w środku ambasador Hasan Hasanov i prezes zarządu "Oświata - Lingwista" Edward Ostrowski. / Fot. Stefania Najsarek.W tradycji ludzkości istnieje zwyczaj obchodzenia wyznaczanych przez cezurę wydarzeń dat.
Począwszy od małych wspólnot, aż po wielkie zbiorowości narodów, zapisywane tworzą historię.
Dają świadectwo nie tylko przeobrażeń wewnętrznych na przestrzeni wieków, a wskazują również na charakter relacji z bliższymi i dalszymi sąsiadami.
Dziś Polska w różnych dziedzinach współpracuje z wieloma krajami, około setka z nich ma tu swoje przedstawicielstwa dyplomatyczne w randze ambasad.

Od 2004 roku takie przedstawicielstwo w Warszawie posiada Azerbejdżańska Republika. Choć piękną „krainę ognia” Azerbejdżan od Polski dzieli 2,5 tys. kilometrów, to już w czasach panowania króla Kazimierza IV Wazy na dwór w Krakowie przybyli azerbejdżańscy dyplomaci. Niegdyś ożywione kontakty,
w wyniku zmian geopolitycznych, od 1920 roku zamarły na wiele lat aż do 1991 roku, kiedy to Azerbejdżan wydostał się spodOd lewej małżonka ambasadora prof. Aybeniz Hasanowa, prezes Stowarzyszenia Kulturalnego Kerim Haciyev i Honorowa Przewodnicząca Gminy Muzułmańskiejw Gdańsku Dżemila Smajkiewicz-Murman. / Fot. Stefania Najsarek. wpływów ZSRR.
Wznowiona od tego momentu współpraca na polu gospodarki, nauki i kultury układa się nader pomyślnie. Powstają korzystne dla obu stron interesujące projekty, którym m.in. patronuje ambasador Azerbejdżańskiej Republiki dr Hasan Hasanov. Przyjazny Polsce, o głębokiej wiedzy polityk, na spotkaniach organizowanych z okazji ważnych dla jego kraju rocznicowych dat, zapoznaje słuchaczy z dniem dzisiejszym i historią Azerbejdżanu.

Sala bankietowa hotelu Hilton w Gdańsku. / Fot. Stefania Najsarek.Ostatnie, bardzo uroczyste spotkanie poświęcone 540-leciu nawiązania stosunków dyplomatycznych między naszymi krajami miało miejsce 18 grudnia ub. roku w Gdańsku.
Na zaproszenie zarządu spółki „Oświata _ Lingwista” i jej prezesa Edwarda Ostrowskiego, w renomowanym Gdańskim Gimnazjum „Lingwista” im. Hymnu Narodowego gościł ambasador Hasan Hasanov wraz z towarzyszącym mu attache ambasady Samirem Rzayevem.
„Celem wizyty było zapoznanie i zainteresowanie polskiej młodzieży z bogatą i interesującą kulturą azerbejdżańską oraz wzajemne zachęcenie się do odwiedzenia naszych krajów” *)

Niewielka salka z trudem pomieściła gości i gospodarzy. Przygotowany przez uczniów i grono pedagogiczne spektakl wzbogacony prezentacją multimedialną stał na najwyższym poziomie.
Scenariusz przewidywał powitanie, wprowadzenie pocztu sztandarowego i wysłuchanie hymnów narodowych. Część oficjalna, jaką zajęły wystąpienia prezesa E. Ostrowskiego i ambasadora H. Hasanova, przeplatana była produkcjami muzyczno-poetyckimi w wykonaniu uczniów liceum.
Utwór na fortepian F. Chopina, wiersze w języku polskim i azerskim, piosenki oraz tańce nowoczesny i na zakończenie tradycyjny polonez, nagrodzono dużymi brawami.

Polonez w wykonaniu uczniów Gimnazjum. / Fot. Stefania Najsarek.Panel dyskusyjny rozpoczęła pięknie przez młodzież opracowana prezentacja multimedialna, w której przezŚpiewają uczniowie Gimnazjum. / Fot. Stefania Najsarek. równoczesną ekspozycję obrazów pokazano różnice i podobieństwa przyrody, kultur i zaszłości politycznych, a wreszcie pytaniem z jakich momentów historii swego kraju jest dumny i czym zachęciłby Polaków do odwiedzenia Azerbejdżanu, pan ambasador został „wywołany do tablicy”.

W zajmującej opowieści o zdarzeniach i ludziach, ich wpływie na dzisiejszy kształt Republiki nie brakowało odniesień do poezji romantycznej i legend. Dumą napawa - mówił - historia kraju, męstwo ludzi którzy z determinacją podejmowali walki niepodległościowe, z jego tradycji i dorobku kulturalnego, bogactwa przyrody. Właśnie te niezwykłości natury, jak płonące
od 3 tysięcy lat w górach ognie, błotniste wulkany, zabytki architektury np. Baszta Dziewicza równa wiekiem egipskim piramidom oraz świetna azerska kuchnia, czy egzotyczne owoce, to jedne z wielu atrakcji turystycznych.
JE H. Hasanov wysoko ocenił merytorycznie przygotowaną prezentację oraz walory artystyczne spektaklu i zapewnił, że relacja filmowa zostanie zamieszczona na internetowej stronie ambasady.
Dyrektor Gimnazjum Ewa Puczyłowska wśród uczniów. / Fot. Stefania Najsarek. Taniec nowoczesny w wykonaniu uczennic Gimnazjum. / Fot. Stefania Najsarek Wydarzenia roku 1918 w Polsce i Azerbejdżanie - pokaz multimedialny. / Fot. Stefania Najsarek. Tablica na Pomniku Przyjaźni Polsko - Azerbejdżańskiej w Gdańsku. / Fot. Stefania Najsarek. Od lewej Krzysztof Kamrowski, Lollita Kamrowska, Hasan Hasanov, Mariusz Wiśniewski, Ewa Puczyłowska, Kerim Haciyev, Edward Ostrowski, Samir Rzayev, tyłem Włodzimierz Piechowicz. / Fot. Stefania Najsarek. Przy Pomniku Przyjaźni Polsko - Azerbejdżańskiej Przyjaźni. / Fot. Stefania Najsarek. Przed złożeniem hołdu prezydentowi Hajdarowi Alijevowi. / Fot. Stefania Najsarek. Od lewej prof. A. Chodubski i dr Hasan Hasanov. / Fot. Stefania Najsarek. Medal 540-lecia prof. Andrzeja Chodubskiego. / Fot. Stefania Najsarek.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Ciekawe są te związki Azerbejdżanu z Polską. Gratuluję szkole pomysłu, a młodzieży sukcesu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.