Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mosty międzykulturowe Azerbejdżan - Polska

snaj
snaj
Od lewej prezes Kerim Haciyev, w środku ambasador Hasan Hasanov i prezes zarządu "Oświata - Lingwista" Edward Ostrowski.
Od lewej prezes Kerim Haciyev, w środku ambasador Hasan Hasanov i prezes zarządu "Oświata - Lingwista" Edward Ostrowski. Stefania Najsarek.
Azerbejdżan od Polski dzieli w linii prostej 2,5 tys. kilometrów. Pierwsze kontakty o handlowym charakterze zanotowano na przełomie X i XI wieku. Stosunki dyplomatyczne nawiązane zostały za panowania króla Kazimierza IV Wazy w XV wieku.

W tradycji ludzkości istnieje zwyczaj obchodzenia wyznaczanych przez cezurę wydarzeń dat.
Począwszy od małych wspólnot, aż po wielkie zbiorowości narodów, zapisywane tworzą historię.
Dają świadectwo nie tylko przeobrażeń wewnętrznych na przestrzeni wieków, a wskazują również na charakter relacji z bliższymi i dalszymi sąsiadami.
Dziś Polska w różnych dziedzinach współpracuje z wieloma krajami, około setka z nich ma tu swoje przedstawicielstwa dyplomatyczne w randze ambasad.

Od 2004 roku takie przedstawicielstwo w Warszawie posiada Azerbejdżańska Republika. Choć piękną „krainę ognia” Azerbejdżan od Polski dzieli 2,5 tys. kilometrów, to już w czasach panowania króla Kazimierza IV Wazy na dwór w Krakowie przybyli azerbejdżańscy dyplomaci. Niegdyś ożywione kontakty,
w wyniku zmian geopolitycznych, od 1920 roku zamarły na wiele lat aż do 1991 roku, kiedy to Azerbejdżan wydostał się spod wpływów ZSRR.
Wznowiona od tego momentu współpraca na polu gospodarki, nauki i kultury układa się nader pomyślnie. Powstają korzystne dla obu stron interesujące projekty, którym m.in. patronuje ambasador Azerbejdżańskiej Republiki dr Hasan Hasanov. Przyjazny Polsce, o głębokiej wiedzy polityk, na spotkaniach organizowanych z okazji ważnych dla jego kraju rocznicowych dat, zapoznaje słuchaczy z dniem dzisiejszym i historią Azerbejdżanu.

Ostatnie, bardzo uroczyste spotkanie poświęcone 540-leciu nawiązania stosunków dyplomatycznych między naszymi krajami miało miejsce 18 grudnia ub. roku w Gdańsku.
Na zaproszenie zarządu spółki „Oświata _ Lingwista” i jej prezesa Edwarda Ostrowskiego, w renomowanym Gdańskim Gimnazjum „Lingwista” im. Hymnu Narodowego gościł ambasador Hasan Hasanov wraz z towarzyszącym mu attache ambasady Samirem Rzayevem.
„Celem wizyty było zapoznanie i zainteresowanie polskiej młodzieży z bogatą i interesującą kulturą azerbejdżańską oraz wzajemne zachęcenie się do odwiedzenia naszych krajów” *)

Niewielka salka z trudem pomieściła gości i gospodarzy. Przygotowany przez uczniów i grono pedagogiczne spektakl wzbogacony prezentacją multimedialną stał na najwyższym poziomie.
Scenariusz przewidywał powitanie, wprowadzenie pocztu sztandarowego i wysłuchanie hymnów narodowych. Część oficjalna, jaką zajęły wystąpienia prezesa E. Ostrowskiego i ambasadora H. Hasanova, przeplatana była produkcjami muzyczno-poetyckimi w wykonaniu uczniów liceum.
Utwór na fortepian F. Chopina, wiersze w języku polskim i azerskim, piosenki oraz tańce nowoczesny i na zakończenie tradycyjny polonez, nagrodzono dużymi brawami.

Panel dyskusyjny rozpoczęła pięknie przez młodzież opracowana prezentacja multimedialna, w której przez równoczesną ekspozycję obrazów pokazano różnice i podobieństwa przyrody, kultur i zaszłości politycznych, a wreszcie pytaniem z jakich momentów historii swego kraju jest dumny i czym zachęciłby Polaków do odwiedzenia Azerbejdżanu, pan ambasador został „wywołany do tablicy”.

W zajmującej opowieści o zdarzeniach i ludziach, ich wpływie na dzisiejszy kształt Republiki nie brakowało odniesień do poezji romantycznej i legend. Dumą napawa - mówił - historia kraju, męstwo ludzi którzy z determinacją podejmowali walki niepodległościowe, z jego tradycji i dorobku kulturalnego, bogactwa przyrody. Właśnie te niezwykłości natury, jak płonące
od 3 tysięcy lat w górach ognie, błotniste wulkany, zabytki architektury np. Baszta Dziewicza równa wiekiem egipskim piramidom oraz świetna azerska kuchnia, czy egzotyczne owoce, to jedne z wielu atrakcji turystycznych.
JE H. Hasanov wysoko ocenił merytorycznie przygotowaną prezentację oraz walory artystyczne spektaklu i zapewnił, że relacja filmowa zostanie zamieszczona na internetowej stronie ambasady.
Dla Polaków dodatkową zachętą powinny być liczne ślady obecności rodaków na tych ziemiach.
Uciekinierzy z tatarskich jasyrów, osoby objęte represjami caratu za działalność niepodległościową i patriotyczną znalazły tu swój dom. Wielu z nich położyło wielkie zasługi w dzieło rozwoju
gospodarczego i kulturalnego Azerbejdżanu. W historii przemysłu naftowego, najpotężniejszej gałęzi gospodarki Azerbejdżanu, trwale zapisał się m.in. inz.Witold Zglenicki. Dorobiwszy się na azerbejdżańskiej ropie, w 1860 roku cały swój majątek przeznaczył na utworzenie Fundacji Rozwoju Nauki.
Literaci, muzycy, nauczyciele, wojskowi, architekci - ich nazwiska nie są obce obywatelom tego kraju. Swoimi talentami i pracą służyli gościnnej ziemi budując jej przyszłość.
Oprócz sympatii zostawili tu na zawsze dzieło swoich rąk i umysłów.

Dlatego cieszy, że w 20. rocznicę odrodzenia kontaktów między naszymi niepodległymi już krajami notujemy obustronne zainteresowanie, zacieśniają się więzy środowiskowe, a nawet osobiste.
Ambasador zachęcał młodzież do zgłębiania wiedzy i jej rozpowszechniania wśród znajomych.
Za efektywną działalność w tej materii, przy równoczesnym osiągnięciu dobrych wyników w nauce, osoby te otrzymają Medal ufundowany z okazji 540. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między naszymi krajami.

Tymczasem, na ręce prezesa E. Ostrowskiego i dyrektor Gimnazjum Ewy Puczyłowskiej złożył ów Medal oraz 50 książek omawiających stosunki polsko-azerskie, historię kraju, kulturę, kuchnię azerską, itp. Szkolna biblioteka wzbogaci się też o 50 sztuk DWD, informatory turystyczne oraz przetłumaczony z azerskiego poemat największego poety romantycznego Nizami Gandżavi pt. „Lejli i Medżnun” (Romeo i Julia Wschodu).

W znakomitych nastrojach ambasador Hasan Hasanov, attache Samir Rzayev, prezes Edward Ostrowski, dyrektor Gdańskiego Gimnazjum "Lingwista” Ewa Puczyłowska, prezes Stowarzyszenia Kulturalnego Polska - Azerbejdżan Kerim Haciyev oraz sekretarz Stowarzyszenia Lollita Kamrowska przystąpili do rozmów dotyczących planu rozwoju współpracy z regionem gdańskim w zakresie kultury.
Uzgodniono rozpoczęcie wymianą grup pedagogów z pokrewnych sobie szkół, wymianą dzieł sztuki, zespołów muzycznych oraz postanowiono wydawać tematyczny biuletyn.
Narodził się też pomysł ufundowania na terenie Politechniki Gdańskiej tablicy upamiętniającej polskich architektów tworzących w Baku.

Bogaty program wizyty ambasadora przewidywał również złożenie wieńców pod usytuowanym w Gdańsku przy ul. kpt. ż.w. W. Poinca Pomniku Polsko-Azerbejdżńskiej Przyjaźni w hołdzie przywódcy Azerbejdżańskiej Republiki Hajdara Alijeva. Przy dźwiękach werbli JE H. Hasanov, prezes Stowarzyszenia Kulturalnego Polska-Azerbejdżan K. Hacijev, kontradmirał Z. Badeński, dyrektor Naftoportu D. Koperecki, dyrektor Narodowego Centrum Tatarów J. Szachuniewicz, przewodniczący Gminy Żydowskiej J. Szadaj, znany prawnik O.Koprowski i kilkadziesiąt innych osób oddało cześć zmarłemu prezydentowi.

Finał uroczystości poświęconej pamięci lidera narodowego Hajdara Alijeva nastąpił w gdańskim hotelu Hilton, gdzie gospodarzami byli ambasada Azerbejdżańskiej Republiki w Polsce i Stowarzyszenie Kulturalne Polska - Azerbejdżan. Wieczór otworzył prezes Stowarzyszenia kulturalnego Polska - Azerbejdżan Kerim Haciyev, powierzając dalsze prowadzenie ambasadorowi JE Hasanowi Hasanovowi. Rozpoczęty hymnami narodowymi wieczór zbudował nastrój powagi.
W tej podniosłej atmosferze ambasador przypomniał gościom historię Azerbejdżanu oraz przedstawił jego aktualny stan gospodarczy, polityczny i kulturalny.

W słowach pełnych szacunku omówił drogę życiową i zasługi byłego prezydenta i narodowego lidera AzerbejdżanuHajdara Alijeva w dziele odzyskania niepodległości i rozwoju Republiki. Wypowiedzi towarzyszyły wyświetlane na ekranie obrazy pokazujące przyrodę, architekturę, mieszkańców. Duża część pokazu poświęcona została prezydentowi Republiki. Prezydent podczas wizyt oficjalnych, w pracy, w czasie spotkań z mieszkańcami i prywatnie. Zdjęcia pokazały człowieka rodzinnego, pełnego humoru, sympatycznego.

Uroczystość zaszczyciło wiele znamienitych osób. Wśród nich znalazł się prof.dr hab. Andrzej Chodubski z Uniwersytetu Gdańskiego, dr hab. Piotr Kwiatkiewicz z Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa w Poznaniu, Larry Okey Ugvu dyrektor Nadbałtyckiego Centrum Kultury, prof. Krzysztof Gliszczyński prorektor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, prof. Maria Targońska ASP w Gdańsku, Jerzy Zakrzewski poseł na sejm II i III kadencji, obecnie członek zarządu Stowarzyszenia b. Parlamentarzystów w UE, Dżemila Smajkiewicz – Murman lekarz, honorowy przewodniczący Gminy Muzułmańskiej, Jelena Wołgina dyrektor Rosyjskiego Centrum Kultury i Nauki.

Na szczególną uwagę zasługuje obecność prof. Andrzeja Chodubskiego z Uniwersytetu Gdańskiego. Profesor posiada naukowe i sentymentalne związki z Azerbejdżanem. Zna kraj z autopsji, bowiem mieszkał w Baku i zafascynowany Azerbejdżanem doktoryzował się z wiedzy o nim; jest także autorem 35 książek naukowych. W uznaniu ważnego dla Azerbejdżanu dorobku naukowego, ambasdor JE H. Hasanov uhonorował prof. A. Chodubskiego Medalem 540-lecia stosunków dyplomatycznych międzyAzerbejdżanem i Polską.

Napełnieni wiedzą o Azerbejdżanie goście, mieli możliwość utrwalenia jej, pobierając wyłożone materiały informacyjne i gadżety.
JE Hasan Hasanov, tym razem z małżonką prof. Aybeniz Hasanovą, w Gdańsku gościł już po raz trzeci. Na kolejne spotkanie ambasada Azerbejdżanu zaprasza w maju bieżącego roku.

*) cytat z materiałów szkoły

Znajdź nas na Google+

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto