Facebook Google+ Twitter

Moszna i Szczytno. Strażacy uratowali łabędzia na lodzie

Człowiek robi dzikim zwierzętom wiele szkód. Między innymi karmi latem i jesienią ptaki, najczęściej chlebem, który bardzo im szkodzi. Potem ptaki pozostają na zimę przyzwyczajone, że cały czas będą miały pod dostatkiem karmy.

Zima to trudny czas dla ludzi i zwierząt. Dziko żyjące zwierzęta często potrzebują naszej pomocy. Nie tylko w dokarmianiu, ale i w różnych innych sytuacjach. Zdarza się, że na lodzie jeziora zostają łabędzie. Kiedy w porę nie odlecą, przymarzają płetwami do tafli lodowej. Wtedy należy im udzielić pomocy. Mogą to uczynić strażacy. Tak też się stało w podopolskiej wsi Moszna. Na jednym ze stawów przymarzł do lodu łabędź. Być może to ten sam, którego strażacy ratowali już wcześniej. Po przyjeździe nad staw stwierdzili, że ptak jest około 25 metrów od brzegu. Aby mu pomóc, musieli użyć pontonu i bosaka. Łabędź został uratowany.

Podobna sytuacja była kilka dni temu z łabędziem na zamarzniętym jeziorze Domowym Dużym w Szczytnie (woj. warmińsko-mazurskie). Głodny i zmarznięty ptak czekał na pomoc ludzi. Wprawdzie chodził po lodzie, ale nie chciał z feralnego miejsca odlecieć. Po informacji o samotnym łabędziu na lodzie jeziora, natychmiast zorganizowano mu miejsce w miejskim schronisku. Fundacja prowadząca opiekę nad dzikimi ptakami zapewniła, że przejmie go od ratowników i da mu bezpieczny dom na zimę.

Na pomoc łabędziowi wyruszyli strażacy ze Szczytna. W krótkim czasie byli nad brzegiem jeziora Domowego Dużego. Wyruszyli na ratunek saniami. Gdy zbliżali się do ptaka, on dał znać, że nie chce pomocy. Nabrał rozpędu, poderwał się do góry i odleciał. Niedaleko. 200 metrów dalej usiadł ponownie na lodzie. W dalszej części jeziora. Strażacy postanowili pozostawić łabędzia w spokoju. I powrócili do swojej placówki.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.