Facebook Google+ Twitter

Moto Weteran Bazar w Łodzi

Dziś w Łodzi odbyła się kolejna edycja imprezy Moto Weteran Bazar, na której można było kupić części do starych pojazdów, militarne wykopki i inne cuda kolekcjonerskie.

Wystawa gru rekonstrukcyjnych w hali EXPO w ŁodziImpreza cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród łodzian. Ale zawitali na nią również mieszkańcy innych miast z Polski, jak i goście zza granicy. Z każdej strony słychać było dyskusje na temat rekonstrukcji pojazdów i uzbrojenia.


 

Główną atrakcję stanowiła wystawa grup rekonstrukcyjnych  zlokalizowana w hali EXPO. Ogromne zainteresowanie wystawą wykazywali zarówno dorośli jak i dzieci. Prezentowało się kilkanaście grup rekonstrukcyjnych głównie w Grupa rekonstrukcyjna mundurach polskich, rosyjskich, niemieckich i amerykańskich z okresu II wojny światowej.


Członkowie Stowarzyszenia Miłośników Rekonstrukcji Historycznej „Żelazny Orzeł” ukazali życie żołnierzy niemieckich poza walką – w kulturalnej kawiarni. Wśród nich była również Helena Daszyńska, potomkini Ignacego Daszyńskiego. Z kolei grupa „Kalina Krasnaja” przedstawiła żołnierzy Grupa rekonstrukcyjna radzieckich stacjonujących zaledwie 12 kilometrów od Berlina.

 


Na wyróżnienie zasługiwały grupy rekonstrukcyjne „Arnhem 1944”, „101 Airborne”, „Pomerania 1945” i „Strzelcy Kaniowscy”. Ci ostatni wtoczyli do hali wystawowej pokaźnych rozmiarów działko przeciwlotnicze.


 

 

 

Grupa Rekonstrukcji Historycznych „Arnhem 1944”

 

 

Grupa rekonstrukcyjna Grupa Rekonstrukcji Historycznych Polskiej 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej działa od 2001 roku. Powstała przy Związku Spadochroniarzy Polskich i liczy obecnie 25 członków z kraju i zagranicy. – Jeden z nas mieszka w Brisbane (Australia, przyp. autora), a jego krewny walczył w Brygadzie. – opowiada Konrad Czernielewski, z zawodu muzealnik.  – Jest to dla nas rodzaj hobby, Grupa rekonstrukcyjna wspaniały sposób spędzania wolnego czasu, a przede wszystkim żywa lekcja historii dla dzieci i młodzieży. – mówi. Szefem i pomysłodawcą stylizacji grupy jest Jacek Dziedzieluk. Zafascynował go film „O jeden most za daleko”, a także umundurowanie i unikalne wyposażenie żołnierzy, a przede wszystkim dzieje ich walki.

 

 

„101 Airborne”

 

Grupa rekonstrukcyjna 18 zapaleńców  w mundurach spadochroniarzy amerykańskiej 101 Dywizji Powietrznodesantowej z okresu II wojny światowej to kolekcjonerzy, zbieracze, zafascynowani historią i spadochroniarstwem, którzy w 2005 roku założyli grupę rekonstrukcyjną. Można ich było zobaczyć podczas pokazów lotniczych w Grupa rekonstrukcyjna Góraszce, pikniku historycznego na Fortach Czerniakowskich, a także w czasie rekonstrukcji walk o Arnhem w Poznaniu. – Planujemy wyjazd do Francji i Holandii na ogólnoświatowe imprezy rekonstrukcyjne – zapowiadają.

 

 

„Pomerania 1945”

Grupa rekonstrukcyjna Członkowie Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej „Pomerania 1945” wystąpili w mundurach Grenadierów Pancernych Waffen SS 4. Dywizji SS. – Specjalizujemy się w rekonstrukcji jednostek działających pod koniec II wojny światowej w latach 1943 – 1945. Jesteśmy w stanie odtworzyć dowolną formację z tego okresu. – mówi Marek Łukasik. Grupa bierze udział w rekonstrukcjach związanych m.in. z bitwą nad Bzurą i powstaniemGrupa rekonstrukcyjna warszawskim. Uczestniczą także w produkcjach filmowych i telewizyjnych realizowanych przez TVP i ZDF. Można ich także zobaczyć w najnowszym serialu Bogusława Wołoszańskiego „Tajemnica Twierdzy Szyfrów”.

 

Zwiedzający wystawę otrzymali dziś bardzo ciekawą, żywą lekcję historii. Mogli na własne oczy zobaczyć umundurowanie, broń i pojazdy żołnierzy walczących na wielu frontach II wojny światowej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Za temat i zdjęcia :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ Tomekk - Dlaczego nazywasz "chorymi" ludzi, którzy przebierają się za Niemców w ramach grup rekonstrukcyjnych, a nie rozciągasz tego określenia na kilkuset aktorów, którzy do tej pory zagrali żołnierzy Wehrmachtu i SS we wszelkiej maści filmach historycznych i do tego jeszcze dostali za to grube pieniądze? Takie grupy rekonstrukcyjne to świetny sposób na pokazanie najmłodszym historii, o wiele lepszy od akademii i filmów, bo oddziałujący na wyobraźnię. I dlatego uważam nazywanie tych ludzi "chorymi" za przesadę.

A tak wogóle, to po przeczytaniu tego artykułu wygrzebałem swoje zdjęcia z Góraszek AD 2005 i 2006... Aż żal, że trzeba czekać na kolejny piknik do czerwca. :( Za tekst oczywiście "+" ode mnie. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czy ja wiem, może. Jednak z drugiej strony, o tych z przeciwnej strony frontu ktoś musi opowiedzieć i oni sobie doskonale zdają sprawę. Jeden facec z Żelaznych Orłów mówił, że to, że występują w niemieckich mundurach nie oznacza że identyfikują się z hitleryzmem czy wyznają idee faszystowskie. Chodzi o to, żeby pokazać "drugą stronę". I np. dla tego oni siedzą w "kawiarni", bez broni. Tak samo przecież wtedy nie wszyscy byli źli. Byli tacy, którzy naprawdę byli do różnych rzeczy zmuszani...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wiem, "grupa rekonstrukcyjna", pasja, itd., ale mimo wszystko nadziwić się nie mogę dorosłemu człowiekowi, który wkłada mundur SS-mana. I w nim paraduje. Chore. Co najmniej...

Komentarz został ukrytyrozwiń

no proszę, + za ciekawe informacje!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.