Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Moto Weteran Bazar w Łodzi

Bartosz Stawowski
Bartosz Stawowski
Wystawa gru rekonstrukcyjnych w hali EXPO w Łodzi | fot. B. Stawowski
Wystawa gru rekonstrukcyjnych w hali EXPO w Łodzi | fot. B. Stawowski
Dziś w Łodzi odbyła się kolejna edycja imprezy Moto Weteran Bazar, na której można było kupić części do starych pojazdów, militarne wykopki i inne cuda kolekcjonerskie.

Impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród łodzian. Ale zawitali na nią również mieszkańcy innych miast z Polski, jak i goście zza granicy. Z każdej strony słychać było dyskusje na temat rekonstrukcji pojazdów i uzbrojenia.

 

Główną atrakcję stanowiła wystawa grup rekonstrukcyjnych 
zlokalizowana w hali EXPO. Ogromne zainteresowanie wystawą wykazywali zarówno dorośli jak i dzieci. Prezentowało się kilkanaście grup rekonstrukcyjnych głównie w mundurach polskich, rosyjskich, niemieckich i amerykańskich z okresu II wojny światowej.

Członkowie Stowarzyszenia Miłośników Rekonstrukcji Historycznej „Żelazny Orzeł” ukazali życie żołnierzy niemieckich poza walką – w kulturalnej kawiarni. Wśród nich była również Helena Daszyńska, potomkini Ignacego Daszyńskiego. Z kolei grupa „Kalina Krasnaja” przedstawiła żołnierzy radzieckich stacjonujących zaledwie 12 kilometrów od Berlina.

 

Na wyróżnienie zasługiwały grupy rekonstrukcyjne „Arnhem 1944”, „101 Airborne”, „Pomerania 1945” i „Strzelcy Kaniowscy”. Ci ostatni wtoczyli do hali wystawowej pokaźnych rozmiarów działko przeciwlotnicze.

 

 

 

Grupa Rekonstrukcji Historycznych „Arnhem 1944”

 

 

Grupa Rekonstrukcji Historycznych Polskiej 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej działa od 2001 roku. Powstała przy Związku Spadochroniarzy Polskich i liczy obecnie 25 członków z kraju i zagranicy. – Jeden z nas mieszka w Brisbane (Australia, przyp. autora), a jego krewny walczył w Brygadzie. – opowiada Konrad Czernielewski, z zawodu muzealnik. 
– Jest to dla nas rodzaj hobby, wspaniały sposób spędzania wolnego czasu, a przede wszystkim żywa lekcja historii dla dzieci i młodzieży. – mówi. Szefem i pomysłodawcą stylizacji grupy jest Jacek Dziedzieluk. Zafascynował go film „O jeden most za daleko”, a także umundurowanie i unikalne wyposażenie żołnierzy, a przede wszystkim dzieje ich walki.

 

 

„101 Airborne”

 

18 zapaleńców 
w mundurach spadochroniarzy amerykańskiej 101 Dywizji Powietrznodesantowej z okresu II wojny światowej to kolekcjonerzy, zbieracze, zafascynowani historią i spadochroniarstwem, którzy w 2005 roku założyli grupę rekonstrukcyjną. Można ich było zobaczyć podczas pokazów lotniczych w Góraszce, pikniku historycznego na Fortach Czerniakowskich, a także w czasie rekonstrukcji walk o Arnhem w Poznaniu. – Planujemy wyjazd do Francji i Holandii na ogólnoświatowe imprezy rekonstrukcyjne – zapowiadają.

 

 

„Pomerania 1945”

Członkowie Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej „Pomerania 1945” wystąpili w mundurach Grenadierów Pancernych Waffen SS 4. Dywizji SS. – Specjalizujemy się w rekonstrukcji jednostek działających pod koniec II wojny światowej w latach 1943 – 1945. Jesteśmy w stanie odtworzyć dowolną formację z tego okresu. – mówi Marek Łukasik. Grupa bierze udział w rekonstrukcjach związanych m.in. z bitwą nad Bzurą i powstaniem warszawskim. Uczestniczą także w produkcjach filmowych i telewizyjnych realizowanych przez TVP i ZDF. Można ich także zobaczyć w najnowszym serialu Bogusława Wołoszańskiego „Tajemnica Twierdzy Szyfrów”.

 

Zwiedzający wystawę otrzymali dziś bardzo ciekawą, żywą lekcję historii. Mogli na własne oczy zobaczyć umundurowanie, broń i pojazdy żołnierzy walczących na wielu frontach II wojny światowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto