Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Moto Weteran Bazar w Łodzi

Bartosz Stawowski
Bartosz Stawowski
Wystawa gru rekonstrukcyjnych w hali EXPO w Łodzi | fot. B. Stawowski
Wystawa gru rekonstrukcyjnych w hali EXPO w Łodzi | fot. B. Stawowski
Dziś w Łodzi odbyła się kolejna edycja imprezy Moto Weteran Bazar, na której można było kupić części do starych pojazdów, militarne wykopki i inne cuda kolekcjonerskie.

Impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród łodzian. Ale zawitali na nią również mieszkańcy innych miast z Polski, jak i goście zza granicy. Z każdej strony słychać było dyskusje na temat rekonstrukcji pojazdów i uzbrojenia.

 

Główną atrakcję stanowiła wystawa grup rekonstrukcyjnych 
zlokalizowana w hali EXPO. Ogromne zainteresowanie wystawą wykazywali zarówno dorośli jak i dzieci. Prezentowało się kilkanaście grup rekonstrukcyjnych głównie w mundurach polskich, rosyjskich, niemieckich i amerykańskich z okresu II wojny światowej.

Członkowie Stowarzyszenia Miłośników Rekonstrukcji Historycznej „Żelazny Orzeł” ukazali życie żołnierzy niemieckich poza walką – w kulturalnej kawiarni. Wśród nich była również Helena Daszyńska, potomkini Ignacego Daszyńskiego. Z kolei grupa „Kalina Krasnaja” przedstawiła żołnierzy radzieckich stacjonujących zaledwie 12 kilometrów od Berlina.

 

Na wyróżnienie zasługiwały grupy rekonstrukcyjne „Arnhem 1944”, „101 Airborne”, „Pomerania 1945” i „Strzelcy Kaniowscy”. Ci ostatni wtoczyli do hali wystawowej pokaźnych rozmiarów działko przeciwlotnicze.

 

 

 

Grupa Rekonstrukcji Historycznych „Arnhem 1944”

 

 

Grupa Rekonstrukcji Historycznych Polskiej 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej działa od 2001 roku. Powstała przy Związku Spadochroniarzy Polskich i liczy obecnie 25 członków z kraju i zagranicy. – Jeden z nas mieszka w Brisbane (Australia, przyp. autora), a jego krewny walczył w Brygadzie. – opowiada Konrad Czernielewski, z zawodu muzealnik. 
– Jest to dla nas rodzaj hobby, wspaniały sposób spędzania wolnego czasu, a przede wszystkim żywa lekcja historii dla dzieci i młodzieży. – mówi. Szefem i pomysłodawcą stylizacji grupy jest Jacek Dziedzieluk. Zafascynował go film „O jeden most za daleko”, a także umundurowanie i unikalne wyposażenie żołnierzy, a przede wszystkim dzieje ich walki.

 

 

„101 Airborne”

 

18 zapaleńców 
w mundurach spadochroniarzy amerykańskiej 101 Dywizji Powietrznodesantowej z okresu II wojny światowej to kolekcjonerzy, zbieracze, zafascynowani historią i spadochroniarstwem, którzy w 2005 roku założyli grupę rekonstrukcyjną. Można ich było zobaczyć podczas pokazów lotniczych w Góraszce, pikniku historycznego na Fortach Czerniakowskich, a także w czasie rekonstrukcji walk o Arnhem w Poznaniu. – Planujemy wyjazd do Francji i Holandii na ogólnoświatowe imprezy rekonstrukcyjne – zapowiadają.

 

 

„Pomerania 1945”

Członkowie Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej „Pomerania 1945” wystąpili w mundurach Grenadierów Pancernych Waffen SS 4. Dywizji SS. – Specjalizujemy się w rekonstrukcji jednostek działających pod koniec II wojny światowej w latach 1943 – 1945. Jesteśmy w stanie odtworzyć dowolną formację z tego okresu. – mówi Marek Łukasik. Grupa bierze udział w rekonstrukcjach związanych m.in. z bitwą nad Bzurą i powstaniem warszawskim. Uczestniczą także w produkcjach filmowych i telewizyjnych realizowanych przez TVP i ZDF. Można ich także zobaczyć w najnowszym serialu Bogusława Wołoszańskiego „Tajemnica Twierdzy Szyfrów”.

 

Zwiedzający wystawę otrzymali dziś bardzo ciekawą, żywą lekcję historii. Mogli na własne oczy zobaczyć umundurowanie, broń i pojazdy żołnierzy walczących na wielu frontach II wojny światowej.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto