Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

12184 miejsce

Motocross na fotografii - czyli wywiad z Pawłem Bożkiem

Paweł Bożek zajmuje się amatorsko fotografią. Lubi fotografować krajobrazy, ale jego największą pasją w fotografii jest kategoria motocross.

Na zdjęciu Paweł Bożek / Fot. fot. archiwum Pawła BożkaPaweł Bożek pochodzi z Kwidzyna. Obecnie mieszka w Sztumie k. Malborka. Ma 39 lat, a fotografią zajmuje się amatorsko od ośmiu lat. Jego specjalnością fotograficzną jest kategoria motocross, która jak wiadomo jest raczej kategorią niszową w fotografii.


Zgodził się na wywiad dla naszego portalu ...
Dariusz Trybuła: Panie Pawle, jak to się zaczęło że zajął się Pan fotografią? Jak długo już Pan fotografuje?

Paweł Bożek: W zasadzie początki były takie, że podczas wędkowania fotografowałem złowione ryby i towarzyszące mi piękne wschody i zachody słońca. Tak sie zaczęła moja przygoda z fotografią krajobrazową.
Po pewnym czasie całkowicie zdominowała wędkarstwo i po prostu nie potrafiłem w czasie wyśmienitych warunków do fotografowania zajmować się wędkowaniem.


Czy fotografia bywa trudnym zajęciem?

Fotografia przede wszystkim sprawia mi przyjemność. Na pewno potrzeba wiele czasu, aby nauczyć się wszystkich technik i nie jest to łatwe, szczególnie fotografowanie „pod słońce".


Z jakiego rodzaju sprzętu fotograficznego Pan korzysta?

Od kilku lat korzystam ze sprzętu Nikona i jestem z niego zadowolony. Na początku miałem korpus Nikona D80,później nabyłem D300s korpus formatu Dx, doskonały do fotografii sportowej. Obecnie posiadam Nikona D7200, jednak ten korpus nie nadaje się do trudnych warunków, w jakich fotografuję motocross. Duże zapylenie powietrza po przejeździe motocykli skutecznie zanieczyszcza ten mało szczelny sprzęt. Dodatkowo posiadam obiektyw szerokokątny doskonały do fotografii krajobrazowej, wykorzystuję go także z powodzeniem w fotografii sportowej. Mój obiektyw tele to stary i poczciwy Nikkor 80-200 2,8 af-s. Jest doskonały optycznie i szybki, co w sporcie ma ogromne znaczenie. Rezerwowym jest N 70-300vr.


Czym kierować się wybierając statyw fotograficzny?

Do fotografowania krajobrazów potrzebny jest też statyw, który zapewni odpowiednią stabilność, co jest związane z jego wagą oraz konstrukcją. Używam obecnie włoskiego Manfrotto 055XPRO3-3W. Poza tym posiadam filtry LEE(szara połówka ND 0.9,szary 1.2 i big stopper nd 3.0).Jak wybrać plecak lub torbę fotograficzną?

Każda dziedzina fotografii ma inne wymagania. W fotografii sportowej, którą uprawiam, mz , najbardziej sprawdza się plecak, ułatwiający sprawne przemieszczanie się. Oczywiście przy zakupie warto zwrócić uwagę na jego rozmiary, które będą odpowiadały wielkości naszego sprzętu. Jakość wykonania ma także duże znaczenie dla bezpiecznego transportu drogiego sprzętu.


Przeglądając Pana zdjęcia zauważyłem, że lubi Pan fotografię sportową, a dokładniej motocross, który jest kategorią raczej niszową w fotografii. Proszę opowiedzieć o tym rodzaju fotografii?

Początkowo krajobraz był moją herbową dziedziną fotografii, jednak od pewnego czasu zdominował ją sport. Motocross/cross country to „wdzięczne” dziedziny, dzięki którym można poczuć niezłą adrenalinę. Mimo że motocross w fotografii należy do kategorii niszowych, uwielbiam tym się zajmować. Sprawia mi to ogromną przyjemność i wysoką dawkę adrenaliny, niezbędnej mi do życia. Szczególnie objawia się przy fotografowaniu obiektywem szerokokątnym z bliska na ogniskowej 10 mm. Zanim zacznę fotografować z bliska, analizuję tor jazdy zawodników, prędkość w danym zakręcie i widoczność. Tor jazdy bywa różny, ale mam nad tym kontrolę, ponieważ nie patrzę przez wizjer w trakcie wykonywania zdjęcia. Patrząc przez wizjer przy ogniskowej 10 mm mamy wrażenie, jakby rider był daleko, a w rzeczywistości jest bardzo blisko. Dlatego fotografowanie "z biodra" doskonale się sprawdza, zapewniając mi jednocześnie bezpieczeństwo. Tego typu fotografie wykonuję zarówno na zawodach, jak i treningach. Aby zrealizować swoje fotograficzne plany, potrzebowałem zawodnika kreatywnego fotograficznie. Takiego, który podczas sesji będzie się „ruszał” na motocyklu. Dawid Mordasiewicz, kwidzynianin i zawodnik Kwidzyńskiego Klubu Motorowego to osoba, której szukałem. Wyłowiłem go z tłumu riderów, ponieważ wyróżniał się stylem jazdy. Młody i utalentowany Wicemistrz Polski kategorii Junior 2015 w Cross Country. Poza tym na zawodach lubię fotografować zawodników, którzy są nieprzewidywalni. Nigdy nie wiadomo, co może się wydarzyć na trasie i trzeba bardzo szybko reagować, aby uchwycić ciekawe momenty. W swoich pracach staram się łączyć ciekawe pozycje zawodników z ciekawym tłem, które dopełnia daną pracę. Nie zawsze tumany piasku są takie, jakbym oczekiwał, dlatego staram się wybierać miejsca obfitujące w jego dużą ilość.


Co ciekawego może być w fotografii sportowej w kategorii motocross?

To, co mnie przyciąga do motocrossu to ryk silników, zapach spalin i adrenalina związana z rywalizacją. Pamiętam taki moment podczas Cross Country w Lidzbarku Warmińskim w 2015, ciekawą rywalizację pomiędzy Dawidem Kalinowskim a Romanem Gwiazdą. Ta walka o pozycję pomiędzy czołowymi riderami wywołała we mnie takie emocje, że przestałem fotografować i stałem się na dłuższy czas kibicem Taka rywalizacja przyciąga kibiców i właśnie tego oczekują od zawodników.
Kolejnym ciekawym momentem podczas CC Kwidzyn była pogoń mojego treningowego ridera, Dawida Mordasiewicza #71# , za kolegą z klubu. Walka o druga pozycję z różnicą dwóch sekund wywołała wśród kibiców euforię. W oczach zawodnika było widać zacięcie i chęć osiągnięcia sukcesu.
Takie momenty są kołem napędowym tego typu imprez i dlatego w nich uczestniczę.


W jaki zatem sposób fotografować obiekty w ruchu?

Motocross można fotografować na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest panoramowanie, czyli uzyskanie efektu poruszonych kół z zastosowaniem czasu migawki max. 1/125s w zależności od zamierzonego efektu i prędkości poruszającego się obiektu. Drugi to zamrażanie przy zastosowaniu czasu migawki min 1/500s. Osobiście stosuję tę technikę w swojej fotografii sportowej. Mimo zamrożonych kół bardzo dobrze widoczna jest dynamika. Autofokus w korpusie powinien być ustawiony w pozycji af-c z ciągłym śledzeniem obiektu. Tylko przy zastosowaniu takich ustawień mamy szansę na wykonanie ostrych zdjęć, które będzie można pokazać.


Wśród Pana zdjęć nie brakuje także fotografii przyrodniczej, a dokładniej pięknych krajobrazów. Jakim jeszcze innym rodzajem fotografii Pan się zajmuje?

Poza fotografia sportową i krajobrazową próbowałem swoich sił w makrofotografii, ale czas nie pozwala mi na rozwój tej dziedziny.


Ma Pan jakieś ulubione miejsca do fotografowania?

Krajobrazy fotografuję głównie w pobliżu miejsca zamieszkania. Tereny w okolicy są pofalowane, przez co stwarzają szansę na uchwycenie ciekawych kadrów. Mam też w okolicy żuławskie łąki, które obfitują w ciekawe i różniące się od siebie wierzby. Podczas mglistego poranka jest duża szansa na zarejestrowanie tych drzew w pięknej scenerii.
Bywam także czasami nad pobliskim morzem, odwiedzam torpedownię w Babich Dołach oraz plażę w Chałupach. Sztafaż w postaci drewnianego falochronu oraz korzenie potrafią wynagrodzić poranne wstawanie.


Pana zdjęcia można znaleźć na facebook'u. Gdzie jeszcze je Pan udostępnia w internecie?

Poza Facebookie’m swoje zdjęcia publikuję na wielu portalach krajowych i zagranicznych.
Należą do nich: fotoferia.35photo,500px, ateliora, światobrazu, plfoto, national-geographic, fotokurier, fotoik, fineartportugal, digart, digitalcamerapolska.


Czy Pana zdjęcia były gdzieś publikowane?

Moje zdjęcia były publikowane kilka razy w papierowym wydaniu Fotokuriera oraz Digital Camera Polska. Jedno z nich było zdjęciem miesiąca w Fotokurier oraz Najlepsze z najlepszych. Kolejne zdjęciem miesiąca w Digital Camera Polska.
Jedno ze zdjęć krajobrazowych zostało wybrane przez zespół National Geographic do kalendarza dla Senatu RP na rok 2016.


Czego życzyć Pawłowi Bożkowi?

Marzy mi się wyprawa do malowniczej Norwegii i na odległe tereny Rosji podczas zimy.
Poza tym chciałbym posiadać sprzęt Nikona z najwyższej półki, który zapewniłby mi bardzo dobrą jakość oraz większe możliwości fotografowania.
Dziękuję za rozmowę i spełnienia marzeń
Dariusz Trybuła

Do wywiadu dodane wybrane kilkanaście zdjęć Pawła Bożka z kategorii MOTOCROSS:


 / Fot. Fot. Paweł Bożek / Fot. Fot. Paweł Bożek / Fot. Fot. Paweł Bożek

 / Fot. Fot. Paweł Bożek / Fot. Fot. Paweł Bożek


 / Fot. Fot. Paweł Bożek

 / Fot. Fot. Paweł Bożek / Fot. Fot. Paweł Bożek


 / Fot. Fot. Paweł Bożek / Fot. Fot. Paweł Bożek / Fot. Fot. Paweł Bożek / Fot. Fot. Paweł Bożek
 / Fot. Fot. Paweł Bożek / Fot. Fot. Paweł Bożek


 / Fot. Fot. Paweł Bożek / Fot. Fot. Paweł Bożek
 / Fot. Fot. Paweł Bożek / Fot. Fot. Paweł Bożek
 / Fot. Fot. Paweł Bożek / Fot. Fot. Paweł Bożek
 / Fot. Fot. Paweł Bożek / Fot. Fot. Paweł Bożek
 / Fot. Fot. Paweł Bożek / Fot. Fot. Paweł BożekWybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.