Facebook Google+ Twitter

Motocykliści to najbardziej bezkarni użytkownicy dróg

  • Źródło: Express Ilustrowany
  • Data dodania: 2006-08-23 07:19

Fani superszybkich motocykli niewiele sobie robią z fotoradaru, który "wędruje" po Łodzi i pojawia się w kilku miejscach. Przejeżdżają mu pod nosem z prędkością przekraczającą dozwoloną nawet o 100 procent.

fot. Express Ilustrowany Fotoradar automatycznie fotografuje każdy pojazd, który przekracza w danym miejscu dozwoloną prędkość. Na podstawie numerów rejestracyjnych ustala się właściciela pojazdu i jego adres. – Nie mamy z przodu tablic rejestracyjnych, więc zdjęcia są bezużyteczne – mówią motocykliści. – Choć są w Polsce miejsca, gdzie fotoradary robią zdjęcia również od tyłu. Tam musimy uważać.

– Jeśli nie można zidentyfikować pojazdu i kierowcy, nie wystawiamy mandatu – mówi podinsp. Mirosław Micor, rzecznik Komendanta Miejskiego Policji w Łodzi. – I nie dotyczy to tylko motocyklistów, którzy nie mają z przodu tablic rejestracyjnych, co jest zgodne z przepisami. Zdarza się, że również samochód nie ma z przodu tablicy, bo ta np. odpadła podczas jazdy. Takie zdjęcie również nie jest brane przez policjantów pod uwagę. Należy jednak pamiętać, że za brak tablicy rejestracyjnej kierowca może zapłacić mandat i stracić dowód rejestracyjny. Motocykliści nie mogą czuć się bezkarnie, bo w Łodzi są nie tylko fotoradary stacjonarne, ale również mobilne, zamontowane w nieoznakowanych radiowozach.

Mimo to w powszechnej opinii motocykliści to najbardziej bezkarni użytkownicy dróg, wobec których policja jest bezradna.

– To nieprawda - twierdzi podinsp. Mirosław Micor. –Zatrzymujemy ich do kontroli, jak trzeba - ścigamy, zarządzamy blokady, zatrzymujemy dowody rejestracyjne. Należy jednak pamiętać, że motocykliści, choć rzucają się w oczy, w porównaniu z kierowcami samochodów stanowią niewielki procent użytkowników dróg. Liczba kolizji czy wypadków z ich udziałem jest znikoma.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Tadzio Norek
  • Tadzio Norek
  • 01.05.2011 09:14

miałeś chyba na myśli, że tą dozwoloną prędkość osiągają na pierwszym biegu ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zgadzam się - motocykliści jeżdżą często 2-krotnie a nawet więcej-krotnie szybciej niż prędkość dopuszczalna. Motory z racji ich wagi mają bardzo duże przyspieszenia, które pozwalają osiągnąć dozwoloną prędkość 50 czy 60 km/h w ciagu 2-ch sekund na drugim biegu. Trzeba jedna pamiętać również o tym, że droga hamowania motocyklu jest dużo mniejsza. Motorami jeżdżą głównie ludzie młodzi, wysportowani - mają oni dużo lepszą koncentrację na drodze i wiele szybsze reakcje odruchowe (refleks). Ja korzystam z motocykla na codzien (dojeżdżam do pracy) i nie chciałbym, aby z powodu kilku artykułów lub kilku zdjęć policja uwzieła się na kierowców jednośladów, bo jednak mimo, że przekraczają dozwoloną prędkość, jak twierdzi podinsp. M. Micor - ilość kolizji z udzialem motocyklistów jest znikoma.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.