Facebook Google+ Twitter

Motocyklowy rajd przyjaźni między narodami wyruszył z Warszawy

W sobotę przed południem sprzed Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie wystartował 7. Międzynarodowy Rajd Katyński. 115 motocyklistów w ciągu 16 dni pokona ponad 6000 km.

Trasa rajdu. / Fot. Rajd KatyńskiUczestnikiem rajdu mógł zostać każdy motocyklista wraz z pasażerem, który posiada sprawny motocykl i niezbędne dokumenty wymagane przy przekroczeniu granicy państwowej RP. Udział był dobrowolny.
Rajd potrwa do 9 września. Wiedzie przez tereny Ukrainy, Rosji i Białorusi - m.in. Lwów, Zbaraż, Kamieniec Podolski, Chocim, Kijów, Bykownię, Charków, Moskwę, Miednoje, Ostaszków, Katyń, Mińsk i Grodno. W miejscach pamięci uczestnicy rajdu złożą wieńce i zapalą znicze. Impreza ma na celu także promowanie przyjaznych relacji ze wschodnimi sąsiadami.

Jak powiedział komandor rajdu Wiktor Węgrzyn, motocykliści spotkają się także z zamieszkałymi za wschodnią granicą Polakami, którym przekażą upominki, m.in. polskie książki i przybory szkolne. – Jedziemy na Wschód po to, aby pokazać tym, którzy tam pozostają, że pomimo iż kolejne rządy nie zawsze o nich pamiętają, to my ich kochamy – powiedział Węgrzyn podczas rozpoczęcia rajdu.

– Łączy nas wspólny cel. Jedziemy przede wszystkim, by odwiedzić groby, o których już nikt nie pamięta. Złożyć hołd oficerom Wojska Polskiego, wszystkim ofiarom tej straszliwej komunistycznej zbrodni – powiedział dla Wiadomości24.pl jeden z uczestników rajdu. – Bierzemy udział w tym rajdzie nie tylko dlatego. Chcemy się spotkać z tamtejszą społecznością - rosyjską, ukraińską, białoruską, z mieszkającymi tam Polakami – dodaje.

W uroczystym rozpoczęciu rajdu uczestniczyli m.in. przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej, Komendy Głównej Policji oraz środowisk kombatanckich. Patronat honorowy nad rajdem objęli m.in. prymas Józef Glemp, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski i prezes Instytutu Pamięci Narodowej Janusz Kurtyka.

Mianem Zbrodni Katyńskiej określa się wymordowanie przez sowieckie NKWD ponad 22 tysięcy polskich oficerów i cywilów wziętych do niewoli po agresji Związku Sowieckiego na Polskę 17 września 1939 r. Wśród nich 15 tysięcy stanowili więźniowie obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie. NKWD rozstrzeliwało ich wiosną 1940 r. w Katyniu, Charkowie i w Kalininie (dziś - Twer). Nadal poszukiwane są mogiły ok. 7 tys. osób.

Zobacz relację wideo:


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

  • a d
  • 07.09.2007 01:25

Witam! Niewiedza lub zwykła złośliwość , powinno być: Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński. Tak w tytule a dalej może być... pozdrawiam ad

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo dobrze zrobiony materiał :) Zasłużony plusik Agatko =)

Komentarz został ukrytyrozwiń

dobry materiał +

Komentarz został ukrytyrozwiń

+

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ Brawo:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.