Facebook Google+ Twitter

Motoryzacyjne legendy powracają!

Już niedługo do życia powróci legenda wschodnioniemieckiej myśli technicznej -Trabant. Istnieją także plany wskrzeszenia kolejnego legendarnego wozu - Wartburga.

 / Fot. Bernd SettnikWszystko za sprawą niemieckiej firmy IndiKar. Ogólnie rzecz biorąc, trabant zachowa swój tradycyjny wygląd retro, ale planowane jest wprowadzenie kilku nowych dodatków i zmian konstrukcyjnych. IndiKar planuje zaprezentować efekty swojej pracy na wrześniowym salonie samochodowym we Frankfurcie, gdzie poszukiwać będzie inwestorów w celu uruchomienia produkcji.

Z kolei plany ponownego uruchomienia produkcji aut marki Wartburg wiążą się - jak podaje "Berliner Kurier" z chęcią ratowania niemieckiego przemysłu motoryzacyjnego przed upadkiem. Dokładniej chodzi o fabrykę Opla w Eisenach, gdzie ewentualne wznowienie produkcji samochodu uratowałoby aż 2300 miejsc pracy. Sam samochód miałby być produkowany na bazie Opla Corsy. Jedyny problem, jaki zaistniałby przy ewentualnym ponownym uruchomieniu produkcji, jest fakt, że marka "Wartburg" została zastrzeżona przez Fundację Wartburga. Władze Fundacji nie są zbyt skore do oddania marki Oplowi, co z pewnością wiązać się będzie z dodatkowymi kosztami.

Nie bez znaczenia jest fakt, iż wielu Niemców znów z chęcią zasiadłoby za kierownicą trabanta czy też wartburga. Przytoczone przez portal Dziennik.pl badania przeprowadzone przez niemiecki magazyn "Auto Bild" wyraźnie potwierdzają ten trend. Na pytanie: "Czy kupiłbyś na nowo opracowanego trabanta?" aż 41 proc. osób odpowiedziało twierdząco. Ponadto, z ankiety przeprowadzonej przez producenta modeli samochodzików, czyli firmę Herpa, można wysnuć podobne wnioski. Spośród 12 tysięcy ankietowanych kierowców, aż 93 proc. chciałoby reaktywacji produkcji wartburga!

A jak oceniają oba samochody ich polscy użytkownicy? Wspomina Wiesław Wdowski z Przysuchy, właściciel zarówno trabanta (w latach 70.) jak i wartburga (w latach 80.):
- Samochody te były bardzo sympatyczne. Proste w obsłudze i dobrze się sprawdzały.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Super, może i malucha wskrzeszą?

Komentarz został ukrytyrozwiń

O tak, niech przywracają. Stare samochody miały swój styl, swoje charakterystyczne linie... i aż miło na nie popatrzeć. Chętnie częściej oglądałbym je na ulicy (zamiast tych wszystkich obłych bliźniaków).
A może Polacy pójdą ich śladem i wskrzeszą warszawę?

(Btw, nazwy samochodów piszemy małą literą, chyba że użyjemy sformułowania "marki Trabant". Wiem, że wielka litera ładniej się prezentuje i widziałem artykuł w "Dzienniku", ale na studiach męczyli mnie informacją, że to błąd :D).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mam nadzieje, ze bedza mialy silniki czterosuwowe...Pomysł ciekawy.Na sentymentach mozna zrobic biznes.Mozna reaktywowac partie komunistyczna SED, do której karnie nalezal każdy DDR-owiec i sportowe farmy dopingowe, gdzie mlodziezy aplikowano gigantyczne dawki sterydow i róznych paskudztw, by potem mogła rozsławiac potege wschodnioniemieckiego sportu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.