Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

862 miejsce

Motyl, słoń i tęcza - symbole z piekła rodem?

Kościół sporządził listę symboli, które szkodzą ciału i duszy człowieka. Mogą też sprawić, że jego życie obróci się w koszmar. Prawda czy fałsz? Sami oceńcie.

Otrzymałam od znajomej rozwiniętą listę symboli nieakceptowanych przez Kościół katolicki. Jedni ją widzieli, a drudzy niekoniecznie. Bliski kontakt z symbolami (świadomy bądź nieświadomy), umożliwiony jest poprzez noszenie biżuterii, odzieży, ozdabianie nimi pomieszczeń. Może to powodować koszmary senne, depresję, choroby i niechęć do modlenia się. Wymienione na liście symbole, wzbudzają wewnętrzny niepokój i są źródłem zła. Należą do nich m.in. pierścień atlantów, pentagram biały, głowa kozy, krzyż z kokardką, jednorożec, ying-yang, krzyż celtycki, feng szui, 666, odwrócony krzyż, itd.

Długo można rozpisywać się na temat znaczenia symboli w chrześcijaństwie, w każdej kulturze postrzegamy je inaczej. Widzimy na co dzień różne symbole jako wzory na dodatkach i gadżetach, które oferuje dzisiejszy rynek. Czy należy się ich wystrzegać? W tym artykule skupię się głównie na symbolach, które zdaniem wielu ludzi nie powinny znaleźć się na takiej liście.

Motyl, słoń i tęcza - symbole zła?

Motyl / Fot. M.MincerMotyl - katoliczka, która przyniosła mi spis symboli twierdziła, że nie wolno jest trzymać w domu żadnych figurek, ozdób motyla, ponieważ jest to symbol rozwoju demonicznej siły. Ma to pewien związek z tym, iż mała gąsienica przemienia się w poczwarkę, a następnie rodzi jako piękny motyl. Oznacza on nietrwałość w wierze. Pozostaje pytanie, czy nie jest to zbyt krytyczna interpretacja symbolu motyla? Rozmawiałam o tym z kilkoma osobami. Oto niektóre z wypowiedzi:

Jolanta: Motyl jest stworzeniem Boskim. Owszem, jest symbolem przemiany, ale skoro staje się piękny, jak może być uważany za symbol zła? Nie rozumiem tego.

Katarzyna: Czyli jak noszę kolczyki lub wisiorek w kształcie motyla, to jestem wyznawcą zła? Skoro lubię motyle, to powinnam zmienić upodobania?

Monika: Mój pokój obklejony jest tapetą z obrazkami motyla i czuję się w nim dobrze. Nie zauważyłam żadnych zmian w stosunku do mojej wiary w Boga.

Paweł: Motyl to po prostu zwykłe stworzenie. Symboliczne opisy działają podobnie jak każdy inny zabobon. Dobrym przykładem jest czarny kot, który nieszczęsny przez swój kolor futra, uznany jest za posłannika nieszczęścia, gdy przetnie komuś drogę.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (13):

Sortuj komentarze:

Motyl jest również symbolem Kultury Głuchych :) Niektóre te symbole faktycznie są dziwne, ja słyszałam do tej pory tylko o symbolach innych wierzeń, kultów (indiański dream-catcher, yin-yang, pentagram, nawet pacyfka).

Komentarz został ukrytyrozwiń
Juliusz Bortkiewicz
  • Juliusz Bortkiewicz
  • 12.03.2012 13:26

Myślę, że urzędnikom Pana Boga poprawia się samopoczucie gdy mogą występować jako osoby predysponowane do wydawania różnego typu zakazów. Chociażby dlatego, że sami takim zakazom podlegają (patrz - celibat).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Krzyż celtycki??? Przeca Kościół rzymskokatolicki sam go zapożyczył od pogan i obecnie używa... :]

Komentarz został ukrytyrozwiń

"...społeczność homoseksualna użyła symboliki tęczy w roku 1978..." - Jakby nie mogli sobie wziąć czegoś innego... :F

Komentarz został ukrytyrozwiń

Taaak...! Wszystko się zgadza. XXI wiek paradoksalnie zamiast zmniejszyć ludzką głupotę, w zastraszającym tempie ją powiększa. Historia ludzkości i cywilizacji osiąga punkt kulminacyjny. Mam nadzieję, że nie doczekam powrotu Średniowiecza... Spodziewam się sinusoidalnego biegu wydarzeń, a więc to jeszcze trochę potrwa... Na szczęście!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bo to są "bardzo dobrze poinformowani katolicy"... :D

Komentarz został ukrytyrozwiń

No to mamy problem... Na liście figuruje krzyż celtycki, który jest jednym z symboli Narodowego Odrodzenia Polski. Co z tego wynika? Przytoczę zapis ze strony NOP:
"Zgodnie z ustawą o partiach politycznych symbole te (...) otrzymują, poza autorską, także ochronę jako dobra NOP. Każda napaść na te symbole, w czym mieści się również napaść i pomówienia słowne, stanowi podstawę do działań prawnych, wzmacnianych ustawowo."
"Narodowe Odrodzenie Polski przygotowuje się także do postępowań przeciwko instytucjom publicznym oraz prywatnym, które znieważają lub będą znieważać nasze symbole - "falangę", Zakaz Pedałowania, Krzyż Celtycki i inne."
A w zasadach ideowych organizacji czytamy: "Nasze działania opierać będziemy na wynikających z nauki Kościoła katolickiego zasadach".
Ciekawe, jak obie strony z tego wybrną. Nie wspominając już o sądzie, który ten "szatański" symbol objął ochroną...

Komentarz został ukrytyrozwiń
john
  • john
  • 29.02.2012 18:43

lata mi jak kilo kitu co mówi kościół, a jeśli komuś nie, to jego problem

Komentarz został ukrytyrozwiń

A ja widzę. Trzeba myśleć, a nie brać wszystko jak leci. Ludziom którzy na serio traktują takie listy i tak artykuł raczej nie pomoże, za to dość skutecznie ośmiesza on kościół, więc w sumie można powiedzieć, że przynosi jakiś pożytek. :D

Swoją drogą motyl jako zagrażający symbol? O czym myślał ten co to wymyślił to ja nie wiem... Może kwiaty też są zagrażające? I fruwanie jako takie? Machanie skrzydełkami niesie jakieś ukryte przesłanie?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie widzę w tym żadnej przesady Panie Grzegorzu Wink. Rozmawiam z ludźmi, którzy regularnie uczęszczają do kościoła i przebywam w towarzystwie osób, które wierzą w to o czym napisałam. Miałam kontakt z kobietą, która panicznie wyrzucała wszystko z mieszkania, sądząc, że symbole niszczą jej życie. Artykuł jest informacją dla tych, którzy takie symbole traktują poważnie jako źródło zła. Dla Pana może być to przesadą, dla innych nie. Dla kogoś może być coś oczywiste, a dla innego nie musi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.