Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

17540 miejsce

Motyle. Czerwończyk dukacik

W jak wielkim błędzie muszą być ci wszyscy, którzy twierdzą, że polska przyroda jest uboga i mało kolorowa.

Na naszych łąkach możemy spotkać kilka gatunków czerwończyków. O Płomieńcu pisałem jakiś czas temu, teraz przyszła kolej na jego kuzyna, czerwończyka dukacika.

Czerwończyk dukacik (Lycaena virgaureae) na macierzance / Fot. Artur HampelCzerwończyk dukacik (Lycaena virgaureae), to średniej wielkości motyl należący jak pozostałe czerwończyki do rodziny modraszkowatych. Rozpiętość skrzydeł tego motyla wynosi około czterech centymetrów. Najbardziej charakterystyczną jego cechą są jaskrawo połyskujące skrzydła w kolorze głęboko pomarańczowym, niemal czerwonym. Tak Czerwończyk dukacik (Lycaena virgaureae) / Fot. Artur Hampelzabarwione skrzydła mają wyłącznie samce tego gatunku. Samice dukacika, choć bardziej efektowne niż samice wcześniej opisywanego czerwończyka płomieńca i tak nie są w stanie doścignąć połyskliwością łusek rodzaju męskiego.

Czerwończyk dukacik związany jest z polanami, łąkami i nieużytkami na których bujnie rozwijają się kwitnące rośliny zielne.Czerwończyk dukacik (Lycaena virgaureae) / Fot. Artur Hampel Motyle tego gatunku latają zazwyczaj nisko nad ziemią, niechętnie pokonują większe odległości stąd też spłoszone zasiadają zazwyczaj w pobliżu. Jest to gatunek związany z terenami górskimi, choć na nizinach również spotykany, niekiedy w całkiem sporej populacji.
Są to niezwykle urokliwe motyle. Ich połyskujące skrzydła, zwłaszcza o zachodzie słońca sprawiają wrażenie świecących. Czerwończyk dukacik (Lycaena virgaureae) - samica / Fot. Artur HampelObserwowanie tych motyli występujących gromadnie na kwiatach jest prawdziwą ucztą dla oczu.

Larwy tego motyla żerują na szczawiach - polnym i zwyczajnym, natomiast motyle chętnie odwiedzają różne gatunki kwiatów. Często przysiadają na niewysokich roślinach, jak choćby na fioletowo kwitnącej macierzance (patrz zdjęcie).
Motyle tego gatunku są pospolite. Wykazują jednak tendencję do spadku liczebności zarówno w Europie jak Azji i trudno tutaj dać jednoznaczną odpowiedź dlaczego tak się dzieje. Sierpień jest ostatnim miesiącem, w którym możemy spotkać tego pięknego motyla.

W przeciwieństwie do innych gatunków czerwończyków, dukacik zimuje w stadium jaja, niekiedy również stadium młodej Czerwończyk dukacik (Lycaena virgaureae) - samica / Fot. Artur Hampelgąsienicy często nie wykluwając się z osłonki jajowej. Czerwończyk dukacik (Lycaena virgaureae) / Fot. Artur HampelZ pojedynczo złożonych jaj przez samicę, wiosną młode gąsienice przystępują do żerowania na liściach szczawiu. Gąsienice tego motyla są niemal nie do zauważenia. Dzieje się tak z dwóch powodów. Po pierwsze gąsienica jest całkowicie zielona, po drugie żeruje niemal wyłącznie nocą. Przepoczwarczają się w maju lub czerwcu.
Młode pokolenie samców w okresie rójki przysiada na kwiatach czatując na przelatujące w pobliżu samice. Samce potrafią być również agresywne w odniesieniu do innych osobników, starając się je odpędzić ze swojego terytorium.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Przepiękne są. Tak, to może być rzeczywiście wielką ucztą dla oczu. Szkoda, że nie było mi dotąd dane tego zobaczyć. Piękne zdjęcia. Podziwiać, podziwiać...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Agresywny motyl.. koniec świata ;)
Serio mówiąc, piękny jest.. i artykuł - jak zwykle - wyśmienity.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Zobacz także:

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.