Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

17182 miejsce

Motyle. Czerwończyk płomieniec (Lycaena hippothoe)

Wiosna i lato objawia się nam kolorowym światem motyli. Najbardziej popularne z nich są znane niemal przez wszystkich. Przybliżę co jakiś czas kilka cudownych gatunków, które pomimo swego niewątpliwego uroku znane są znacznie mniej.

Czerwończyk płomieniec (Lycaena hippothoe) - samiec / Fot. Artur HampelCzerwończyk płomieniec (Lycaena hippothoe) jest motylem średniej wielkości należącym do rodziny modraszkowatych. Rozpiętość skrzydeł tego motyla sięga około 3,5 cm. Samice i samce są podobnej wielkości aczkolwiek inaczej ubarwione.
Swoją nazwę zawdzięcza ognistej barwie łusek. Najbardziej wyraziste są one w dni słoneczne, intensywnie odbijając światło.W zależności od kąta padania promieni słonecznych, mogą one przybierać barwę od krwistoczerwonej po niemal metalizujące. bordoCzerwończyk płomieniec (Lycaena hippothoe) - samiec / Fot. Artur Hampel
Nie należą do motyli bardzo płochliwych. Przy odpowiednim doświadczeniu same wejdą człowiekowi na rękę.
Często w świecie przyrody bywa tak, że to samce są tą piękniejszą płcią Nie inaczej jest w przypadku płomieńca. Łuski na skrzydłach samicy tego motyla nie są już tak silnie połyskujące, choć uczciwie trzeba przyznać, że uroku również samicy nie brakuje.
Czerwończyk Płomieniec zasiedla zbiorowiska roślinne o różnorodnym charakterze. Może występować zarówno na terenach Rdest wężownik (Polygonum bistorta) / Fot. Artur Hampelpodmokłych jak i suchych łąkach. Spotkać go można na skrajach lasów i na torfowiskach.
Larwy tego motyla żywią się takimi roślinami jak szczawie (Rumex Sp.) oraz rdest wężownik (Polygonum bistorta). Motyle te można spotkać mniej więcej od początku czerwca do połowy lipca. Można je również zauważyć na roślinie żywicielskiej larw, jakim jest rdest wężownik, spijających nektar z kwiatów tej rośliny.
Są niewątpliwą ozdobą naszych łąk, a spędzając na takowej wolny czas warto poświęcić im nieco uwagi i podziwiać niesamowitą grę światła podczas ich lotu.

Zachęcam do odwiedzenia galerii zdjęć poświęconej temu motylowi
- link


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

Panie Arturze, dziękuję. Ja obecnie mam przyjemność obserwować ptaki...Szpaki zjadły mi wszystkie czereśni, ale to dobrze, bo jest tak duża, że tylko z drabiny strażackiej mógłbym je zrywać. Za to obserwuję je od rana do zmroku, ponieważ powiększam werandę...Coś pięknego...przylatują całym stadem i jak śpiewają...Ostatnio odwiedza moje stare drzewa piękny dzięcioł...że on wstrząsu mózgu nie dostanie od tego walenia...Ciekawe (?)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Sławku! Jak zawsze goszczę Pana z przyjemnością, cieszę się, że znów pojawił się Pan pod moim artykułem :)
Pozdrawiam i życzę udanych obserwacji :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

W tym roku stosunkowo mało motyli widziałem na działce, ale kilka pięknych gąsienic oglądałem z bliska. Było co podziwiać...Chyba jeden motyl (w kropki) brał udział w konkursie, na którym nie potrafiłem go wypatrzeć na jesiennych liściach. Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rzeczywiście nie są płochliwe,skoro dają się fotografować pozując na palcu:) Znowu czegoś ciekawego się dowiedziałam! Piękny motyl.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Spróbuję go wypatrzeć tego lata.

Komentarz został ukrytyrozwiń

No to pożyteczna , jak kurek nie je jest ok . Uzbierałam ich 1/2 kg.
:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szczaw "szama", wg zaleceń posła Niesiołowskiego ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Piękny motylek ,a ta gąsienica potem jest pożyteczna ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Istotnie, krótko cieszy oczy jako uskrzydlony. No ale żyje przecież jeszcze jako gąsienica :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Piękny - szkoda że jego życie takie krótkie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.