Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

1730 miejsce

Motyle. Dostojka latonia

Motyl z perłami. Niegdyś w dużej liczbie upiększający przydomowe ogródki, obecnie coraz rzadszy.

Motyl, obok którego nie można przejść obojętnie. Dostojka latonia (Issoria lathonia)zwana również perłowcem mniejszym upiększa nasze krajobrazy niekiedy do połowy października. W takich regionach jak Pomorze, gdzie okres wegetacyjny kończy się szybciej niż w pozostałych regionach kraju, motyle tego gatunku zanikają już w końcu sierpnia.

Dostojka latonia (Issoria lathonia) / Fot. Artur HampelNiegdyś bardzo powszechny motyl, urzekający swoim perłowym rysunkiem na spodniej stronie skrzydeł. Stąd też wzięła się jego potoczna nazwa - perłowiec. Obecnie spotykany rzadziej. Głównym pożywieniem gąsienic tego motyla są fiołki (w tym hodowane na przydomowych rabatach, zwane potocznie bratkami). Dorosły motyl natomiast lubi spędzać czas na kwiatach ostów urzekając się ich smakowitym nektarem.

Spadek liczebności latonii może wiązać się z ograniczonym występowaniem rośliny żywicielskiej (fiołków) jak również wzmożonym ruchem ulicznym.
Oczywiście nie tylko dostojka latonia jest narażona na zderzenie z samochodami, jednakże biorąc pod uwagę fakt, że Dostojka latonia (Issoria lathonia) / Fot. Artur Hampelchętnie zasiedla tereny ruderalne (czyli w bezpośrednim sąsiedztwie ludzkich osad, często w miastach), motyl ten bardzo często pada ofiarą "mechanicznych bestii".

Umieszczone na spodniej stronie skrzydeł łuski charakteryzują się pięknym perłowym efektem. Szczególnie zjawisko to widoczne jest podczas podziwiania tego owada w słoneczne dni, oczywiście pod odpowiednim kątem.

Dostojka latonia pojawia się dość wcześnie, bo już pod koniec kwietnia. Pierwsze pokolenie tego motyla żyje krótko. Rzadko możemy je spotkać jeszcze w czerwcu. Pod koniec czerwca na świat przychodzi jednak pokolenie drugie, które będzie upiększać łąki, ugory oraz zaniedbane tereny miast i wsi, aż do końca kalendarzowego lata.

Jest motylem średnich rozmiarów. Jego rozpiętość skrzydeł waha się w granicach od czterech po pięciu centymetrów.
Jak wszystkie dostojki, również latonia należy do rodziny rusałkowatych.
Angielski entomolog Moses Harris, żyjący w XVIII w. nazwał tego motyla "Królową Hiszpanii". Nie wiadomo skąd wziął się pomysł na nadanie takiej nazwy, jednakże można ją spotkać w obiegu do dnia dzisiejszego.

Motyl zamieszkuje zarówno tereny Europy południowej jak i pozostałych jej regionów. W zależności od występowania może wydać na świat od dwóch (w regionach chłodniejszych) do nawet czterech pokoleń w ciągu jednego roku.
Dostojka latonia (Issoria lathonia), gąsienica / Fot. Gilles San Martin z Namur, Belgia
W regionach cieplejszych mogą zimować motyle. W kraju takim jak Polska nie mają one jednak szans na przezimowanie w postaci dorosłej. Zimują natomiast gąsienice.

Motyle dostojki latonii lubią migrować z terenów cieplejszych na północ Europy, często zasilając w ten sposób liczebnością rodzimą populację.

Celem ochrony i zwiększenia liczebności tego pięknego motyla proponuję w swoim sąsiedztwie sadzić bratki. Jeśli jakaś gąsienica zacznie nam je smakowicie "pałaszować", pozwólmy jej na to. W końcu bratki można posadzić od nowa, w odniesieniu do motyla taka czynność nie jest możliwa.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Są bardzo charakterystyczne. To właśnie dzięki perłowym łuskom na spodniej stronie i charakterystycznemu "kropkowaniu" na stronie wierzchniej skrzydeł, są łatwym gatunkiem do rozpoznania. Pamiętam, gdy byłem dzieckiem latało ich bardzo dużo i przysiadały na przydomowych kwiatach, wydawały się wtedy takie pospolite.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wydaje mi się, że widziałam takie motylki w moim ogrodzie. Bratki mam:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Motyl, który jest na zdjęciu został podniesiony z rowerowej ścieżki. Był już słaby, nie radził sobie z lataniem. Życie uchodziło z niego z każą chwilą i zakończyło się nazajutrz. Cóż, pozostały fotografie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dostojka latonia, przepięknie wygląda na tym aksamitnym tle ;))))) Arturze, miałeś fajny pretekst. ;)))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Zobacz także:

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.