Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Motyle. Dostojka latonia

Artur Hampel
Artur Hampel
Dostojka latonia (Issoria lathonia), gąsienica
Dostojka latonia (Issoria lathonia), gąsienica Gilles San Martin z Namur, Belgia
Motyl z perłami. Niegdyś w dużej liczbie upiększający przydomowe ogródki, obecnie coraz rzadszy.

Motyl, obok którego nie można przejść obojętnie. Dostojka latonia (Issoria lathonia)zwana również perłowcem mniejszym upiększa nasze krajobrazy niekiedy do połowy października. W takich regionach jak Pomorze, gdzie okres wegetacyjny kończy się szybciej niż w pozostałych regionach kraju, motyle tego gatunku zanikają już w końcu sierpnia.

Niegdyś bardzo powszechny motyl, urzekający swoim perłowym rysunkiem na spodniej stronie skrzydeł. Stąd też wzięła się jego potoczna nazwa - perłowiec. Obecnie spotykany rzadziej. Głównym pożywieniem gąsienic tego motyla są fiołki (w tym hodowane na przydomowych rabatach, zwane potocznie bratkami). Dorosły motyl natomiast lubi spędzać czas na kwiatach ostów urzekając się ich smakowitym nektarem.

Spadek liczebności latonii może wiązać się z ograniczonym występowaniem rośliny żywicielskiej (fiołków) jak również wzmożonym ruchem ulicznym.
Oczywiście nie tylko dostojka latonia jest narażona na zderzenie z samochodami, jednakże biorąc pod uwagę fakt, że chętnie zasiedla tereny ruderalne (czyli w bezpośrednim sąsiedztwie ludzkich osad, często w miastach), motyl ten bardzo często pada ofiarą "mechanicznych bestii".

Umieszczone na spodniej stronie skrzydeł łuski charakteryzują się pięknym perłowym efektem. Szczególnie zjawisko to widoczne jest podczas podziwiania tego owada w słoneczne dni, oczywiście pod odpowiednim kątem.

Dostojka latonia pojawia się dość wcześnie, bo już pod koniec kwietnia. Pierwsze pokolenie tego motyla żyje krótko. Rzadko możemy je spotkać jeszcze w czerwcu. Pod koniec czerwca na świat przychodzi jednak pokolenie drugie, które będzie upiększać łąki, ugory oraz zaniedbane tereny miast i wsi, aż do końca kalendarzowego lata.

Jest motylem średnich rozmiarów. Jego rozpiętość skrzydeł waha się w granicach od czterech po pięciu centymetrów.
Jak wszystkie dostojki, również latonia należy do rodziny rusałkowatych.
Angielski entomolog Moses Harris, żyjący w XVIII w. nazwał tego motyla "Królową Hiszpanii". Nie wiadomo skąd wziął się pomysł na nadanie takiej nazwy, jednakże można ją spotkać w obiegu do dnia dzisiejszego.

Motyl zamieszkuje zarówno tereny Europy południowej jak i pozostałych jej regionów. W zależności od występowania może wydać na świat od dwóch (w regionach chłodniejszych) do nawet czterech pokoleń w ciągu jednego roku.

W regionach cieplejszych mogą zimować motyle. W kraju takim jak Polska nie mają one jednak szans na przezimowanie w postaci dorosłej. Zimują natomiast gąsienice.

Motyle dostojki latonii lubią migrować z terenów cieplejszych na północ Europy, często zasilając w ten sposób liczebnością rodzimą populację.

Celem ochrony i zwiększenia liczebności tego pięknego motyla proponuję w swoim sąsiedztwie sadzić bratki. Jeśli jakaś gąsienica zacznie nam je smakowicie "pałaszować", pozwólmy jej na to. W końcu bratki można posadzić od nowa, w odniesieniu do motyla taka czynność nie jest możliwa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto