Facebook Google+ Twitter

Motyle. Dostojka malinowiec (Argynnis paphia)

Okazały motyl występujący w lasach, gdzie rosną fiołki i maliny.

Dostojka malinowiec (Argynnis paphia), zwana jest też niekiedy perełkowcem malinowcem. Jest okazałym motylem o rozpiętości skrzydeł do około siedmiu centymetrów.

Dostojka malinowiec (Argynnis paphia) - samiec / Fot. Artur HampelRzadko pojawia się w dolnej partii lasu, właściwie to wyłącznie w celu posiłku. Lubi przebywać wysoko wśród koron drzew. Gdy znajdzie się już w zasięgu naszego wzroku, to uczciwie trzeba przyznać, że motyl ten sprawia ogromną przyjemność dla oczu.
Nie dość, że jest motylem dużym, to na dodatek pięknie ubarwionym. Żywe pomarańczowe kolory z czarnym wzorem, pięknie kontrastują z głęboką zielenią leśnej roślinności.

Dorosłe motyle pojawiają się w drugiej połowie czerwca i latają do września.

Spotkać je można w jasnych lasach obfitujących w jeżyny i maliny. To głównie z tych roślin motyle spijają nektar. Można je również dostrzec przy koloniach mszyc, gdzie raczą się dla odmiany spadzią.
Samice składają jaja w lipcu, ale co w tym najciekawsze, to nie składają jej na roślinie żywicielskiej tak jak robi to większość motyli, ale w szczelinach kory drzew. Miejsce to wybierane jest przez dostojkę malinowca szczególnie starannie, gdyż musi się ono znajdować blisko kępy fiołków. Po wylęgnięciu, larwy zjadają skorupki swoich jaj i chowają się w szczelinach kory. Niemal natychmiast przechodzą w stan hibernacji i tak też zimują. Wiosną, po wybudzeniu, opadają bądź schodzą na ziemię, Dostojka malinowiec (Argynnis paphia) - samiec / Fot. Artur Hampelby dostać się na swojego wymarzonego fiołka oraz rozpocząć upragniony posiłek. Dopiero starsze gąsienice potrafią zmienić dietę na liście maliny. Gąsienice opuszczają w dzień swoją "stołówkę", kryjąc się w odległym miejscu. Powracają do niej dopiero wieczorem. Zdarza się, że w chłodniejsze, ale bezchmurne dni gąsienica korzysta ze słonecznych kąpieli siedząc na suchych, opadłych liściach.

Najedzone do syta gąsienice, przechodzą do stadium poczwarki na początku maja. Po mniej więcej czterech tygodniach pojawiają się piękne motyle.

Dostojka malinowiec jest wytrawnym lotnikiem. Lata szybko i zwinnie. Przelatując blisko głowy wyraźnie słychać trzepot skrzydełek.

Niezwykłe są łuski na skrzydłach samca. W miejscu czarnych, podłużnych pręg znajdują się łuski zapachowe. Kryją one w Dostojka malinowiec (Argynnis paphia) - samica / Fot. Artur Hampelsobie substancję wabiącą samice. Celu tego wabienia nie będę jednak objaśniał, gdyż wydaję się aż nadto wiadomy. Ciemne pręgi, są również jedną z najważniejszych cech umożliwiających nam bezbłędne rozpoznanie tego gatunku motyla. Przynajmniej jeśli chodzi o samca (samice owych pręg są pozbawione. Niekiedy też można natrafić na formę o odmiennym, oliwkowym kolorze).

Motyle dostojki malinowca żyją na terenie niemal całej Europy. Można je spotkać oczywiście nie tylko w lasach, lecz również w ich pobliżu. Chętnie odwiedzają łąki i nieużytki, zwłaszcza takie, które zostały porośnięte dzikimi malinami bądź jeżyną. Przysiadają również na dzikich polnych kwiatach racząc się ich nektarem.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (13):

Sortuj komentarze:

Podbiłam i 5 przybiłam :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardo przepraszam, że pomyliłem Pana imię, Panie Arturze, to z pośpiechu, ponieważ wcześniej rozmawiałem z Piotrem...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Piotrze, świetny pomysł z tą sosną. Nawet kiedyś o niej myślałem, bo przydała by się na działce, miałbym coś lasu. Posadziłbym blisko malin i posiał fiołki, to nie problem. Chciałbym mieć takiego zadomowionego motyla, ale miałby później o czym pisać, dzięki za świetną radę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie do wiary ! U mnie pod domem rośnie sosna a pod nią fiołki [ już przekwitły ale zakwitną ponownie ] . Zapuszczam " żurawia ".:)
No chyba ,że koty popsują mi szyki .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Sławku, gdyby jeszcze blisko rosło drzewo a pod drzewem fiołki, to kto wie może i by się u pana malinowiec zadomowił :) (powiem po cichu, że to drzewo, to najlepiej gdyby była to sosna)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Leśne maliny są wyjątkowo smaczne i malinowiec wie co dobre. W prawdzie mam maliny, ale go nie spotkałem...a jest wyjątkowo urokliwy, trzeba przyznać. Nawet podobny trochę do maliny. Może jeszcze szczęście mi dopisze i go zobaczę? Dzięki za wspaniały materiał, Panie Arturze, Oczywiście piąteczka...Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zawsze zadziwia, jak to z niesympatycznej gąsienicy przetwarza się cudny motyl:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Doroto, może wyjdę na ignoranta, ale skąd pochodzi ten cytat o beztroskim motylu? Swojego czasu wyprosiłam jedną ze swoich wykładowczyń o udostępnienie mi pdf swojego tomu wierszy, w którym to właśnie przenikało się mnóstwo tych delikatnych istot i zastygłego czasu, zdanie brzmi jak wyjęte prosto z jej poezji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Świetny, interesujący materiał. Dziękuję!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie było mnie parę dni, a tutaj tyle się działo:) Mamy nowe okazy i możliwość ponownego zanurzenia się w naturze po same uszy! Dziękuję !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.