Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

6991 miejsce

Motyle. Polowiec szachownica (Melanargia galathea)

Niebawem na śródleśnych polanach i łąkach pojawi się czarno-biały motyl o niezwykłej urodzie.

Polowiec szachownica (Melanargia galathea) / Fot. Artur HampelPolowiec szachownica (Melanargia galathea) należy do rodziny rusałkowatych. Jest jednym z najtrafniej nazwanych motyli. Wierzchnia strona skrzydeł, zwłaszcza w pełni rozłożona, od razu podsuwa na myśl szachową planszę.
Zimują gąsienice, wiosną rozpoczynają żer na trawach oraz się przepoczwarczają. Motyle pojawiają się w połowie czerwca i podziwiać je można mniej więcej do połowy sierpnia.

Polowiec szachownica (Melanargia galathea) / Fot. Artur HampelPojawiają się niemal wszędzie tam, gdzie rośnie wiechlina i kostrzewa, czyli rośliny żywicielskie gąsienic. Najczęściej Polowiec szachownica (Melanargia galathea) / Fot. Artur Hampelsą to rozległe śródleśne polany oraz nieużytki. Motyle chętnie przysiadają na kwiatach ostów spijając nektar.

Występują na terenie niemal całej Europy prócz Portugalii, Irlandii i Norwegii. W Portugalii, Hiszpanii oraz Francji można natomiast spotkać bardzo do niego podobnego iberyjskiego polowca białego Melanargia galathea
Wschodni zasięg naszego polowca sięga po kraje Azjatyckie oraz Japonię.

Samice polowca szachownicy często składają jaja w locie, które swobodnie opadają na ziemię. Larwy po wykluciu niemal natychmiast przechodzą w stan hibernacji i najprawdopodobniej w ogóle nie przystępują do żeru. W takim też stanie zimują. Polowiec szachownica (Melanargia galathea) / Fot. Artur HampelPrzepoczwarczają się następnego roku.

Polowiec szachownica prócz tego, że jest rusałką, należy jednocześnie do podrodziny oczennicowatych. Warte nadmienienia jest to, że jest to jedyny gatunek tej podrodziny, który nie posiada na wierzchniej stronie skrzydeł tak zwanych "pawich oczu".

Opisywany motyl osiąga rozpiętość do około pięciu centymetrów. Dzięki swoim kontrastującym barwom, wśród bujnych traw i polnych kwiatów, jest jednym z najpiękniej prezentujących się motyli na łąkach.Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

Pani Adrianno, ciekawe spostrzeżenie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czego to przyroda nie wymyśli?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Tomku - dzięki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Motyle na załączonych zdjęciach budzą wzruszenie. Chciałoby się takie stworzenie móc obserwować nieustannie. Pozdrawiam i dziękuję:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Basiu... to niezwykłe! Motyl usiadł Annie German na ręku podczas wywiadu w telewizji rosyjskiej, ta sama sytuacja powtórzyła się podczas wywiadu z Joanną Moro w tym samym miejscu. Myślę, że motyle przysiadają na danej osobie, aby coś przekazać:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Arturze, właśnie umieściłam :) Jest też mała jaszczurka i inne śliczne robale:) Oprócz tego wodne serce:) zapraszam zatem na chwilę na fb:) Poza tym, nabrałam ochoty na zakup lepszego obiektywu:) zawsze o tym myślałam, a teraz Pan mnie zdopingował:) i to mocno! Miałam go (motyla) dzisiaj jak na dłoni ...i... nic nie mogłam więcej :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobra robota !

Ładne zdjęcia, ciekawe informacje i ciekawostki. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję Pani Basiu. Nie mogę się doczekać kiedy pokaże Pani upolowane okazy :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Piękny motyl. To one składają jaja w locie? Niesamowite :) ! Dziś szukałam podobnych okazów, ale nie udało mi się takiego "upolować":( Mam inne:) , nie takie piękne ujęcia "makro", ale nawet, nawet...:) Kolejne dzięki za tę uczte:)!!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję Panie Sławku. Niestety z racji swojego wykształcenia poczęstowałem niegdyś kilkadziesiąt owadów entomologiczną szpilą. Obecnie dokładna fotografia nie wymusza tak drastycznych posunięć celem pokazania owadów z bliska, jednakże też nie rozwiązuje wszystkich kwestii z ich badaniem.
Póki co, zostańmy przy zdjęciach :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.