Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

24325 miejsce

Motyle. Rusałka drzewoszek (Nymphalis xanthomelas)

Jednym z najbardziej podobnych motyli do rusałki pokrzywnika jest rusałka drzewoszek. Pewne cechy jednak sprawiają, że możemy odróżnić go dość łatwo. Należy tylko wiedzieć na co zwrócić uwagę.

Rusałka drzewoszek (Nymphalis xanthomelas) / Fot. Artur HampelRusałka drzewoszek (Nymphalis xanthomelas) jest motylem niezwykle podobnie ubarwionym do rusałki pokrzywnika. Jedną z najważniejszych cech, dzięki którym unika się błędu podczas rozpoznania tego gatunku, to żółte nogi. Jeżeli nie uda się zaobserwować odnóży, to kolejną cechą jest biała plamka w kształcie półksiężyca u szczytu przednich skrzydeł. Można również zwrócić uwagę na dwie czarne, niemal zlewające się ze sobą plamki na pierwszej parze skrzydeł. Znajdują się one przy górnej krawędzi pierwszej pary skrzydeł i usytuowane są równolegle do tułowia.

Rusałka drzewoszek jest motylem zdecydowanie leśnym. Przysiada na gałęziach, liściach i kamieniach. Można również spotkać motyle siedzące na ziemi, gdzie raczą się wodą bądź rozkładającymi się organicznymi szczątkami. Drzewoszek lubi przysiadać na zranionych drzewach spijając z ran soki. W sadach i ogrodach znajdujących się w pobliżu lasów lub zadrzewień, można dostrzec go delektującego się gnijącymi owocami.

Samica składa jaja na wierzbie iwie bądź wierzbie białej, na której w czerwcu i lipcu rozwijają się larwy tego motyla. Generacja jest pojedyncza. Na początku lipca pojawiają się młode motyle, które z nastaniem chłodniejszych jesiennych dni przystąpią do zimowania. Na zimowisko prócz dziupli, wybierają chętnie miejsca na strychach i w stodołach ludzkich osad.

Rusałka drzewoszek jest motylem rzadkim. Miejsca, w których najłatwiej napotkać tego motyla, to leśne drogi i polany. Niezwykle rzadko siada na kwiatach, o wiele częściej można spotkać go na liściach, gałązkach lub bezpośrednio na ziemi.

Dla porównania zamieszczam obok siebie zdjęcie rusałki drzewoszka oraz rusałki pokrzywnika.

Rusałka drzewoszek (Nymphalis xanthomelas) / Fot. Artur Hampel Rusałka drzewoszek


Rusałka pokrzywnik (Aglais urticae) / Fot. Artur Hampel Rusałka pokrzywnik


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Piękny motylek ! Dziękuję za obszerne informacje o nim:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Arturze, dzięki pańskim artykułom polubiłam owady:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.