Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

16871 miejsce

Motyle. Rusałka kratkowiec (Araschnia levana)

Spośród naszych rodzimych rusałek, kratkowiec jest jednym z ciekawszych motyli pod względem zmienności ubarwienia form. Można by sądzić, że to zupełnie inne gatunki. Forma wiosenna niemal całkowicie różni się od formy letniej.

Rusałka kratkowiec (Araschnia levana). Forma letnia / Fot. Artur HampelRusałka kratkowiec (Araschnia levana), jest motylem osiągającym wielkość do około 35 mm. Forma wiosenna w kolorach ceglastych z czarnym, wyraźnym i dość regularnym rysunkiem skrzydeł pojawia się pod koniec maja. Druga generacja tego motyla ubarwiona jest zupełnie inaczej. Pojawia się w lipcu i sierpniu a skrzydła są brunatne, połyskujące. Od spodu niemal fioletowe. Posiadaj również charakterystyczną wstęgę na skrzydłach w kolorze białym lub lekko kremowym. Rusałka kratkowiec (Araschnia levana). Forma letnia / Fot. Artur HampelWstęga ta widoczna jest zarówno na wierzchu, jak i spodzie skrzydeł.
Rzadko, choć to możliwe, można spotkać skrzyżowanie formy pod względem ubarwienia - wiosennej z letnią.
Motyle te prócz spijania nektaru lubią przysiadać na ziemi, gdzie pobierają trąbką wodę.

Rusałka kratkowiec (Araschnia levana). Forma wiosenna / Fot. Artur HampelSamice składają jaja na spodniej stronie liści pokrzywy, które stanowią w kolejnym etapie rozwoju pokarm młodych gąsienic. Złożone przez samicę zielone jaja ułożone są jedne nad drugimi, tworząc paciorkowatą piramidkę.
Początkowo gąsieniczki żerują gromadnie. Wraz ze wzrostem rozchodzą się, by zjadać liście w odosobnieniu, doprowadzając ostatecznie do stadium poczwarki.

Motyle można dostrzec na terenach lasów liściastych i w ich pobliżu. Lubią też miejsca, w których blisko znajdują się cieki wodne w postaci rzek lub rowów. Zwłaszcza efektowne są motyle formy letniej, które często latają gromadnie na skrajach lasów oraz blisko cieków wodnych. Rusałka kratkowiec (Araschnia levana). Forma letnia / Fot. Artur Hampel

Rusałka kratkowiec (Araschnia levana). Forma letnia, spodnia strona skrzydeł / Fot. Artur HampelChętnie pobierają nektar z kwiatów roślin należących do rodziny selerowatych, np. biedrzeńców. Dzięki temu, że wymienione rośliny są pionierskimi na wysypiskach gruzu, przy ruinach i innych porzuconych przez człowieka miejscach, motyle te pojawiają się również na takich obiektach, czyli tak zwanych terenach ruderalnych.Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (13):

Sortuj komentarze:

Świetny warsztat Artura, tekst okraszony piękną i dobrą makrofotografią. +5 i dyszka.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ładny wers Pani Doroto. Nie znałem. Dziękuję za nutkę poezji pod artykułem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dużo motyli mi pokaż, serca motyli przybliż i przytul,
myśli spokojne ponad wodami pochyl miłością.
(Konstanty Ildefons Gałczyński)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przepiękne fotki. Ciekawy artykuł, a dowcip o rusałkach też fajny :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Basiu, przyznam szczerze, że i mnie forma letnia bardziej się podoba. Zwłaszcza spodnia strona skrzydeł ma przepiękny, trudny do opisania kolor i rysunek.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Posypały się dowcipy i miłe słowa :)
Dzięki!

Pani Aniu! Dziękuję Pani w sposób szczególny. Mam nadzieję, że nikogo tym samym nie uraziłem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A ja nie wiedziałam że występują w dwóch formach : wiosennej i letniej. Druga generacja tego motyla bardziej mi się podoba pod względem ubarwienia. Bardzo ciekawy artykuł , jak zawsze. Dziękuję !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Arturze z przyjemnością czytam wszystkie Pańskie artykuły. Teraz cykl o motylach, bardzo interesujący. A do Pana Sławka: rusałki są na wsi, w mieście - kociaki: ten mnie miau, tamten mnie miau.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Chyba widuję rusałkę kratkowca. Panie Arturze, myślał Pan o wydaniu albumu?

Komentarz został ukrytyrozwiń

A o motylach Pan zna ?
Mówili ze mo......................tyle.
a mo .....tyle :)
Przepraszam :))))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.