Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

3950 miejsce

Motyle. Rusałka pawik (Aglais io)

Motyl najbardziej znany i chyba najbardziej w Polsce lubiany. Jak żyje, czym się żywi, dlaczego widzimy go przez cały rok, nawet zimą? Odpowiedzi szukaj w treści artykułu.

Rusałka pawik (Aglais io) to jeden z najpospolitszych i najbardziej znanych polskich motyli. W Polsce jednak jest gatunkiem wyjątkowym. Wyjątkowość owa nie polega bynajmniej na biologii, czy też zachowaniach tego gatunku, ale na jego nazwie. Otóż chyba w niemal każdym języku nadano mu nazwę motyl paw. Polacy wykazali się tutaj większą oryginalnością i nadali mu unikatową w skali światowej nazwę rusałki - rusałki pawik.

Rusałka pawik (Aglais io) / Fot. Artur HampelPrzyznać można i chyba każdy się ze mną zgodzi, że wyraz rusałka jest o wiele bardziej przyjemny aniżeli pospolity wyraz - motyl. Co do samego rozwoju tego motyla, to przebiega on wszędzie w jednakowy sposób. W ciągu roku pojawiają się dwie generacje, wiosenna i letnia. Motyle zimują. Po przebudzeniu wczesną wiosną są jednymi z pierwszych Rusałka pawik (Aglais io) / gąsienica / Fot. Artur Hampelmotyli witając nas swoimi niezwykle barwnymi skrzydłami.
Spotyka się je na kwitnących wierzbach. Wraz z rozwojem wiosennej roślinności motyle przenoszą się również na inne kwiaty urozmaicając tym sposobem swoją dietę. Motyle te występują na terenie niemal całej Europy. Na wschód sięgają mniej więcej po okolice jeziora Aralskiego, wzdłuż rzeki Kama oraz rzeki Mezen, położonej na wschód od Archangielska. Samice tego motyla składają jaja w grupach po kilkadziesiąt sztuk na spodniej stronie liści pokrzywy. Po kilku tygodniach wylęgają się larwy. Gąsienice rusałki pawika żerują gromadnie po kilka, kilkanaście osobników na jednej roślinie. Potrafią zjeść wszystkie liście na jednej pokrzywie, by przenieść się później na następną. Gąsienice są czarne z białymi cętkami. Ich ciało pokryte jest również długimi kolcami. Pod koniec czerwca, lub z początkiem lipca rusałka z gąsienic, przechodzi do stadium poczwarki. Przeobrażenie w dorosłego motyla trwa od dwóch do trzech tygodni. Druga generacja motyla jest tą, która zapadnie w hibernację i przystąpi do zimowania. Na zimowisko, często wybiera domowe piwnice i garaże. Można też znaleźć zimującego motyla w stodołach, szopach a nawet pomiędzy szczapami drewna, które paradoksalnie mają pomóc przetrwać zimę człowiekowi.

Motyle rusałki pawika są jednymi z najłatwiejszych do rozpoznania. Są też jednymi z najładniejszych krajowych motyli. Niezwykle ciepłe barwy wraz z bajecznie kolorowym "pawim okiem" sprawiają, że motyl ten darzony jest w Polsce szczególną sympatią. Być może przyczynia się do takiej sympatii również miejsce na przezimowanie, które jak już wspomniałem znajduję się często w domu człowieka.
Rusałka pawik (Aglais io) / Fot. Artur Hampel
"Pawie oczy" umieszczone na skrzydłach mogą odgrywać również rolę ochronną w postaci odstraszania potencjalnych napastników.
Spód skrzydeł jest za to ubarwiony jednolicie brunatno, stwarzając tym samym doskonały w wielu przypadkach kamuflaż.

Zagrożeniem dla tego motyla nie są jednak najczęściej ptaki a inny owad. O tym, co zagraża pawikowi najbardziej, opowiem innym razem.

Polub na facebooku stronę Przyroda z Bliska i nie przegap artykułów autora

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Motyl rzeczywiście piękny i można rzec - zwiastun wiosny. Potrafi obudzić się nawet w styczniu, jeśli zimuje w mieszkaniu a dzień jest słoneczny. Ale co wtedy zrobić, żeby nie zginął? Karmiłam takiego jednego, niestety tylko przez kilka dni., potem znalazłam go martwego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.