Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

2685 miejsce

Motyle. Rusałka pokrzywnik (Aglais urticae)

Jest kilka gatunków podobnych do rusałki pokrzywnika. Zazwyczaj jednak są one dla laików na pierwszy rzut oka nie do odróżnienia. Stąd też większość ludzi nazywa wszystkie te gatunki - rusałką pokrzywnikiem.

Rusałka pokrzywnik (Aglais urticae) / Fot. Artur HampelMogło by się wydawać, że rusałka pokrzywnik (Aglais urticae) jest jednym z najpospolitszych motyli. Nic bardziej błędnego. Podobne do niego są również rusałka drzewoszek oraz rusałka wierzbowiec. Niekiedy można pomylić rusałkę pokrzywnika z rusałką laikiem.
Rusałkę pokrzywnika nazywa się niekiedy rusałką chmielowcem. Dzieje się tak dlatego, iż poza pokrzywami roślinę żywicielską stanowi dla gąsienic tego motyla również chmiel.

Wymienione powyżej gatunki widujemy na przemian. Rusałka pokrzywnik (Aglais urticae), młode gąsienice żerujące w grupie / Fot. Artur HampelŻyją one w podobnych środowiskach, stąd też niedaleko siebie można spotkać motyle nie tylko rusałki pokrzywnika ale również drzewoszka, wierzbowca czy nawet laika. Ten ostatni jest jednak spotykany znacznie rzadziej.

Wracając do rusałki pokrzywnika. Jest to dość duży motyl o rozpiętości skrzydeł często przekraczającej pięć centymetrów.
Skrzydła, w żywych i ceglastych kolorach przyozdobione są czarnymi i kremowymi plamkami z niebieskim ornamentem na ich obrzeżach. W narożniku przedniej pary skrzydeł dostrzegalna jest subtelna biała plamka.

To właśnie układ plamek, ich rozmieszczenie, intensywność wybarwienia i ich wielkość, pozwala na odróżnienie tego motyla od pozostałych wymienionych rusałek. Bez tej wiedzy, pozostaje nam je wszystkie nazywać już tradycyjnie rusałką pokrzywnikiem.
Rusałka pokrzywnik (Aglais urticae), gąsienica generacji letniej / Fot. Artur Hampel
W kolejnych artykułach przybliżę pozostałe gatunki. Sądzę, że wtedy zainteresowani czytelnicy, łatwiej odróżnią poszczególne motyle.

Rusałka pokrzywnik pojawia się dość wcześnie, bo już w marcu. Spowodowane jest zimowaniem postaci dorosłej. Motyle potrafią się wybudzić z hibernacji nawet w miesiącach zimowych, o ile oczywiście temperatura na to pozwoli.
W kwietniu i maju składane są jaja na liściach pokrzyw, czasami również chmielu. Motyle pierwszej generacji pojawiają się już w lipcu. Po rójce, motyle z generacji wiosennej również składają jaja, by w sierpniu pojawiła się generacja druga.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Dziękuję za rozwinięcie cyklu motylowego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rzeczywiście, w dzieciństwie spotykałam te motyle bardzo często, teraz sporadycznie. Ostatnio spotkałam takie okazy w Tatrach ale nie udało mi się zrobić dobrego zdjęcia :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rusałka chmielowiec jest b.ładny, dla mnie to one wszystkie są podobne i musiałbym latami się nimi interesować, oglądać je z bliska i też nie wiem czy odróżnić je bez pomyłki. Ale dobrze, że zdobywam wiedzę o tych wspaniałych motylach, dzięki Panie Arturze. A tak, swoją drogą, to rusałka pokrzywnik - chmielowiec składając jaja także na chmielu wie co dobre...Chmiel jest znakomitym dodatkiem, składnikiem do piwa, dodaje mu pożądanego smaku. Ciekawe, czy usiądzie na szklance piwa i skosztuje znakomitej chmielowej pianki ? Zastanawia mnie jeszcze, dlaczego nazwali go rusałka, jak jest go złapać i nie można nim "porusać" ? Chciałbym aby u mnie na działce zamieszkały jakieś motyle...jak na razie to walczę z gniazdami os różnych, chyba dzikich i z gniazdem szerszeni, bo nie dają mnie poprawić dachu. Jak już wszystko wykończę to mogą sobie budować gniazda gdzie chcą, widocznie odpowiadają im warunki tego domku...Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bohaterów artykułu spotykam dość często, ale dziś po raz pierwszy w tym roku zobaczyłam cytrynka. Kiedyś były bardzo popularne, a obecnie przynajmniej w moich okolicach to rzadkość..

Komentarz został ukrytyrozwiń

To c zdecydowana większość ludzi. Głupota.
Trawy nie są wypalane wyłącznie wiosną. Niektórzy podkładają ogień jesienią. Sam brałem udział w gaszeniu takich pożarów, gdzie ogień przeniósł się z łąki wgłąb lasu.

Wypalanie traw jest w rzeczywistości jednym z największych zagrożeń w istnieniu wielu gatunków nie tylko owadów ale i małych kręgowców, w tym płazów czy gadów (chronione prawem wszystkie gatunki). W przypadku pokrzywnika wypalanie może mieć akurat mniejsze znaczenie, co nie znaczy że mu w czymkolwiek pomaga.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zaciekawiło mnie bardzo to, że temperatura otoczenia ma wpływ na tworzenie się innych form tego motyla. Nie wiedziałam, że prowadzone były takie doświadczenia. Bardzo cenne informacje Panie Arturze. Szkoda tylko, że na wiosnę ludzie wypalają trawy i niszczą życie wszystkich małych istotek:( Co Pan o tym sądzi?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.