Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8064 miejsce

Motyw zbrodni katyńskiej w propagandzie

Czy wykorzystywanie tragedii do celów politycznych jest sprawą nową? Czy powinno się to robić? A może nie wolno upolityczniać "Katynia"?

Zbrodni Katyńskiej nie można upolitycznić. To zbrodnia polityczna z samego założenia. Była wykorzystywana w działaniach o charakterze manipulacyjnym. Już podczas II wojny światowej sprawa zbrodni katyńskiej była używana do manipulacji politycznej, zarówno przez Związek Radziecki, jak i III Rzeszę. Także okres zimnej wojny nie był wolny od stosowania motywu Katynia do celów politycznych, zarówno w Polsce jak i poza nią, w polityce wewnętrznej jak i zewnętrznej.

I w ostatnich latach podobne zdarzenia miały miejsce. Każdy przypadek miał inny poziom nasilenia. Jednakże nie można patrzeć na nie wszystkie tak samo. Nie wszystkie można by określić tak samo negatywnie. Nie należy utożsamiać propagandy III Rzeszy i obecnej propagandy przedwyborczej w Polsce. Jednakże w każdym przypadku mamy do czynienia z tym samym motywem manipulacji politycznej. Inne święta narodowe są bardzo często wykorzystywane w podobny sposób, co obchody rocznicy zbrodni katyńskiej. Jest to typowa metoda propagandy. Wykorzystywanie sprawy Katyńskiej do celów politycznych ma ponad pięćdziesięcioletnią tradycję i będzie ona jeszcze z pewnością kontynuowana.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.