Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8717 miejsce

Mount Everest, Elbrus, Kazbek? Kolejne śmierci zdobywców nie odstraszają śmiałków

Elbrus, Mount Everest? Dziś przeszkodą w zdobywaniu tych szczytów mogą być tylko pieniądze. Śmiertelne wypadki poprzedników nie odstraszają śmiałków.

 / Fot. By - Meellaira Ahr - (Own work) [CC BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], via Wikimedia CommonsŚmierć trzech Polaków na Elbrusie przeraża, ale nie odstraszy śmiałków marzących o zdobyciu najwyższego szczytu Kaukazu. Bo też taki wyczyn nie jest już przywilejem wąskiej grupy alpinistów. Dziś w wysokie góry może jechać każdy. O ile tylko ma ochotę i pieniądze.

Za wejście na Elbrus - najwyższy szczyt Europy - trzeba zapłacić około czterech tysięcy złotych. Ta cena nie obejmuje biletu lotniczego, więc do wydatków należy jeszcze dopisać od kilkuset do tysiąca złotych za przelot. Tańsze bilety są do Gruzji (odpada także konieczność zabiegania o wizę), więc zamiast Elbrusa wiele osób wybiera położony także na Kaukazie Kazbek. Co prawda nie jest aż tak wysoki, lecz jego wierzchołek przekracza magiczną barierę pięciu tysięcy metrów nad poziomem morza, więc wejście może już budzić respekt. Cena? Od ok. 3600 do 4200 złotych. Zagrożenia? Podobnie jak na Elbrusie: choroba wysokościowa, nagłe załamania pogody, szczeliny, lawiny, odmrożenia, oparzenia... Katalog jest długi.

Mniej więcej podobny "pakiet" niebezpieczeństw (choć o większym natężeniu) czeka wybierających się na Mount Everest. Dłuższa jest tylko lista potrzebnego sprzętu i znacznie więcej trzeba za taką przyjemność zapłacić: ot, skromne 45 - 100 tysięcy złotych i już można próbować postawić nogę na dachu świata. Kogo nie stać na tak duży wydatek, a mimo wszystko chciałby poczuć się jak prawdziwy zdobywca ośmiotysięczników, ten może się wybrać na Cho Oyu, uważany za najłatwiejszy ze szczytów tworzących Koronę Himalajów. Wystarczy tylko, że wysupła jakieś 24 - 26 tysiące złotych.

M. Wroński (aip)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.