Facebook Google+ Twitter

Mount Everest obniżył się po trzęsieniu ziemi w Nepalu. Annapurna zyskała 20 centymetrów

Mount Everest obniżył się o 2,5 cm po ostatnim trzęsieniu ziemi twierdzą badacze z konsorcjum UNAVCO. Analiza opiera się na danych przekazanych przez satelitę Sentinel-1A należącą do Europejskiej Agencji Kosmicznej.

 / Fot. By Mount_Everest_as_seen_from_Drukair2.jpg: shrimpo1967 derivative work: Papa Lima Whiskey 2 [CC BY-SA 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/Satelita Sentinel-1A przeleciała nad Himalajami 29 kwietnia - podaje serwis livescience.com. W wyniku trzęsienia ziemi zmniejszyło się naprężenie między płytami tektonicznymi, co doprowadziło do obniżenia terenu w jednym rejonie i podwyższenia w innym. Badacze z UNAVCO, organizacji non-profit skupiającej uczelnie wyższe wyliczyli, że najwyższa góra na naszej planecie jest teraz niższa o 2,5 cm.

Zgoła odmiennie wygląda sytuacja w rejonie stolicy Nepalu, Katmandu. Na odcinku o długości 120 kilometrów i szerokości 50 kilometrów doszło do spiętrzenia terenu i podniesienia go o 90 cm. Mierząca 8 091 metrów nad poziomem morza Annapurna miała z kolei "podnieść się" o około 20 cm.

Czytaj także: Biegun Plutona pokryty jest lodową czapą? Sugeruje to zdjęcie przesłane przez sondę New Horizons


Trzęsienie ziemi w Nepalu miało siłę 7,8 stopni w skali Richtera. Jego epicentrum znajdowało się 80 kilometrów na północny zachód od Katmandu - podaje Live Science. Liczbę ofiar śmiertelnych wstrząsów szacuje się na ponad 7 tys.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.