Facebook Google+ Twitter

Mount St. Helens - potwór spod Seattle

Fotografia uzyskana przy pomocy satelity Sentinel-2A to obraz wulkanu Mount St. Helens, którego erupcja w 1980r., była największym zjawiskiem tego rodzaju w historii Stanów Zjednoczonych.

Czynny wulkan Mount St. Helens (Góry Kaskadowe, stan Waszyngton, USA). Zdjęcie wykonane przez satelitę Sentinel-2A; dn. 8.2.2016r. Id 362439 / Fot. European Space AgencyPrezentowany obraz został wykonany przez satelitę Sentinel-2A. To maleńki fragment naszej planety, uwieczniony na wysokości ponad 780 kilometrów. Zdjęcie przedstawia czynny wulkan Mount St. Helens (Góry Kaskadowe, stan Waszyngton, USA).

U współczesnych wulkan Mount St. Helens zyskał ponurą sławę za sprawą spektakularnej erupcji w dniu 18 maja 1980 roku. Był to niedzielny poranek. Wybuch pochłonął 57 istnień ludzkich, zniszczył i uszkodził kilkaset domostw oraz poważnie naruszył stan lokalnego środowiska naturalnego. Straty szacowano podówczas na miliard dolarów.

Erupcja została spowodowana przez trzęsienie ziemi, które doprowadziło północne zbocze wulkanu do zapadnięcia się w doliny poniżej i uwolnienia ciśnień. Mount St. Helens eksplodował rozprzestrzeniając ogromne masy pyłu i popiołu, które opadły na terenach jedenastu stanów. Siłę erupcji obliczono na około 400 megaton trotylu, a więc 20 tysięcy razy większą od bomby atomowej zrzuconej na Hiroszimę. Śnieg, lód i lodowce topniały tworząc lahar (spływ błotny popiołu wulkanicznego), który niszczył wszystko na swojej drodze.

Niektóre z tych laharów są nadal widoczne, na zdjęciu dają się zauważyć przede wszystkim w lewym górnym rogu (kolor różowy). W tak zwanych "fałszywych barwach" (kolorach) pokazano pokrywę śnieżną (jasnoniebieski) i tereny o niewielkiej roślinności (róż). Prostokątne obszary dają obraz wydzielenia gruntów, być może dla pozyskania drewna. Kolory czerwony i niebieski ujawniają gdzie drzewa zostały wytrzebione.

Satelita Sentinel-2 może być używany do zarządzania zasobami naturalnymi, przy ocenie deforestacji (wylesienie) i reforestacji terenów dotkniętych przez pożary. Informacje z Sentinel-2 mogą pomóc organom państwowym i prywatnym przedsiębiorstwom w podejmowaniu decyzji, jak najlepiej zarządzać, chronić i podtrzymywać zasoby leśne.


źródło: European Space Agency

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.