Facebook Google+ Twitter

Mousawi o wyborach w Iranie: "Anulujmy wyniki głosowania"

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-06-14 19:30

Główny rywal prezydenta Ahmadineżada w wyborach Nir Husejn Mousawi wezwał do anulowania wyników głosowania.

Tymczasem Mahmud Ahmadineżad na pierwszej konferencji prasowej stwierdził, że wybory były uczciwe. Urzędujący prezydent otrzymał ponad 62 procent głosów, Nir Husejn Mousawi - prawie 33 procent.

Nir Husejn Mousawi złożył w Radzie Strażników Konstytucji wniosek o unieważnienie głosowania. Powodem mają nieprawidłowości podczas wyborów. Główny rywal Mahmuda Anmadineżada od początku twierdzi, że wyniki zostały sfałszowane, a jedynym sposobem przywrócenia zaufania publicznego będzie ich anulowanie. Wezwał także swoich zwolenników do kontynuowania protestów, które rozpoczęły się zaraz po ogłoszeniu zwycięstwa Ahmadineżada. Tysiące ludzi wyszło wtedy na ulice Teheranu. Podczas zamieszek byli zabici i ranni.

Tymczasem prezydent Ahmadineżad powtórzył, że wybory były uczciwe, a wszelkie zarzuty opozycji to wyłącznie "frustracja". "Mogą być niezadowoleni z powodu porażki, gdyż wydali dużo pieniędzy na propagandę i spodziewali się wygranej" - powiedział. Oświadczył też, że w kwestii irańskiego programu nuklearnego nie będzie żadnych zmian i dodał, że Teheran jest gotowy współpracować w sprawie rozbrojenia nuklearnego na świecie. Ostrzegł, że każdy, kto zdecyduje się zaatakować Iran "głęboko tego pożałuje".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.