Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

6723 miejsce

Movies from the Heart of Poland w trasie

Nowy projekt MFF Tofifest ruszył w trasę po kraju. Movies from the heart of Poland to najlepsze, krótkie filmy ostatnich 15 lat, nagradzane na festiwalu w Gdyni, MFF Tofifest, Slamdance w USA, Cinema du Reel w Paryżu lub nagrodą BAFTA.

plakat Movies from..., materiały prasowe Tofifest / Fot. materiały prasowe TofifestZnajdziemy w nich obraz współczesnej Polski i Europy na początku XXI wieku, pokazany na wiele filmowych sposobów. Filmy przeglądu łączy region kujawsko–pomorski, z którego wywodzą się ich twórcy. Przegląd odwiedzi Ciechanów, Olsztyn, opole, Poznań, Kraków, Warszawę, Bydgoszcz, Toruń i inne miasta Polski.

Rozciągnięte wzdłuż Wisły województwo z dwiema stolicami – Toruniem i Bydgoszczą – ma wielkie filmowe tradycje sięgające 1897 roku. Stąd pochodzą takie gwiazdy polskiego filmu jak [b]Bogusław Linda, Grażyna Szapołowska, Leonard Pietraszak, Małgorzata Kożuchowska
czy Kuba Gierszał, ale też Niemiec Paul Weger, twórca klasyka kina grozy Golem (1920). Przed II wojną światową w Toruniu swój film kręcił Aleksander Ford późniejszy reżyser Krzyżaków, a Bydgoszcz chwaliła się trzema wytwórniami filmowymi i 20 kinami. W kujawsko – pomorskim powstawały takie obrazy jak Rejs, Prawo i pięść, Czterej pancerni, Tatarak i popularne seriale, jak Lekarze czy Prawo Agaty. Z Torunia wywodzi się kompozytor muzyki do Potopu Kazimierz Serocki i jeden z najsłynniejszych filmoznawców Bolesław Michałek.

XXI wiek przyniósł regionowi kolejnych świetnych filmowców. Maciej Cuske, Marcin Sauter, Rafał Kapeliński, Marcin Gładych, Jacek Kościuszko, Monika Kuczyniecka to artyści nagradzani na wielu festiwalach. To właśnie ich filmy pokazujemy w „Movies from the Heart of Poland”, który składa się z dwóch, dwugodzinnych bloków – kina fabularnego i kina dokumentalnego. W obu blokach filmy przeplatamy teledyskami. Do przeglądu wybrane zostały jedynie produkcje cechujące się wysokimi walorami artystycznymi, znakomicie sfilmowane i doceniane przez jurorów wielu festiwali.

Co w "menu"?


W bloku fabularnym znalazły się m.in. Emilka Płacze Rafała Kapelińskiego (nagrody główne na Slamdance IFF, festiwalu w Gdyni i Grand Prix Tofifest 2006), Tajemnica spowiedzi Agaty Jagodzińskiej (BAFTA Award 2012) czy Na własne ryzyko Jacka Piotrowskiego (Złoty Anioł Tofifest 2013). W bloku dokumentalnym nagrodzona na kilkunastu festiwalach Czarna niedziela Jarosława Piskozuba i Macieja Jasińskiego, Elektryczka Macieja Cuske (Cinerail FF Paris, Mediawave FF Gyor, Krakowski FF), Taksówkarz Ryszarda Kruka (KultOff Kino TVP, Floranopolis FF Brazylia, Tallin FF Estonia) czy Za płotem Marcina Sautera (Cinema du Reel Paris, Vilnius ESFF, London Film Schol FF).

Organizatorem przeglądu jestMiędzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest z Torunia (http://www.tofifest.pl) z Torunia. Partnerami przeglądu są Eureka Media, łódzka Filmówka, TVP i Mistrzowska Szkoła Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy.

Możesz zaprosić przegląd do swojego kina lub domu kultury. Napisz: press@tofifest.pl
czytaj też: http://www.tofifest.pl/pl/news/256

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.