Facebook Google+ Twitter

Movies that matter. Filmy, które mają znaczenie

W społeczeństwach konsumpcyjnych temat człowieczeństwa, tolerancji, dobra wspólnego, zatraca się w zalewie materializmu. Refleksyjność ginie często w szczurzym wyścigu o korzyści jednostki.

Nie można przejść obojętnie wobec dyskryminacji i łamania praw człowieka – tym bardziej, że problemy te często próbuje się zamiatać pod dywan. Wydarzenie, które odbędzie się w mieście siedziby Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości – Hadze, ma w zamyśle być swoistym udrażniaczem świadomości. Organizatorzy czwartej już edycji festiwalu "Movies that matter" zapraszają pod koniec marca do Hagi wszystkich zainteresowanych tematyka praw człowieka.

Kamera filmowa – broń XXI wieku


Nie od dziś wiadomo, jak potężną moc oddziaływania ma w sobie obraz, światło, dźwięk. Razem zespolone doskonale udają rzeczywistość, bawiąc, strasząc, doprowadzając do łez, ogólnie rzecz biorąc – syntetycznie wywołują emocje.
Jednak to, co będziemy mieli okazję zobaczyć w Hadze, odmienne jest od standardowej, estetycznej koncepcji festiwalu filmowego. Tu wzruszenie, zaduma czy nawet złość swoje źródło mają w rzeczywistości rozgrywającej się wokół nas – niestety zbyt często smutnej. Nic tak dobrze nie jest w stanie odwzorować współczesną egzystencję jak filmy dokumentalne. Ich twórcy zaglądają, wkradają się, a nieraz ryzykują życie, rejestrując prawdziwy obraz świata – tego wokół nas, jak i na jego krańcach. Cel jest zawsze jeden – wyostrzyć nań spojrzenie.

Siedem dni otwartych oczu


"Movies that matter” to międzynarodowe społeczno-kulturalne wydarzenie, wychodzące poza wąski format festiwalu filmu dokumentalnego. Organizowane jest ono pod egidą Amnesty International - międzynarodowej organizacji pozarządowej, której celem jest zapobieganie naruszeniom fundamentalnych praw człowieka poprzez wszelkie pokojowe akcje obywatelskie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Szacowna Nutrio, serdecznie zapraszam:)

Komentarz został ukrytyrozwiń
Nutria
  • Nutria
  • 01.03.2012 15:15

Ciekawy tekst - nie słyszałem wcześniej o tym festiwalu, a zapowiada się całkiem nieźle. Jako socjolog chyba powinienem tam być:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.