Facebook Google+ Twitter

Mowa ciała sztuką porozumiewania się między ludźmi

Ciało, ruchy, czy mogą być odzwierciedleniem nas samych? Czy potrafią pokazać kim jesteśmy, co w danej chwili czujemy, jaka jest ich rola?

Te pytania zadajemy sobie w momencie, gdy chcemy zrobić na kimś wrażenie lub sprawdzić jak zachowują się inni, czytając z gestów, mimiki twarzy, ze sposobu poruszania się, i już posiadamy pewne wyobrażenie, pewien zarys tego jacy są, co sobą reprezentują, czy nas do siebie przybliżają, czy wręcz zrażają. Każdy ruch, każde nawet niewinne spojrzenie jest oznaką treści, która przekazują nam inni. Sztuką jest umiejętność rozszyfrowania tej formy przekazu, tak by bez zbędnych słów stać się rozmówcą.

"Jesteśmy jak księgi", które czytamy, lecz nie po otworzeniu, ale patrząc na okładkę, wiemy jaka jest, jaką ma siłę jaką historię.

Ale czy dobrze interpretujemy to, co czytamy: kogoś ruch, kogoś gest, czy nie jest dla nas dwuznaczny, co zrobić by nie pomylić się w zewnętrznym wyobrażeniu, jak poznać wnętrze bez pytań, bez dociekania. Czy istnieją takie sposoby? Owszem, każdy posiada pewne nawyki nawet w poruszaniu się, których nie jest świadomy, a dzięki którym, można się czego dowiedzieć. Sposób ruchu, choćby nawet najmniejsze ustawienie rąk jest sygnałem, pokazującym nasz stosunek do określonej sytuacji, lub ludzi. Świadczy o złości czy zainteresowaniu, o uznaniu lub lekceważeniu.

Umiejętność odbioru tego typu sztuki porozumiewania nie należy do najłatwiejszych. Jak szybko można kogoś urazić, jak łatwo można dać do zrozumienia że nic z tego...

Czasem lepiej nie powiedzieć nic, by nie skrzywdzić drugiej osoby, ale jak to zrobić jeśli sama nasza postawa także potrafi to odzwierciedlić? Możemy milczeć, a mieć wypisane na twarzy odczucia związane z bólem, przykrością. Nie możemy być przekonani, że jeśli nie niczego powiemy to nikogo nie skrzywdzimy. Często popełniany błąd w kontaktach między ludźmi. Jesteśmy całością, prawie każda część naszego ciała potrafi uformować z nas obraz wiedzy, którą posiadamy w samym środku swego serca i umysłu.

Dlatego jeśli potrafimy kontrolować słowa, nauczmy się kontrolować też przykre gesty. To na pewno przyniesie nam korzyści w kontaktach między nami a otaczającymi nas ludźmi.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.