Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7774 miejsce

Mowa nienawiści w internecie. Co za nią grozi?

Mowa nienawiści (ang. hate speech) to wg Wikipedii "używanie języka w celu znieważenia, pomówienia lub rozbudzenia nienawiści wobec pewnej osoby, grupy osób lub innego wskazanego przez mówcę podmiotu".

Za nienawiść w internecie można już trafić za kratki / Fot. Ewa Naukowicz-WójcikW ubiegłym tygodniu Helsińska Fundacja Praw Człowieka, we współpracy z zakładami praw człowieka wydziału prawa UW i UMCS oraz Stowarzyszeniem Otwarta Rzeczpospolita, zorganizowała konferencję zatytułowaną "Mowa nienawiści w internecie: jak z nią walczyć?", podczas której Prokurator generalny, Andrzej Seremet przekonywał, iż nowe wytyczne (w sprawie ścigania mowy nienawiści), które podpisał "mają m.in. dopomóc osobom pomówionym lub zniesławionym w sieci z motywów rasowych, narodowościowych, religijnych", a także "że anonimowość w sieci niektórzy błędnie utożsamiają z bezkarnością". Dodał, że "do ścigania takich czynów, nie potrzeba żadnych nowych przepisów, a problem leży w praktyce działań prokuratury" - cytuje onet.pl.

Dotychczas, art. 256 KK głosił "Kto publicznie propaguje faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa lub nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2"

Teraz, po podpisaniu nowych wytycznych, art 256 KK brzmi następująco: "Kto nawołuje do nienawiści wobec grupy osób lub osoby z powodu jej przynależności narodowej, etnicznej, rasowej, politycznej, społecznej, naturalnych cech osobistych lub przekonań, albo z tego powodu grupę osób lub osobę znieważa, podlega karze grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2"

W praktyce oznacza to, że kłopoty można mieć wyrażając swą opinię w każdym, nieprzychylnym danej grupie komentarzu, nawet, gdy dotyczy on naturalnych cech osobistych lub przekonań danej osoby, nie wspominając już o opiniach dotyczących przynależności do danego narodu, grupy etnicznej, rasy, grupy wyznaniowej, czy przekonań. Za podlegające karze znieważenie może być również uznany każdy wulgarny komentarz, od których, aż roi się na portalach społecznościowych, blogach, czy forach. W tarapatach mogą się także znaleźć administratorzy portali, którzy dziś nie ponoszą odpowiedzialności za wpisy, pod warunkiem, że o nich nie wiedzieli.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

W Polsce wciąż zastanawiamy się jak walczyć z wszechobecną nienawiścią, a w Indiach za kliknięcie "lubię to" można być aresztowanym : link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Cytuję "Co tam internetowa mowa nienawiści, wprowadźcie jakieś kursy dla kluczowych polityków" - myślę,że tego nie da się "nauczyć" na kursie. Jak słusznie stwierdził w swym komentarzu Pan Zdzisław Nawel "kulturę z domu sie wynosi, albo tez nie" Pisząc "na naukę nigdy nie jest za późno" miałam na myśli fakt, że każdy ma szansę na zastanowienie się nad swym postępowaniem, skruchę... i poprawę:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Co tam internetowa mowa nienawiści, wprowadźcie jakieś kursy dla kluczowych polityków, by potrafili swój fach uprawiać bez wzajemnego mało konstruktywnego wydłubywania sobie oczu. Jak oni się nauczą kulturalnie debatować, to w społeczeństwie też będzie mniej nienawiści.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Fakt, kulturę z domu sie wynosi, albo tez nie

Komentarz został ukrytyrozwiń

to niestety kolejne ograniczenie wolności
kultury nie da się wprowadzić poprzez kodeks karny
tak można jedynie pozbyć się swoich przeciwników

Komentarz został ukrytyrozwiń

całkiem po prostu "nie mów drugiemu co tobie nie miłe"

Komentarz został ukrytyrozwiń

Na naukę nigdy nie jest za późno :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Edukacja wszystkich, od tych co najbardziej popularne twarze mają począwszy

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.