Facebook Google+ Twitter

Mowa śląska w Sejmie. Czy posłowie uznają ją za język regionalny?

Dziś w Sejmie rozpoczęło się procedowanie poselskiego projektu ustawy, której celem jest uznanie mowy śląskiej za język regionalny. Szanse na uchwalenie tej ustawy są niewielkie ze względu na zbliżający się koniec obecnej kadencji.

Sonda

Czy mowa śląska powinna zostać uznana za język regionalny?

Czy śląska mowa zostanie uznana za język regionalny? / Fot. Grzegorz FrankiSejmowa Komisja Mniejszości Narodowych i Etnicznych zajęła się dziś poselskim projektem ustawy o zmianie ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym. Projekt podpisało 51 posłów ze wszystkich klubów. Wnioskodawcy chcą podniesienia mowy śląskiej do rangi języka.

W czasie pierwszego czytania projektu negatywnie wyraziło się o nim Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Powołując się na opinię Rady Języka Polskiego przy Polskiej Akademii Nauk przemawiający do posłów wiceminister Zbigniew Sosnowski powiedział, że "język używany przez mieszkańców Górnego Śląska jest dialektem śląskim języka polskiego" i nie może stanowić odrębnego języka.

Oburzony takim stanowiskiem był poseł Kazimierz Kutz (niezależny), który przekonywał, że od siedmiu wieków śląska mowa kształtowała się niezależnie od języka polskiego.

Przedstawiciel wnioskodawców, poseł Marek Plura (PO) mówił, że o uznaniu mowy za język powinni decydować jej użytkownicy za pośrednictwem swoich przedstawicieli, a nie naukowcy, których zadaniem - według niego - jest jedynie badanie i opis zjawisk lingwistycznych. Swoje przemówienie Plura zakończył apelem po śląsku - Prosza wos zocne Posłanki a Posły retujcie sy’mnóm ślónsko godka - powiedział poseł.

Decyzją parlamentarzystów utworzona została podkomisja nadzwyczajna, która ma zająć się dalszymi pracami nad ustawą. Z takiego obrotu sprawy niezadowoleni są zwolennicy uznania śląszczyzny za język regionalny, których dziś nie było na posiedzeniu komisji.

- Fakt niezaproszenia przez przewodniczącego komisji, posła Marka Asta, przedstawicieli strony społecznej był nieelegancki, ale powołanie podkomisji to już skandal. Można ją było powołać rok temu, a nie teraz na miesiąc przed końcem kadencji - skomentował dla Wiadomości24.pl dzisiejsze wydarzenie prezes Stowarzyszenia Pro Loquela Silesiana, Rafał Adamus, które od kilku lat zabiega o uznanie śląskiego za języka.

W spisie powszechnym przeprowadzonym w roku 2002 56 tys. osób oświadczyło, że używa na co dzień języka śląskiego.

Więcej o aspiracjach językowych Ślązaków można przeczytać klikając tutaj.


Wiadomości24 to serwis tworzony przez ludzi takich ja Ty. Wiesz więcej? Zarejestruj się i napisz swój materiał, dodaj zdjęcia, link, lub po prostu skomentuj. Tylko tu masz szansę, że przeczyta Cię milion!

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (12):

Sortuj komentarze:

rufus
  • rufus
  • 17.10.2011 19:50

slask-wybitni ludzie,walczyli o polskosc,trzy powstania.a reszta polski,szkoda gadac.

Komentarz został ukrytyrozwiń
rufus
  • rufus
  • 17.10.2011 19:48

ciemnogród.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Władysław Chobot
  • Władysław Chobot
  • 17.10.2011 19:18

Pochodzę ze Sląska Cieszyńskiego i gwara Górnego Sląska brzmi mi obco i z niemiecka. Cały problem byl by w tym, która to odmiana jest językiem, a która narzeczem, czy gwarą . My też chcemy by nasz język był uznany, wszak mówią nim po wsiach w krakowskim nawet i wzdłuż granicy po obu stronach Olzy. Aha?

Komentarz został ukrytyrozwiń
EUGE   NIUSZ
  • EUGE NIUSZ
  • 10.09.2011 17:27

Jak ma to być mowa Śląska, to tylko mowa, czy język, również pisany. A GDZIE TEN JĘZYK PISANY JEST. Mowa Śląska jest piękna , ale to nie jedna mowa gwarowa jest piękna. Nie może być wyjątków. Jest Poznań, Kraków, Zakopane,Białystok, Warszawa, KASZUBY, TU SIĘ TEŻ MÓWI RÓŻNYMI PIĘKNYMI NALECIAŁOŚCIAMI I AKCENTAMI. NAJLEPIEJ ŚLĄZACY NIECH PRZEKONAJĄ PARLAMENT DO TYCH WSZYSTKICH MÓW, CZY GWARO JĘZYKÓW I NIE BĘDZIE PROBLEMU. TŁUMACZY SIĘ ZNAJDZIE PRZECIEŻ POLSKA JEST BOGATA. BUUUUUHAHAHAHAHAHA. MAŁO JEST DZIADOSTWA W SEJMIE TO GO ZWIĘKSZMY. CIEKAWY JESTEM GDZIE BĘDZIE LITERACKI JĘZYK. CHYBA TAK JAK ŁACINA DO ODPRAWIANIA MSZY KATOLICKIEJ - JESZCZE NIEDAWNO. JAK MÓWI MIGALSKI CZY PRZEWODNICZĄCY PLATFORMY TO CHYBA SŁYCHAĆ ŻE MÓWI ŚLĄZAK- ŚLÓNZOK JAK Z CZASÓW KOMUNY MÓWIŁ TOWARZYSZ GRUDZIEŃ.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Hanys
  • Hanys
  • 15.08.2011 21:30

Yy raz Gorol Antale To nie chłopak z gór ino Ktos kto nie urodził sie na śląsku!I nie godo sie " gadoł" -tak jak napisoles ino "GODOŁ "! I jak nie umisz godać to nie godej po śląsku i nie kalecz tyj gwary !

Komentarz został ukrytyrozwiń
Maras
  • Maras
  • 28.07.2011 23:55

To jest szokujące, że mniejszość niemiecka popiera tę samą politykę polonizacji, która była stosowana wobec niej w okresie komunizmu. Argument, że śląski to dialekt i dlatego nie może być językiem regionalnym jest chybiony. Kaszubski też był uznawany za dialekt, a mimo to uzyskał status języka regionalnego. Więcej na http://wp.me/pcXOV-gZ

Komentarz został ukrytyrozwiń

Uznanie jezyka, czy gwary za język regionalny, nie ma nic wspólnego z uznaniem go za jezyk narodowy
Jezykoznawcy nie uznaja języka śląskiego, twierdząc że istnieje kilkanaście dialektow slaskich. Co nie oznacza, że kategoria slaskiego języka regionalnego nie moglaby zaistniec w sensie prawnym, z korzyścia dla pielegnowania miejscowych tradycji jezykowych. Pyrsk, ludkowie! Pszociel slonskij godki! Hanys ze Łowicza - Adam (na marginesie, autor Slownika gwar śląskich)

Komentarz został ukrytyrozwiń
Pytek
  • Pytek
  • 28.07.2011 11:31

Naród, narodowość, to wspólnoty ... uświadomione. Taka jest najkrótsza ich definicja!

UŚWIADOMIONE, Tomaszu!

Pojmujesz to? :-)

Niekoniecznie musimy sobie to samo uświadamiać, nieprawdaż?

Komentarz został ukrytyrozwiń
Rechtōr
  • Rechtōr
  • 28.07.2011 10:37

Tomašku, jŏ Wŏs ucyć kŏża?!

http://salpiglossis.blog.onet.pl/Narodowosc-slaska,2,ID424808589,n

Bo widzã, co`śće nawet ńy ... ôsuchane?!

Komentarz został ukrytyrozwiń
ZABEK HANYS
  • ZABEK HANYS
  • 28.07.2011 09:09

jo widza że wy dalij nic o ŚLUNSKU nie wiecie