Facebook Google+ Twitter

Mowa-trawa

Oburzam się. O. przybiega do mnie, na przełaj przez trawę, zamiast trochę dłuższą trasą, dookoła, asfaltową alejką.

Oburzam się, bo O. przybiega do mnie na przełaj przez trawę, zamiast trochę dłuższą trasą, dookoła, asfaltową alejką. - A dlaczego muszę iść po ścieżce? Po betonie mogę chodzić w mieście, od tego jest chyba ten park, żebym mogła pochodzić po trawie?

Nie pierwszy raz żelazna logika jej rozumowania na dobrych parę chwil zabiera mi wszystkie słowa. Idę więc, milcząc jak zaklęty. - No co, może źle myślę?

Dobrze myśli, dobrze jak najbardziej. Zastanawia mnie raczej, dlaczego ja przedtem unikałem deptania trawy w parku jak ognia. O. nie przekonana, czy mnie przekonała, kontynuuje temat. Przedstawia mi wizję, jak to w parkach w Anglii ludzie przesiadują na trawie właśnie. Jak to te parki właściwie z trawy głównie się składają, tak jak najsłynniejszy z nich - Hyde Park w Londynie, wielka trawiasta powierzchnia upstrzona kupkami ludzi wystawionych do słońca. Nie mogę nie przyznać racji, tak jak nie mogę dostatecznie szybko znaleźć argumentów na to moje po trawie nie chodzenie, trawy omijanie i celebrowanie jej, jakby była skarbem nietykalnym.

Każdy lekarz zajmujący się dziwami wychodzącymi z naszej jaźni, każe sięgać do dzieciństwa, więc ja też szybko sięgam, tam próbując szukać źródeł mojego podejścia. Oczami wyobraźni widzę siebie i podwórko przed blokiem babci. Co robię? Biegam jak szalony, omijając skrupulatnie zielone trójkąty trawy na wszechobecnej szarzyźnie asfaltu. Wszystkie dzieci omijają, to ja też omijam, tradycja taka czy coś, utrwalana przez kolejne pokolenia podwórkowych wyjadaczy. Skąd się bierze? Może stąd, że na szarym Śląsku trawy jest mało. Na trawie przesiadują tylko te najmniejsze dzieci, dumne z tego faktu, na kolorowych kocykach, doglądane co rusz przez babcie z ławek stojących na asfalcie. Babcie już miały swój trawiasty moment dawno temu, teraz tylko patrzą, jak się najmłodsi pasą. Hierarchii tej nikt nie burzy i tak się omijana trawa utrwala w umyśle i w ciele, co przez lata egzystuje na ławkach, drzewach, murkach, asfaltach, betonach. Potem na chodnikach, w samochodach, autobusach, w pomieszczeniach, na uczelniach i wreszcie w biurach, halach, rusztowaniach i innych takich stałych i twardych powierzchniach.

 / Fot. Jakub LepiorzPrzecież od czegoś są wijące się wśród zieleni alejki. Tabliczki z napisem „Nie deptać trawy” też skądś się przecież wzięły. Być może na tej samej mentalności wyrosły? Jeszcze niedawno w Chorzowskim Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku wypoczynek na zielonej organicznej kołderce był czynnością naganną, choć się społeczeństwo zbiorowo w tymże parku z kultu świętej trawy skutecznie leczyło. Pocztą pantoflową dowiedziałem się parę dni temu, że już na trawie przesiadywać można.

No więc co z tą trawą w końcu? Patrzeć na nią czy chodzić po niej? Z poczuciem winy czy poczuciem więzi z naturą traktować? Deptać wypielęgnowane dzieło ogrodników czy zanurzać się beztrosko w orzeźwiającym zielonym puchu, wdychając zapach nadchodzącego lata?

O. podczas tych moich rozmyślań beztrosko rozkłada kurtkę na zielonym dywanie i siada. Co mam zrobić, wybieram trawę. Przecież się na ławce nie będę smażył.

Wybrane dla Ciebie:


Tagi: park lato trawa


Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Niestety właścicieli piesków nikt tego "kultu świętej trawy" nie nauczył,więc istnieje duże ryzyko,że pokusa odpoczynku na zielonym,pachnącym dywanie może zakończyć się nieładnie pachnącą plamą.

DUŻY +

Komentarz został ukrytyrozwiń

Podoba mi się temat, oryginalny a dobrze znany z autopsji, spostrzeżenia i zgrabne ubranie tego w słowa :) Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 29.04.2009 18:18

+ Kubo, jest dobra wiadomość: "kult świętej trawy" - traci już swą magiczną moc. Bowiem wchodzi w życie ustawa, która sprawi, że nie tylko Śniadanie, ale nawet siadanie na trawie stanie się dozwolone i przyjazne..... Czeka nas nowe dzieciństwo?.... :-))) Marr

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.