Facebook Google+ Twitter

"Mówi papież". Franciszek dzwoni do urzędów sam

Papież Franciszek od początku pontyfikatu zaskakuje Włochów, watykanistów i media. Zaskakuje swoją postawą, skromnością, otwartością, zachowaniem i stylem pracy. Ma sekretarza, lecz jakby go nie miał. Wszystko sam załatwia telefonicznie.

 / Fot. WikipediaWłoskie media niemal codziennie podają o kolejnych telefonach papieża Franciszka do różnych urzędów. Nie korzysta z pomocy sekretarza. Jak piszą - sam chwyta za telefon, gdy chce do kogoś zadzwonić. W kilka dni po wyborze na szefa Stolicy Piotrowej, zadzwonił do byłego swojego kioskarza w Buenos Aires, aby odwołać zamówioną przed odjazdem na konklawe prenumeratę gazet.

Wkrótce po wyborze, Franciszek jako nowy biskup Rzymu, zadzwonił do blisko położonej od Watykanu, Kurii Generalnej swojego zakonu jezuitów, krótko przedstawił się zaskoczonemu i zdumionemu telefoniście: "mówi papież".

Do głosu papieża w telefonicznej słuchawce – jak podaje Polskie Radio - nie mogą wciąż jeszcze przyzwyczaić się sekretarze licznych urzędów za Spiżową Bramą. Bo właśnie i tam dzwoni osobiście w różnych sprawach. Skąd ma numery telefonów? Korzysta z książki telefonicznej Watykanu.

Najnowszy tego typu epizod, ujawniony przez włoską prasę, to telefon papieża Franciszka do Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Wiecznym Mieście. Pracownikowi centrali jezuickiej uczelni przedstawił się: "papież", po czym powiedział, że chciałby rozmawiać z wykładowcami - dawnymi swoimi znajomymi, księżmi z Argentyny, których wymienił z imienia i nazwiska - Humberto Miguelem Yanezem Moliną i Damianem Guillermo Astiguetą.

Według mediów, lista telefonicznych rozmów z każdym dniem jest coraz dłuższa i świadczy o tym, że - jak się zauważa – papież Franciszek, jako Jorge Mario Bergoglio, przyzwyczajony do obcowania z ludźmi i słynący w Argentynie z otwartości i bezpośrednich kontaktów z każdym, nie chce obecnie w żadnym razie odizolować się od normalnego biegu życia, po swoim wyborze; wprost przeciwnie - szuka bliskiej łączności ze swoimi licznymi znajomymi i przyjaciółmi, i pragnie je nadal utrzymywać.

Franciszek odpowiada telefonicznie również na niektóre wysyłane do niego listy. Przekonał się o tym zaskoczony ksiądz Giovanni La Manna, który prowadzi ośrodek pomocy dla uchodźców. Na kartce z wiadomością dla papieża, zostawił również - na wszelki wypadek - numer swojego telefonu komórkowego. Papież Franciszek natychmiast oddzwonił, a ksiądz jezuita Giovanni przyznał potem, że początkowo zaskoczony myślał, że to jest jakiś żart.

Najbardziej zaskoczone było – według Polskiego Radia - małżeństwo dziennikarzy z Rzymu, Stefania Falasca i Gianni Valente, do których - ich wieloletni przyjaciel dzisiaj papież - zatelefonował już w wieczór swojego wyboru, 13 marca 2013 r. Zaledwie kilka dni wcześniej, był u nich na kolacji, tuż przed rozpoczęciem konklawe.

W przypadku prywatnych telefonów do przyjaciół, podobnie jak i do watykańskich hierarchów, papież Franciszek nie prosi o pomoc w połączeniach, swojego sekretarza, który wcześniej współpracował z Benedyktem XVI, księdza z Malty, Alfreda Xuereba, ani nikogo innego z grona wąskich współpracowników, którzy mu pomagają.

Ta niespotykana dotąd i wciąż zaskakująca wszystkich samodzielność nowego papieża, jak podkreślają watykaniści, wynika zapewne z tego, że zaledwie niespełna miesiąc po wyborze, ciągle jeszcze nie przyzwyczaił się on do swej nowej roli, ale - być może - daje też otoczeniu wyraźnie do zrozumienia, że nie zamierza zmienić swojego stylu życia, do jakiego był przyzwyczajony jako arcybiskup w Argentynie.

Stanisław Cybruch

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

To prawda ,będzie trudno skruszyć beton Kurii Rzymskiej .Jednak już teraz biskupi są zakłopotani wyborem miejsca zamieszkania Papieża skromnego, małego .Biskupi rzymscy żyją w pałacach , przepychu , dostatku. Przykład idzie z góry , jest nadzieja .
Papież musi też uporać się z intrygami tam panującymi .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wcale mu się nie dziwię. Przecież inaczej to by się zanudził na śmierć...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Elżbieta Szychlińska Dzisiaj 20:42
Wszyscy oczekują na zmiany w KK, w Polsce, Pani Elu. Dojdzie do nich, tylko chyba jednak najpierw papież musi się uporać z gruntonymi zmianami w swoim otoczeniu i w Kurii Rzymskiej. To dla niego jednak najpilniejsza i bardzo niepokojąca sprawa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Po latach smuty w Watykanie po 2005 r widać ożywienie i radość z obecności papieża Franciszka .
Jego spontaniczność , prostota , uśmiech napełnia mnie nadzieją na zmiany w KK .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.