Facebook Google+ Twitter

Mówiący rozkład jazdy w twoim telefonie

Od niedawna mieszkańcy Tychów mogą sprawdzić rozkład jazdy w telefonie komórkowym. Dla osób niewidomych przygotowano specjalną wersję aplikacji - telefon dzięki syntezatorowi zapowiada rozkład. To pierwsze takie rozwiązanie w Polsce.

Logo Miejskiego Zarządu Komunikacji w Tychach / Fot. MZK Tychy (www.mzk.pl)Kto może mieć rozkład w telefonie? Każdy, kto posiada telefon komórkowy z Javą. Wystarczy wejść na stronę MZK i ściągnąć niewielkich rozmiarów (ok. 40 kb) aplikację. Można dokonać tego również łącząc się z WAP. Aplikacja raz ściągnięta nie wymaga ponownego łączenia z internetem, tak więc kursy wszystkich linii autobusów i trolejbusów możemy sprawdzać bezpłatnie, kiedy tylko chcemy.

Projekt otrzymał nazwę "Ginger". Zrealizowano go w Tychach we współpracy z serwisem Pasja GSM i Polskim Związkiem Niewidomych. W jego skład wchodzą 2 aplikacje - Ginger i GingerBlue. Ta druga przygotowana jest z myślą o niewidomych i niedowidzących, posiadających telefon z programem udźwiękowiającym oraz systemem Symbian (Seria 60). W GingerBlue ekrany wyboru linii, kierunku, przystanku, itd. czytane są głosem z syntezatora.

Co zainspirowało MZK Tychy do stworzenia takiego rozkładu jazdy? - Główna inspiracja to wzbogacenie oferty obsługi naszych pasażerów, pomoc w podróży środkami komunikacji miejskiej. Od dawna poszukiwaliśmy łatwego sposobu przekazywania informacji o naszym rozkładzie jazdy przez telefon komórkowy - mówi Dariusz Olędzki, kierownik Działu Organizacji i Kontroli Komunikacji MZK Tychy w rozmowie z Wiadomościami24.pl. - Koniec z wcześniejszym wychodzeniem ze spotkania, aby sprawdzić odjazd autobusu - dodaje. Zapytałem również pana Dariusza Olędzkiego o dofinansowanie projektu przez UE. - Jeśli chodzi o Ginger, to zakupienie tego systemu nie wymagało żadnego dofinansowania zewnętrznego, ponieważ sam program, jak i jego wdrożenie są tanie i proste. Na takie rozwiązanie może sobie pozwolić każdy organizator komunikacji.

Możliwość sprawdzenia godziny odjazdu autobusu w komórce posiadają jeszcze miasta Poznań i Białystok. Jednak Tychy jako pierwsze wprowadziły system dla niewidomych. Dziwne, że w trosce o mieszkańców i turystów możliwości sprawdzenia rozkładu jazdy w komórce nie wprowadziły jeszcze takie miasta, jak Warszawa, Kraków, czy Wrocław. Miejmy nadzieję, że na wzór niewielkich w porównaniu do tych miast Tychów, już niedługo i tam z komórki odezwie się "głos rozkładu".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

jest ok:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

+

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dzięki:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dokładnie!

Komentarz został ukrytyrozwiń

świetna wiadomość + za info

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.