Facebook Google+ Twitter

Mozart, Bach i Mendelssohn zabrzmieli w Dworze Artusa

W toruńskim Dworze Artusa podczas koncertu zorganizowanego przez Toruńską Orkiestrę Symfoniczną zaprezentowali się uczniowie Zespołu Szkół Muzycznych im. Karola Szymanowskiego. Pokierowała nimi młoda, choć znana dyrygent - Maja Metelska.

Muzycy Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej. / Fot. Łukasz KołtackiPodczas koncertu można było usłyszeć znane utwory Jana Sebastiana Bacha, Wolfganga Amadeusza Mozarta i Felixa Mendelssohna w wykonaniu m.in. Justyny Cieślak, Natalii Jastrzembskiej, Marii Jeżewskiej i Filipa Orlikowskiego (skrzypce), Marty Klimczak i Oliwii Łukasik (flet) oraz Pauliny Dołęgowskiej (obój), Marii Mieszczankin (fortepian) i Zofii Ziemkiewicz (wiolonczela). Uczniom towarzyszyła Toruńska Orkiestra Symfoniczna.

Całość poprowadziła urodzona w 1983 roku dyrygent Maja Metelska, która doskonaliła się w dyrygenturze na kursach w kraju i zagranicą, prowadzonych przez wielkich artystów m.in. Weila, Wita, czy Simonova. Otrzymała stypendium American Academy of Conducting w Aspen w Stanach Zjednoczonych, gdzie czuwali nad nią tacy wielcy muzycy, jak David Zinman, Leonard Slatkin, czy Marin Alsop. Ma dwa tytuły magistra: z gry na wiolonczeli oraz z dyrygentury symfoniczno-operowej.

Maja Matelska. / Fot. Łukasz KołtackiMłodzież z Zespołu Szkół Muzycznych w Toruniu pokazała, że nie jest jej straszny nawet trudny repertuar. / Fot. Łukasz KołtackiDyrygent kierowała Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej i Akademii Muzycznej w Warszawie, Orkiestrą Symfoniczną Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku, a także AACA Orchestra w Aspen, czy Sinfonietta Baden z Austrii, zarówno w repertuarze symfonicznym jak i podczas oper i oratoriów. Zdobyła wiele nagród w konkursach, m.in. w XV Konkursie Dyrygentów Unii Europejskiej w Spoleto we Włoszech, czy w VIII Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim im. G. Fitelberga w Katowicach.

Od lipca 2008 roku jest stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.