Facebook Google+ Twitter

Mozartiana 2009 w Gdańsku

Wolfgang Amadeusz Mozart - cudowne dziecko, genialny kompozytor, biedny człowiek, wywołujący już za życia skrajne emocje, począwszy od uwielbienia na nienawiści kończąc.

Pokaz "tańczącej fontanny" przed południową fasadą Pałacu Opatów w Parku Oliwskim / Fot. Martyna SelkeNic więc dziwnego, że spuścizna artystyczna, jak też osoba kompozytora cały czas intryguje twórców, biografów i ludzi emocjonalnie związanych ze sztuką. 250. rocznica urodzin Mozarta (w 2006 roku) dała początek Międzynarodowemu Festiwalowi Mozartowskiemu Mozartiana, organizowanemu przez Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis. W tym roku już po raz czwarty zjechali do Gdańska polscy i zagraniczni artyści, aby w pięknej, a jednocześnie naturalnej dla czasów kompozytora scenerii Parku Oliwskiego, przybliżyć melomanom twórczość Austriaka i pokazać jej ponadczasowość.

O uniwersalności muzyki Mozarta świadczy dobór zaproszonych gości i prezentowane przez nich utwory. Przez kolejne (począwszy od 19 sierpnia) cztery dni, mozartowska muzyka ukazywała bądź ukaże słuchaczom swoje różnorodne oblicza. Na początek klasyczne – zaprezentowane przez Orkiestrę Kameralną Polskiego Radia Amadeus pod dyrekcją Agnieszki Duczmal. Później jazzowe i klezmerskie, aby dzisiaj, po koncercie Mozart w Kraju Kwitnącej Wiśni, dojść do folkloru góralskiego. Prezentowane aranżacje są ciekawe również ze względu na wykorzystanie w nich instrumentów całkowicie obcych kompozytorowi, takich jak wibrafon, cymbały czy ludowe instrumenty japońskie. Organizatorzy festiwalu zadbali także o edukację muzyczną najmłodszych proponując im program Mozart dla dzieci.

Sądząc po liczbie widzów, największą atrakcję stanowią jednak występy tańczących fontann. Codziennie, po zapadnięciu zmroku (godz. 21) z głośników rozlega się muzyka wielkiego kompozytora, a towarzyszy jej niezwykły, wykonujący skomplikowane taneczne pas wodny balet, przebrany w różnobarwne stroje wykreowane grą świateł.

Festiwal zakończy jutro jedyny biletowany koncert (Katedra Oliwska, o godz. 20.30), podczas którego można będzie usłyszeć oratorium Mesjasz G.H. Haendla. Utwór ten zawiera fragment dopisany przez Mozarta i zostanie zagrany na instrumentach z epoki. O randze Mozartiany świadczy także fakt, iż honorowy patronat nad tym wydarzeniem sprawuje Maria Kaczyńska – małżonka Prezydenta RP.

Źródło: Trojmiasto.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Ponieważ artykuł ukazał się o dzień później niż się spodziewałam, dodaję gwoli wyjaśnienia, że to jutro z ostatniego akapitu jest już dzisiaj, ale mam nadzieję, że chętni zdążą jeszcze na koncert. Pozdrawiam :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.