Facebook Google+ Twitter

Moździerze w Afganistanie nie strzelają celnie

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-06-04 07:34

W czasie prokuratorskiego eksperymentu w Afganistanie strzał z moździerza omal nie trafił polskich saperów - dowiedziała się "Gazeta Wyborcza". Wynik tej próby może być decydujący dla sądu, który będzie orzekał w sprawie siedmiu komandosów podejrzanych o zbrodnię wojenną w afgańskiej wiosce Nangar Khel. W sierpniu 2007 roku od ognia polskiego moździerza zginęło tam ośmioro afgańskich cywilów.

Eksperyment w Afganistanie przeprowadzono na polecenie prokuratury, która wciąż prowadzi śledztwo w sprawie Nangar Khel. Bywało, że w czasie próby pocisk wybuchał nawet 300 metrów od zamierzonego miejsca. Dowódca wojsk lądowych generał Waldemar Skrzypczak mówił, że testy tego typu moździerza przeprowadzano w kraju dwukrotnie i wszystko było w porządku.

Tymczasem specjaliści pytani przez "Gazetę Wyborczą" twierdzą, że na kilkusetmetrowy rozrzut moździerza wpływ miały warunki klimatyczne. Karol Wilk, ekspert do spraw programów wojskowych, mówi, że przyczynami mogły być: złe wycelowanie moździerza, wadliwe wykonanie rury broni albo niewłaściwe obchodzenie się z amunicją.

Więcej o eksperymencie - w "Gazecie Wyborczej"

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.