Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

2970 miejsce

Może by tak wybrać się do Nikaragui?

Nikaragua otwiera się na turystykę. Jest jednym z trzech najbezpieczniejszych krajów Ameryki Łacińskiej. Ten tropikalny kraj nawiedzają trzęsienia ziemi i huragany, ale powietrze jest tu czyste, a mieszkańcy pogodni i gościnni.

Wyspa Ometepe (wulkan Concepción i wulkan Maderas) na jeziorze Nikaragua / Fot. http://fr.wikipedia.org/wiki/Nicaragua#mediaviewer/File:Ometepe.jpgJest szaro, ciemno i smutno. Powietrze zanieczyszczone tak, że trudno oddychać. Warto byłoby gdzieś wyskoczyć. Przeglądam zasoby internetowe szukając jakiegoś egzotycznego miejsca. Wpada mi w oczy tytuł artykułu: Nikaragua, kraina miast kolonialnych i pacyficzny pierścień ognia… Niewiele wiem o Nikaragui. To jeszcze kraj słabo odkryty. Wydawało mi się, że Polacy tam raczej nie zaglądają. W Polsce nie ma nawet ambasady tego kraju. Najbliższa placówka dyplomatyczna obsługująca Polaków znajduje się w Berlinie.

Wyciągam mapy. Zaglądam do encyklopedii. Przeglądam oferty i opinie na forach internetowych.
Nikaragua leży w Ameryce Środkowej, między Morzem Karaibskim a Oceanem Spokojnym. Państwo, prawie trzy razy mniejsze od Polski, liczy niespełna 6 milionów mieszkańców.
Granada / Fot. http://es.wikipedia.org/wiki/Granada_%28Nicaragua%29#mediaviewer/File:Calles_de_Granada.jpg
Wschodnią część kraju zajmują niziny, przechodzące w lagunowe wybrzeże Morza Karaibskiego, zwane Wybrzeżem Moskitów. W północno-zachodniej części rozciągają się Kordyliery. Najwyższy szczyt Saslaya wznosi się na wysokość 1934 m n.p.m.
Odkryta w 1502 roku przez Kolumba, stała się kolonią hiszpańską. W 1821 roku odzyskała niepodległość i weszła w skład Federacji Ameryki Środkowej, a w 1838 roku ogłosiła suwerenność. W latach 1912-33 znalazła się pod okupacją wojskową USA. Lata 1936-79, to okres dyktatorskich rządów rodziny Somoza. Po zwycięstwie sandinistów zainicjowano reformy wzorowane na kubańskich. Trwająca nadal wojna domowa niszczyła Nikaraguę. W 1990 roku zostały podjęte próby demokratyzacji i naprawy gospodarczej kraju przez opozycyjną koalicję Barrios de Chamorro, a od 1996 roku przez rząd konserwatywnego Sojuszu Liberalnego.
Wulkan Masaya / Fot. http://fr.wikipedia.org/wiki/Masaya_%28volcan%29#mediaviewer/File:Nicaragua_volcan_Masaya_10.jpg
Turystów najbardziej interesuje zachodnia część kraju, z piękną przyrodą i miastami epoki kolonialnej. Wielką atrakcją Nikaragui i kulturalnym centrum jest licząca 80 tys. mieszkańców Granada. To pierwsza stolica kraju. Została założona w 1524 roku u stóp wulkanu Mombacho nad jeziorem Nikaragua. Znajduje się tu wiele zabytków kolonialnych, między innymi ufortyfikowany kościół San Francisco z XVI wieku, kościoły Guadelupe i Merced (XVII i XVIII wiek) oraz gmach Colegio Centroamericano (XVII w.), z muzeum archeologicznym o bogatych zbiorach sztuki przedkolumbijskiej. Manna turystyczna zaczyna czynić cuda. Pod idealnie błękitnym niebem, fasady pałaców zaczynają odzyskiwać biel. Efekt ten wzmacniają pięknie odnowione ciemne drewniane drzwi wejściowe. Po zmroku ulice ożywają zamieniając się promenady.
Wulkan Mombacho. Rezerwat / Fot. http://en.wikipedia.org/wiki/Nicaragua#mediaviewer/File:Mombacho.JPG
Równie starym miastem jest León, z 16 kościołami wznoszącymi swoje barokowe fasady w stronę zachodzącego słońca. Liczy ponad 100 tys. mieszkańców. Leży ono u stóp wulkanu Momotombo. Najcenniejszym zabytkiem jest tu barokowa katedra. Na placu katedralnym codziennie odbywa się malowniczy spektakl: gigantyczna postać ubrana w XVIII-wieczny strój wiruje w takt bębnów. Wokół niej tańczy groteskowy karzeł, recytując ironiczne wersy. W ten sposób nikaraguański krasnal wyśmiewa się ze starej hiszpańskiej władzy kolonialnej. Innym cennym zabytkiem jest kościół Dominikanów z XVI wieku.
Nikaragua. Przyroda / Fot. http://en.wikipedia.org/wiki/Nicaragua#mediaviewer/File:Piranga_olivacea1.jpgStolica kraju Managua leży nad jeziorem o tej samej nazwie. To nowoczesne, odbudowane po trzęsieniu ziemi w 1972 roku miasto liczy ponad milion mieszkańców. Atrakcją turystyczną są połączone rzeką Tipitapa jeziora Nikaragua i Managua, w których żyją rekiny i ryby-piły. Nad ich brzegami wybudowano luksusowe rezydencje i hotele. Piękne kąpieliska znajdują się nad pobliskimi jeziorami Nejapa, Asosoca i Jiloa. Na wybrzeżu Oceanu Spokojnego największymi kąpieliskami są San Juan del Sur i Poneloya. Piaszczyste plaże karaibskie są jeszcze słabo zagospodarowane.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Natrafiłam na tę intrygującą propozycję - dzięki czemu powędrowałam w oryginalne miejsce. Dziękuję.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Interesująca propozycja, dziękuję za tak wspaniałe przedstawienie tego kraju.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.