Facebook Google+ Twitter

Może Kopernik nie był kobietą, ale na pewno był Polakiem

Współautorzy: Barbara Romer Kukulska

- Nie decydujmy arbitralnie o narodowości Mikołaja Kopernika - uważa prof. Michał Kleiber, prezes Polskiej Akademii Nauk. - Nazwę europejskiego programu, inspirowaną jego imieniem, powinniśmy stosować według łacińskiej pisowni - dodaje. Tymczasem Gunter Vergheugen, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, nadał programowi UE o nazwie Global Monitoring for Environment and Security (GMES) przydomek "Kopernicus".

 / Fot. http://www.thelocal.de/Pisownia "Kopernikus" to niemiecka wersja nazwiska sławnego astronoma. Tymczasem, jak uzasadnia prezes PAN: - "...Kopernik żył i pracował - od urodzenia do śmierci - w Rzeczpospolitej, służąc jej jako duchowny, lekarz i obywatel...". Prof. Kleiber podkreśla, że poprzez zapis (w pisowni niemieckiej) "arbitralnie zdecydowano o pochodzeniu Kopernika". Prezes PAN prosi o używanie pisowni łacińskiej, czyli Copernicus.

Może Kopernik nie był kobietą (słynna kwestia "feministek" z "Seksmisji" Juliusza Machulskiego: - Kopernik była kobietą!), ale na pewno był Polakiem. Proponuję zorganizować akcję polskich internautów zmierzającą do uświadomienia unijnym urzędnikom, że Kopernik był Polakiem. Co Wy na to by wysyłać do Komisji Europejskiej maile protestującym przeciw arbitralnym decyzjom urzędników "przyznających" Kopernika Niemcom?

Konrad Szymański, dolnośląski poseł PiS do PE napisał do Wiadomości24.pl: "Niemiecka pisownia nazwiska Mikołaja Kopernika w nazwie unijnego programu monitorującego środowisko to w najlepszym wypadku gruba niezręczność. Gorzej jeśli to świadome działanie niemieckiego Komisarza ds. Gospodarki. Takie ahistoryczne roszczenia wobec Kopernika były już wcześniej widoczne w debacie niemieckiej. Im szybciej się z tego wycofa tym mniejsze szkody w polskiej opinii publicznej to wywoła.
Z drugiej strony czekamy na oficjalną odpowiedź Komisji na interpelację poselską złożoną w tej sprawie. Mam nadzieję, że Komisja wykaże się rozwagą i zmieni nazwę na polską lub łacińską."

Adres mailowy wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej, który podjął taką decyzję, dostępny jest na stronie: Komisji Europejskiej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (21):

Sortuj komentarze:

Można też napisać "GMES"

a w ogóle można napisać własny list po polsku.
Aktualna treść listu jest propozycja . (Dla leniwych ;)
Każdy może napisać list własny , o ile uzna w ogóle za potrzebne i stosowne.
Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

piszac maila. w ribryce dotyczy, Tytuł maila proponuję wpisać

Schreibweise "Copernicus"


Jeszcze raz przepraszam osobę . której koment niechcacy skasowałam. kliknęłam na dole "usuń" zamist na górze. Naprawdę przepraszam. jest mi b. przykro.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Usunęłam jeden moj komentarz oraz chyba jakiś przez pomyłkę.
Mój stał się bezprzedmiotowy, albowiem jest obecnie nowa treść listu w sprawie pisowni kryptonimu dla Międzynarowodego Programu GMES.
do Vice przewodniczącego Komisji Europejskiej.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 17.10.2008 20:39

Ciekawe kiedy Amerykanie oprotestują polskojęzyczną wersję Wikipedii, gdzie preferuje się np. pisownię polską np. Jerzy Waszyngton. Ciekawi mnie jak jest w oryginale w Warszawie? Na mapie internetowej też jest Jerzy Waszyngton.Popatrzmy na siebie, my używamy polskich wersji obcojęzycznych nazwisk i i nazw i jakoś nic się nie dzieje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie da się nawet udowodnić, że Kopernik w ogóle znał język polski (wszystkie teksty jego autorstwa są po łacinie i niemiecku). W tamtych czasach przebywało i pracowało na ziemiach polskich wielu duchownych z różnych zakątków Europy. Nie widzę powodu by kłaść jakiś wielki nacisk na polskość Kopernika. Jednak zgodnie z tą ideą - nie ma sensu kłaść nacisku na jego niemieckość. Niech zostanie po łacinie - Copernicus. W tym języku pisał swoje prace. Będzie uniwersalnie - europejsko.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jacek, chcesz maila prezydenta? Chcieć, to mieć... listy@prezydent.pl
Pozdr.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jacku, W,
czy nie zechciałbyś napisać arta o tym?
z wykorzystaniem tej tu dyskusji ? Przepraszam jeśli jakoś Cie naciskam. Tego nie chce.
Po prostu nie potrafię napisać na taki temat. tzn nie rzucam się na aż tak głęboką wodę.

Wydaje mi się, że chyba że istnieje taka potrzeba wyrażenia sprzeciwu na ten prostest.

A swoją drogą interesujący jest ten Program pod nazwą Astronoma.
Może jemu warto też , "przy okazji" hehehe, poświęcić kilka słów.
Bo nazwa, a właściwie jej pisownia okazała się być ważniejsza niż sam program.

Chyba , że Redakcja już coś majstruje o tym.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Popieram protest BarbaryRK :
"precz z uciążliwym przewijaniem stron komentarzy oraz spływjącymi reklamami na tekst który akurat piszę. !"
precz-precz- precz !!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

O Jacku. Doskonała konkluzja. Podpisuję się.

a dodtakowo, ;)))
precz z uciążliwym przewijaniem stron komentarzy oraz spływjącymi reklamami na tekst który akurat piszę. !

Gdzie jest Redakcja ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niestety przez jednego Polaka cierpi cały naród. Co do Kopernika, to zawsze staram się uświadomić moich rozmówców, że był Polakiem, bo tak się nauczyłem i nie mi stwierdzać o jego polskości. Z tego też względu inicjatywa Pana Verheugena jest zbędna a co najmniej śmieszna wiedząc, że robi to jako Niemiec.

Jako wysoki urzędnik UE niech wykaże się zachowaniem ponad podziałami i przynajmniej uzna łacińską pisownię a nie niemiecką. Jeśli dobrze zrozumiałem, to chodzi o program europejski a nie niemiecki!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.