Facebook Google+ Twitter

Może teatr, może po angielsku?

Trójmiejska grupa teatralna Maybe Theatre Company obchodzi 15- lecie istnienia. W tym roku będzie można obejrzeć kolejne spektakle. Co istotne, cała działalność formacji ma jedno podłoże - miłość do teatru.

Wszystko zaczęło się 15 lat temu, gdy grupa rozmiłowanych w teatrze osób postanowiła założyć na Uniwersytecie Gdańskim koło naukowe. Było to pochodną sukcesu jaki studenci filologii angielskiej odnieśli w 1991 roku przygotowując przedstawienie "A Tempest in a Spaceship". Był to musical oparty na sztuce William’a Shakespeare’a "The Tempest". Aktorzy nazywają to przedstawieniem "zerowym", które zapoczątkowało całą serię kolejnych premier. Kołem opiekuje się Tadeusz Z. Wolański, wykładowca na Filologii Angielskiej UG.

Nie tylko dla studentów

W grupie teatralnej znajdują się nie tylko studenci filologii angielskiej. Jak się okazuje w składzie są osoby, które już skończyły studia, ale również ci, którzy jeszcze ich nie zaczęli. Warunkami, które kandydaci muszą spełniać są miłość do teatru i znajomość języka angielskiego. Warto podkreślić, że grupa ma szerokie spektrum zainteresowań.

– Nie ograniczamy się tylko do musicali. Chętnie wystawiamy dramaty, komedie, kameralne sztuki, przygotowujemy koncerty piosenek, słuchowiska radiowe. Każdy z naszych wykonawców może realizować się w tym, w czym jest najlepszy – grze aktorskiej, śpiewie czy też tańcu. Jest też miejsce dla ludzi, którzy wolą pracować poza sceną – przy promocji i produkcji spektakli - mówi Joasia Wolska, sekretarz Maybe Theatre Company. Aktorzy na scenie posługują się wyłącznie językiem angielskim (wyjątkiem był koncert piosenek Agnieszki Osieckiej „Niech żyją młode żądze”).

Przez 15 lat przez MTC przewinęło się około 600 osób. Grupa grała przedstawienia w wielu miejscach Trójmiasta i nie tylko. Z ważniejszych miejsc warto wymienić Dużą Scenę Teatru Wybrzeże, Akademię Muzyczną, Teatr Muzyczny w Gdyni. Formacja wystąpiła również kilka razy poza Pomorzem, m.in. w Warszawie i Poznaniu, a również poza krajem - Koło dwukrotnie wystąpiło w Bratysławie i raz w Newcastle. Ciekawostką jest fakt, że jedno z przedstawień było wystawiane w trójmiejskich pubach.  

Satysfakcja, nie komercja

Za swoje największe przedsięwzięcie i sukces uznają musical "Rent". – To była niesamowita sprawa. Rozmach rocznych przygotowań oraz miejsce - Centrum Stocznia Gdańska, w którym przyszło nam grać wpłynęło na olbrzymią motywację, jak była w tamtym czasie obecna wśród całej ekipy – mówi Małgosia Kudlik, specjalista od PR Koła.

Przedstawienie odbiło się szerokim echem wśród trójmiejskiej publiczności. Doceniane zarówno przez krytyków, jak i widzów były również spektakle takie jak „Peepshow”,  "The Ghost Train” oraz "Christmas show", które było wystawiane w okresie Świąt Bożego Narodzenia.

– Naszym celem jest propagowanie kultury teatru anglojęzycznego w Gdańsku, w Polsce i na całym świecie. Obce są nam działania komercyjne, ponieważ nie przynosimy żadnych dochodów – tłumaczy Joasia. – O fundusze na bieżącą działalność zabiegamy jak każde koło naukowe pisząc podania o dotacje z kasy UG. Z różnym efektem.

W maju o sztuceFot. Patryk SzczerbaFot. Patryk Szczerba

Już w maju w gdańskim Teatrze Miniatura będzie można oglądać młodych aktorów w nowych rolach. Trwają próby kolejnego spektaklu pt. "The Shape of Things"

– To historia dwóch par. Jedna dopiero się poznała, druga właśnie się zaręczyła. Evelyn – jedna z głownych postaci – opracowuje swój dyplomowy projekt artystyczny i w związku z tym padną pytania o sztukę – jakie są jej granice, kto decyduje o podziale na to, co jest dziełem a to, co nim nie jest. Akcja rozgrywa się w miasteczku studenckim. – tłumaczy Joasia.

Więcej informacji o Maybe Theatre Company na stronie www.mtc.gda.pl

 

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.