Facebook Google+ Twitter

Możemy wspólnie tworzyć obywatelskie media

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2006-09-25 14:20

Z Jimmim Walesem - założycielem Wikipedii, rozmowa o Internecie, prezydencie Carterze, polskiej społeczności Wiki i dziennikarstwie obywatelskim.

fot. z archw. http://commons.wikimedia.org/wiki/Image:Jimbo-wales---fosdem-2005.jpg Jimmy "Jimbo" Wales, urodzony w 1966 roku, w USA jest biznesmenem i twórcą serwisów opartych o mechanizm wiki. W 2000 roku stworzył Nupedię (wolną encyklopedię), rok później zainicjował działanie Wikipedii, która początkowo miała dostarczać informacji dla pierwszego projektu. Dziś Wikipedia funkcjonuje w 166 krajach i zawiera około 3,5 mln haseł
W roku 2003 Wales założył Wikipedia Foundation. Przez niektórych nazywany jest "dyktatorem Wikipedii".

 

Wiadomości24.pl: Kiedy narodził się pomysł stworzenia Wikipedii?

Jimmy „Jimbo” Wales: Dwa lata przed startem Wikipedii stworzyłem coś, co nazywało się Nupedia. Niestety system był dość sztywny, nie było mowy o pomocy ochotników. Wtedy natknąłem się na oprogramowanie wiki, które zostało zaprojektowane w 1995 roku. To nie był mój pomysł, ale zaadaptowałem go do stworzenia encyklopedii.

Wczoraj były piąte urodziny polskiej Wikipedii. Jakie znaczenie ma dla pana ten dzień i to spotkanie, które odbyło się w Warszawie?

To ekscytujące, że Wikipedia w Polsce istnieje już 5 lat. Nie należy ona do najstarszych, ale na pewno to jedna z najbardziej dynamicznie się rozwijających. Jestem w Polsce drugi raz, po raz pierwszy spotykam się natomiast z wikipedystami z tego kraju. Sprawia mi to ogromną przyjemność.

Jacy są polscy autorzy Wikipedii?

Nie miałem okazji jeszcze dobrze ich poznać, ale na pierwszy rzut oka są podobni do wikipedystów z innych krajów. Są specyficzni, są bardzo przyjaźni i, przede wszystkim, są bardzo mądrzy.

Internet łączy w społeczności wielu ludzi. Np. blogersów. Nie mam nic przeciwko nim, ale blogowanie skupia ludzi, którzy bardzo lubią dyskutować, przerzucać się argumentami. Wikipedia to miejsce dla spokojnych osób, które uzupełniają swoją wiedzę, starają się znaleźć wspólny grunt. Czasem zmieniają coś w swoich tekstach i jest to dla nich relaksująca rozrywka.

fot. z archw. http://commons.wikimedia.org/wiki/Image:Jimbo-Frankfurt-skyline.jpegJaki był najbardziej satysfakcjonujący moment w tworzeniu Wolnej Encyklopedii?

Najbardziej satysfakcjonujący… To było bardzo osobiste przeżycie związane z prezydentem Stanów Zjednoczonych – Jimmim Carterem. Carter jest teraz starszym człowiekiem, więc kiedy pewnego dnia nadarzyła mi się okazja do spotkania z nim, pomyślałem: wytłumaczę mu, co to jest i na czym polega Wikipedia. Kiedy już się z nim zobaczyłem, pierwsze słowa, które usłyszałem brzmiały: „Jimmy Wales, jestem taki podekscytowany spotkaniem z tobą! Uwielbiam Wikipedię, używam jej każdego dnia”. To było miłe – zobaczyć, że taki człowiek jak on docenia moją ciężką pracę. To był chyba najwspanialszy moment podczas pracy przy projekcie.

Ale miałem też wiele bardziej zwyczajnych, lecz też cudownych chwil: spotkania z wikipedystami, przyjęcia takie, jak to. Pamiętam, na przykład, kiedy niemiecka Wikipedia przekroczyła 100 tys. To też są wspaniałe przeżycia, bo można wtedy zobaczyć jak to wszystko funkcjonuje, obserwować jak na bieżąco się rozrasta.

Czy Wikipedia ma szansę stać się kiedyś jedynym i uniwersalnym źródłem, wiedzy, do którego sięgać będą np. dzieci?

Nie, to raczej niemożliwe. Wikipedia działa na zasadzie wolnych licencji, więc każdy może adaptować informacje dla siebie i rozpowszechniać je. Jeśli jakiś wikipedysta z Indii postanowi skopiować coś z serwisu, skserować i sprzedać po kosztach powielenia do szkół, które nie mają dostępu do Internetu, czemu miałby tego nie robić?

Poza tym, Wikipedia jest napisana z przeznaczeniem dla nastolatków i dorosłych ludzi, posiadających pewien zasób wiedzy, artykuły traktują często o rzeczach trudnych i niezrozumiałych. Można je adaptować dla dzieci, wtedy mogą na naprawdę wiele się przydać, ale myślę, że mimo wszystko zawsze zapytanie mamy będzie dla nich lepszym rozwiązaniem.

Jeden z ostatnich projektów Fundacji Wikimedia to „Wiki News”.

fot. z archw. http://commons.wikimedia.org/wiki/Image:Jimmy-wales-frankfurt2005-alih02.jpgWiki News to dopasowanie koncepcji Wikipedii do pisania newsów. Głównym założeniem tego projektu jest synteza różnych źródeł informacji – różni ludzie pisaliby wspólnie artykuł na jakiś temat, uzupełniając go o niezbędne elementy. Celem jest przedstawienie punktu widzenia CNN, BBC, ale również Al Jazziry i obywateli.

Może to stwarzać sporo problemów, ponieważ nie mamy jeszcze wykształconej społeczności, która zajmowałaby się tym sektorem. Wiki News to jeden z kilku prowadzonych teraz eksperymentów. To ekscytujące, ponieważ możemy wspólnie tworzyć obywatelskie media.

My również jeszcze eksperymentujemy z naszym serwisem...

Fantastycznie! Czy mógłbym go obejrzeć? Wiem, że jest po polsku i pewnie nic z niego nie rozumiem, ale chciałbym przynajmniej zobaczyć jak działa. To musi być genialna inicjatywa.

Oczywiście. Dziękuję za rozmowę i zapraszam do Wiadomości24.pl  

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

To dość nieprzyjemne zdarzenie. Tym bardziej, jeśli zestawi się to z naszą otwartością na informacje...

Komentarz został ukrytyrozwiń

no faktycznie, właśnie to przeczytałam... Ale chyba się nie przejmujemy?;P

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wikistrona o portalu zostanie usunięta, gdyż została potraktowana jako reklama.

Komentarz został ukrytyrozwiń

trzeba by się zaopiekować nasza stroną w wiki:P

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 24.09.2006 12:53

NIe tylko Ania ty wywiadzi :-]

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 24.09.2006 10:26

pod słowem "link" w ostatniej linijce jest link do naszego hasła w Wikipedii :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Brawa za wywiad!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Aniu widzę, że jesteś specjalistką od wywiadów;-) Oby tak dalej

Komentarz został ukrytyrozwiń

wikipedia to faktycznie coś, bez czego juz się człowiek obejść nie może - nawet jak nie znajdzie hasła po polsku, to zawsze może zajrzec na dwolonie wybrany inny język

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.