Facebook Google+ Twitter

Mózgi kobiet i mężczyzn różnią się

Kobiety są z Wenus, a mężczyźni z Marsa? Zdaniem dr Ragini Vermy z Uniwersytetu Pensylwania tak właśnie jest. Jej odkrycia pokrywają się ze stereotypowymi ocenami mężczyzn i kobiet.

 / Fot. R. VermaTeoretycy gender wciąż są przekonani, że to kultura kształtuje męskie i żeńskie nawyki, zachowania i sposób myślenia. Dr Ragini Verma mówi: "nic podobnego". Neuronalne połączenia w mózgu sprawiają, że jesteśmy różni.

Zespół naukowy przy Perelman School of Medicine na Uniwersytecie w Pensylwanii za pomocą techniki dyfuzji obrazowania rezonansu magnetycznego (dMRI) dokonał przełomowego odkrycia, które potwierdza potoczne opinie na temat różnic międzypłciowych.

Układ połączeń nerwowych u mężczyzn przebiega głównie w ramach jednej półkuli między jej przednią a tylną częścią, łącząc ośrodki percepcji i skoordynowanego działania. Natomiast u kobiet biegnie między półkulami, łącząc ze sobą ośrodki logiczne z lewej półkuli z ośrodkami w prawej, odpowiedzialnymi za intuicję. Sprzyja to rozwojowi funkcji społecznych, komunikacji i pomaga w działaniu wielozadaniowym.

Większa liczba połączeń wewnątrz półkul mózgowych u mężczyzn orientuje ich na szybkie i sprawne podejmowanie decyzji a połączenia między półkulami u kobiet sprawiają, że są bardziej analityczne.

Mężczyźni mają – zdaniem uczonych - lepsze wyniki w zadaniach przetwarzania i w koordynacji "ręka-oko".

Kolejną różnicą jest stosunek substancji szarej do białej, która wypełnia mózg. Kobiety mają więcej istoty szarej niż mężczyźni.

Różnice między kobietami i mężczyznami były największe w płacie czołowym, który jest odpowiedzialny za długoterminowe planowanie, podejmowanie decyzji i samokontrolę.

Jednocześnie badacze podkreślają, że architektura mózgu kobiet i mężczyzn jest wyjątkowo komplementarna.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

"Gender Polski" to jakaś nowa gazeta?

i nadal żaden ekspert mi nie napisał, czy u kobiet inna część mózgu odpowiada za przetwarzanie emocji?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Eleganckie podtrzymywanie przy życiu snuja "Gender Polski"; wspomagany oddech, kroplówka z wydalin - jakże by inaczej - amerykańskich uczonych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jasne, że się różni, to jest jest normalne. Nie rozumiem tylko jak ktoś moze chcieć na siłę zacierać te różnice. I tak mu się to nie uda. Chyba, że tak naprawdę chodzi o coś innego...

Komentarz został ukrytyrozwiń

A Mark Gungor nie znał badań Dr Ragini Verma

Komentarz został ukrytyrozwiń

http://www.youtube.com/watch?v=Wl7gep9f16M

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Jednocześnie badacze podkreślają, że architektura mózgu kobiet i mężczyzn jest wyjątkowo komplementarna."

Rozumiem, że to powinno dać do myślenia wszystkim pannom i kawalerom...

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Marcin Stanowiec Dzisiaj 14:03 0 / 0 ... Mimo skoku cywilizacyjnego ostatnie dziesiątki lat to nic naprzeciw "gadziego" mózgu (starszej jego części), która odpowiada u mężczyzn za przetwarzanie emocji.
Nie wiem czy to pytanie na temat, ale czy w takim razie u kobiet inna część mózgu odpowiada za przetwarzanie emocji?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie wiem, czy zestawianie milionów lat ewolucji z przemianami poindustrialnymi jest dobrym pomysłem. Mimo skoku cywilizacyjnego ostatnie dziesiątki lat to nic naprzeciw "gadziego" mózgu (starszej jego części), która odpowiada u mężczyzn za przetwarzanie emocji.

Strategie prokreacyjne, dobór partnerski, zasady współpracy (weźmy firmy rodzinne, podziały etniczne) są dziedzictwem ewolucji, które pomijane przez cywilizację kończy się katastrofą (np. demograficzną).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Z naukowcami amerykańskimi jest tak, że mylą przyczynę ze skutkiem. Nie jestem biologiem, ale czy przypadkiem nie było tak, że pod wpływem cywilizacji i kultury w procesie ewolucji nastąpiły te różnice o których piszą naukowcy?
Dla poparcie pierwszego zdania przytoczę tekst JKM, w którym ujawnił, że amerykańscy naukowcy badający fenomen długowieczności doszli do wniosku, że na długie życie najstarszych obywateli USA miał wpływ ich pobyt w obozach koncentracyjnych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.