Facebook Google+ Twitter

Możliwe zniesienie sankcji unijnych dla Białorusi

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-09-15 13:26

Ministrowie spraw zagranicznych Unii Europejskiej zgodzili się na rozpoczęcie rozmów o zniesieniu sankcji dla reżimu na Białorusi pod warunkiem, że wybory parlamentarne w tym kraju będą uczciwe.

Unijni dyplomaci powiedzieli Polskiemu Radiu, że taki zapis ma się znaleźć w deklaracji na zakończenie spotkania w Brukseli szefów dyplomacji 27 krajów.

Unijni ministrowie wstępnie ustalili, że jeśli wybory zaplanowane na 28 września będą przeprowadzone w sposób demokratyczny, przy udziale międzynarodowych obserwatorów, wtedy możliwe będzie częściowe zniesienie sankcji wjazdowych dla działaczy białoruskiego reżimu. Obecnie zakaz wjazdu na teren Unii ma ponad 40 osób.

Padła propozycja, by tym, którzy nie są bezpośrednio odpowiedzialni za prześladowanie opozycji, zezwolić na wjazd do Wspólnoty. Ponadto - jak nieoficjalnie dowiedziało się Polskie Radio - Polska proponuje, by Unia Europejska rozpoczęła też rozmowy o obniżeniu cen wiz schengeńskich dla Białorusinów.

Rozmowy ministrów spraw zagranicznych pokazały, że w sprawie złagodzenia polityki Unii Europejskiej wobec władz w Mińsku jest zgoda wśród państw Wspólnoty. Sceptyczna była jedynie Holandia, ale w końcu zdecydowała się poprzeć polską inicjatywę.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.