Facebook Google+ Twitter

Można już składać wnioski o fundusze Innowacyjnej Gospodarki

Konkursy na fundusze Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (PO IG) zostały zainaugurowane na konferencji prasowej Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego 22 lutego. Wnioski można składać już od poniedziałku 25 lutego.

Program Operacyjny Innowacyjnej Gospodarki jest implementacją Strategii Lizbońskiej na poziomie narodowym w Polsce. Studenci, naukowcy i przedstawiciele uczelni oraz wynalazcy i drobni przedsiębiorcy z całego kraju zapełnili w piątek do ostatniego miejsca Aulę Kryształową Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Zebrali się oni na oficjalnym otwarciu pierwszego etapu Programu Operacyjnego IG dotyczącego sfery badań i rozwoju (B+R). Wnioski przyjmować będą Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW), Ministerstwo Rozwoju Regionalnego (MRR), Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), Ośrodek Przetwarzania Informacji (OPI) oraz Fundacja na rzecz Nauki Polskiej. Na konferencji przemawiali prof. Barbara Kudrycka z MNiSW, Krzysztof Hetman podsekretarz stanu MRR i prof. Elżbieta Orłowska sekretarz stanu. Widownia wysłuchała też dr Olafa Gajla, dyrektora Ośrodka Przetwarzania Informacji oraz Danutę Jabłońską, prezesa PARP. Przedstawili oni cele i zasady programu oraz sytuację Polski na tle innych państw w zakresie innowacyjności.

Celem programu jest promowanie działań badawczych i rozwojowych zarówno w świecie biznesu, nauki oraz - przede wszystkim - ich współpracy. Główny nacisk jest kładziony na projekty o kryptonimach Info, Techno i Bio. Są to odpowiednio projekty ICT, nowych technologii oraz biotechnologiczne. Niemniej wszelkie inne projekty mogące mieć strategiczny wpływ na gospodarkę będą też przyjmowane.

Mówcy przedstawili strukturę programu, a Mariusz Wielec, dyrektor Departamentu Funduszy Europejskich w MNiSW, przedstawił zarys procedury przetwarzania wniosków.

PO IG jest częścią składową Narodowej Strategii Spójności. Cały PO IG ma do przyznania 9,7 miliarda euro w latach 2007-2013. Program obejmuje szereg obszarów zwanych priorytetami, z których pierwsze dwa są związane z B+R. To w tym właśnie obszarze przyjmowane są wnioski. Polskie uczelnie i przedsiębiorcy mogą uzyskać na realizację tych celów łącznie 2,6 miliarda euro. Po połowie tych funduszy (czyli 1,3 miliarda euro) jest alokowanych w B+R nowych technologii oraz budowie infrastruktury B+R. Pozostałe priorytety PO IG będą zarządzane przez pozostałe ministerstwa i organizacje, a ich konkursy będą rozpoczynały się kolejno w nadchodzącym roku.

Pierwsze wnioski na projekty B+R można składać już od 25 lutego. Grupa docelową są badacze, naukowcy, uczelnie, instytucje badawcze. Beneficjentami mogą być też przedsiębiorstwa, jeśli chcą tylko stworzyć nową technologię we współpracy takimi jednostkami. Firma może otrzymać pieniądze samodzielnie, jeśli szuka pomocy przy ochronie patentowej, gdyż jednym z komponentów priorytetów PO IG w B+R jest stymulowanie rozwoju i lepszej ochrony własności przemysłowej (wzornictwo i patenty).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.