Facebook Google+ Twitter

Można już wysłać PIT-a drogą elektroniczną

Od 1 kwietnia 2008 roku na stronie Ministerstwa Finansów są dostępne formularze deklaracji podatkowych, dzięki którym osoby fizyczne mają możliwość rozliczania PIT-ów drogą elektroniczną.

 / Fot. AkpaAby rozliczyć się z fiskusem przez internet, podatnik musi wypełnić kilka formalności. przede wszystkim trzeba kupić tzw. kwalifikowany podpis elektroniczny. Należy też wypełnić formularz ZAW-E1 o zamiarze rozliczenia się drogą internetową i złożyć go w formie papierowej w urzędzie skarbowym. Drogą elektroniczną należy jeszcze wypełnić formularz ZAW-E2 zawierający podpis elektroniczny podatnika. Po ustaleniu zgodności danych podatnika urząd skarbowy wydaje zaświadczenie ZAS-E, dzięki któremu podatnik będzie mógł wypełnić swoją deklarację podatkową przez internet.

Czym jest kwalifikowany podpis elektroniczny?

Są to dane w postaci elektronicznej służące do identyfikacji osoby i zapisywane na specjalnej karcie elektronicznej. Podpis elektroniczny w określonych przypadkach zastępuje podpis własnoręczny. Zestaw do podpisu elektronicznego trzeba sobie kupić. W jego skład wchodzą bezpieczne urządzenie (zawiera kartę elektroniczną z podpisem i oprogramowanie do składania podpisu) oraz certyfikat kwalifikowany (daje prawo do posługiwania się podpisem elektronicznym). Wszystko to oznacza wydatek w wysokości ok. 400 zł. W zależności od wyboru klienta, z zestawu będzie można korzystać przez rok lub dwa lata. Po upływie tego czasu istnieje możliwość przedłużenia ważności podpisu. Znów dopłacając; ok. 100 zł.

Prawo do wydawania takich podpisów i sprzedaży specjalnych zestawów mają w Polsce trzy firmy: Sigillum (spółka-córka Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych), Szafor (powiązana z Krajową Izbą Rozliczeniową) i Certum (firma Unizeto).

Co kryje się pod nazwami ZAW-E1 i ZAW-E2?

ZAW-E1 to formularz, który osoba fizyczna powinna wypełnić, aby zadeklarować swą chęć rozliczenia się z fiskusem przez internet. Formularz należy złożyć do urzędu skarbowego w formie papierowej. Należy w nim zawrzeć miejsce i cel składania zawiadomienia, dane podatnika deklarującego chęć rozliczenia się drogą elektroniczną. W przypadku, gdy podatnik osobiście nie składa deklaracji, należy też podać dane osoby upoważnionej do składania deklaracji w jego imieniu. Natomiast ZAW-E2 to formularz, który podatnik wypełnia przez internet. W nim trzeba zawrzeć swój podpis elektroniczny.

Etap końcowy

Od wpłynięcia wniosku ZAW-E2 urząd skarbowy ma 30 dni na sprawdzenie zgodności danych podatnika zawartych w obu tych dokumentach. Następnie naczelnik urzędu skarbowego wydaje zaświadczenie o nazwie ZAS-E. Ono uprawnia podatnika do wypełnienia swojej deklaracji podatkowej drogą internetową.

Osoby fizyczne mogą wypełniać przez internet następujące formularze:
PIT-37- rozliczenie indywidualne lub wspólne
PIT-36- rozliczenie indywidualne lub wspólne z działalności gospodarczej
PIT-38- dochody ze sprzedaży akcji (dotyczy osób fizycznych)
PIT-36L- dotyczy podatku liniowego.

Wszystkie potrzebne formularze można znaleźć na stronie e-deklaracje.gov.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (12):

Sortuj komentarze:

Dobra porada, plus dla autorki

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 14.04.2008 22:57

Urząd skarbowy chce nam ułatwić życie.Zobaczymy jak to w praktyce wyjdzie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gdzie jest mój zwrot podatku :p plusik

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • P J
  • 03.04.2008 22:04

ale mi ułatwienie :(

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ale artykuł rzeczowy i daję +

Komentarz został ukrytyrozwiń

To jest właśnie polskie ułatwienie - trzeba udać się najpierw do urzędu, wykupić za 4 stówki podpis, odczekać aż urząd łaskawie potwierdzi nasze dane na co ma 30 dni, a przypomnę, że rozliczać można się od 1 kwietnia, a koniec jest 30 kwietnia. Super ułatwienie! DRAMAT!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • K K
  • 02.04.2008 19:47

nie rozumiem jednak jednej kwestii... dlaczego jest aż tak dużo formalności??? w takim przypadku chyba jednak łatwiej jest rozliczyć się w tradycyjny sposób...

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • K K
  • 02.04.2008 19:45

w końcu jakiś poradnik, co trzeba zrobić, by rozliczyć się elektronicznie :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Chyba nie za bardzo można... Procedura ZAW/ZAS trwa 30 dni - a deklaracje trzeba wysłać do końca kwietnia...
Ale już deklaracje VAT czy WZP. Generalnie dobry krok.

Komentarz został ukrytyrozwiń

czemu podpis elektroniczny jest taki drogi?
Kwachu nam to "zafundował"?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.